Dalend aantal Zeeuwen in de WW 7,9 Smartphone en tablet gemaakt Ook Wit-Rusland door van Zeeuwse suikerbieten Poetin geboycot De werkloosheid is verder gedaald. Maar dat geldt niet voor alle generaties. ECONOMIE 13 WERKLOOSHEIDSCIJFERS AMSTERDAM - De economie trekt aan, de werkloosheid loopt lang zaam terug. In september daalde de werkloosheid voor de vijfde maand op rij. Maar niet iedere groep plukt daar de zoete vruch ten van. In april waren er 687.000 werklozen, nu zijn dat er nog 628.000, blijkt uit de meest recen te CBS-cijfers. De werkloosheid onder jongeren (15-24 jaar) daalde in die periode met 15.000 naar 112.000, de middengroep (25-44 jaar) ging van 295.000 naar 256.000 en de oudste groep (45-65) zag het aantal werklozen zakken van 266.000 naar 260.000. Het klopt dat de oudere groep minder snel profiteert van de eco nomische reprise, zegt voorzitter Maurice Limmen van vakbond CNV. Maar het gaat volgens hem te ver om te zeggen dat de oudste generatie is uitgerangeerd. „Want dat zou inhouden dat je je erbij neerlegt. En dat doen we niet." Volgens hem zijn netwerkgroe- pen als '55-plus werkt' van het UWV en de Meesterbeurs, die bin nenkort wordt gelanceerd in Til burg en Eindhoven, niet voldoen de. „In Nederland moeten we naar een fundamentele mentali teitsverandering toe. Er wordt te veel uitgegaan van de veronder stelling dat 50-plussers minder productief zijn, vaker ziek zijn en meer fouten maken. Dat is alle maal onzin. Oudere werknemers zouden een risicofactor zijn, vin den veel werkgevers. Het tegen deel is juist waar." Het aantal WW-uitkeringen in de groep ouder dan 55 jaar, bleef in september gelijk op 124.000. Over een jaar gerekend nam het aantal toe met 19,4 procent. De groep 45-55 jaar zag over een jaar een stijging van 8,4 procent, ter wijl bij de mensen jonger dan 45 de werkloosheid juist daalde. Toch zegt Rob Witjes, manager ar beidsmarktinformatie bij UWV werkbedrijf, dat 'de kentering na bij is'. „Kijk je naar het laatste half jaar dan zie je dat de werkloos heid in de groep 45-64 jaar met 1000 is gestegen. Over een heel jaar genomen is de stijging 8000. Het vlakt dus af. Als de economie zich blijft herstellen, dan ver wacht ik dat de daling ook bij die groep zal komen. Maar ik zal niet ontkennen: als een oudere werk nemer eenmaal werkloos is, dan zal hij er meer moeite voor moe ten doen om opnieuw aan de slag te komen. Ouderen waren relatief beschermd, omdat ze vaak een lang arbeidsverleden hadden en een vast contract, maar niemand is gespaard gebleven." Witjes denkt dan ook dat het be langrijk is om door te zetten met netwerkprogramma's voor oudere werklozen, en de scholings vouchers, waarmee extra opleidin gen kunnen worden bekostigd. „Daarnaast hebben we het sys teem van de proefplaatsingen, waarbij iemand twee maanden op proef bij een bedrijf aan de slag kan. Verder zijn we bij UWV blij dat MKB-Nederland zich ook inzet voor het aan het werk hel pen van ouderen. Juist omdat ze betrouwbaar zijn en veel ervaring hebben", zegt Witjes. 250,000 260.000 256.000 s 112.000 De werkloosheid en het aantal WW-uitkeringen loopt al enige tijd terug. Zeeland gaat nu ook mee in die trend. De meeste gemeenten zagen in september het aantal WW-uitke- ringen dalen, het sterkst in Tho- len. Sluis, Schouwen-Duiveland en vooral Veere noteerden de afge lopen maand echter meer uitke ringen. Vergeleken met een jaar geleden ligt het aantal WW-uitkeringen in Zeeland nog altijd 7,9 procent hoger, beduidend meer dan lande lijk (4,9 procent). Dat is vooral toe te schrijven aan Sluis, Hulst en Noord-Beveland. De arbeidsmarkt lijkt zich in het algemeen te herstellen, maar er zijn grote verschillen tussen secto ren. In de horeca en het openbaar bestuur nam het aantal WW-uit keringen in september juist toe. De afgelopen tijd had vooral zorg welzijn het zwaar te verduren. Omdat daarin veel vrouwen werk zaam zijn, is het aandeel vrouwen onder Zeeuwen met een uitke ring toegenomen van 42 procent in 2009 tot 46 procent nu. Het bedrijf gaf donderdag een pre sentatie op proefboerderij Rust- hoeve in Colijnsplaat. Daar kwamen mensen bijeen die zich bezighouden met de bioecono- mie. Zij zoeken naar vervangende (groene) grondstoffen die fossiele brandstoffen zoals olie moeten gaan vervangen. Cosun maakt al uit (resten van) suikerbieten biogas. Dat gebeurt in een grote vergister in Dinte- loord. „Als je over de A58 een vrachtwagen met 40 ton suiker bieten ziet rijden, dan weet je dat het 30 ton water is", vertelt Cees van Loon van DSD. „Kom je bij de vergistingsinstallatie van Co sun in Dinteloord en je ziet een witte pluim, dan zie je dus die 30 ton. je vervoert vooral water, ter wijl transport ontzettend duur is." Dat kan allemaal een stuk effi ciënter en bovendien: je kunt uit suikerbieten hoogwaardiger stof fen halen waar bijvoorbeeld de chemische industrie spullen als mobieltjes van kan maken. DSD experimenteert daarom met kleinschalige bioraffïnage. Van Loon: „Je duwt een suikerbiet in het apparaat en hij komt er vloei baar uit. Door de vacuümbehande- ling knallen cellen uit elkaar, ko men er stoffen uit en kunnen bac teriën er meteen mee aan de slag. Er zijn bijvoorbeeld bacteriën die aceton, butanol en ethanol kun nen maken." De techniek wordt komend jaar verder verfijnd in Colijnsplaat. De illegale export vanuit Minsk zou onder meer gaan om appels, tomaten en kaas. Wit-Russische bedrijven halen onder meer vrachtwagens vol melk uit bijvoorbeeld Polen, een van de landen die zijn getroffen door de landbouwboycot van de Russische autoriteiten. De melk wordt vervolgens in een Wit-Rus sische fabriek verwerkt tot kaas, die daarna wordt geëxporteerd naar Rusland en Kazachstan. Volgens een zakenman die ano niem zijn verhaal heeft gedaan te gen Deutsche Welle (de Duitse wereldomroep), is Wit-Rusland daarmee een van de belangrijkste toegangspoorten van de export naar Rusland. Ook Oekraïne wordt er door de Russische sani taire diensten van verdacht ille gaal landbouwproducten te expor teren. VRIJDAG 17 OKTOBER 2014 45-plussers uitgerangeerd? door Wilko Voordouw 200.000 150.000 100.000 at ra z at 3 at as H at S at o. z 3 V5 3 H «/I 3 O 3 2014 infographic JD/DPd I bron CBS VLISSINGEN - Het aantal Zeeuwen met een werkloosheidsuitkering is in september met 1,9 procent ge daald. Landelijk bedroeg de afna me vorige maand 2,4 procent. Het aantal WW-uitke- ringen in Zeeland is nog altijd 7,9 pro cent hoger dan vorig jaar. door Jeffrey Kutterink COLIJNSPLAAT - Een smartphone of tablet gemaakt uit (Zeeuwse) sui kerbieten. Het lijkt science fiction, maar dat is simpel gezegd wel wat Dutch Sustainable Development (DSD) uit Wemeldinge mogelijk wil maken. MOUSKOU - Rusland sluit vanaf maandag 20 oktober de grenzen voor landbouwproducten uit buur land Wit-Rusland. Volgens de Russi sche inspectiediensten zijn de afge lopen maanden tientallen fraudu leuze exporten uit dat land geko men. Na enkele waarschuwingen gaat de grens nu dicht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 13