Vernielster eeuwenoud Boeddhabeeld 'gaat naar de hel' Xue Xue op eigen benen 8 BUITENLAND Het is gevaarlijk bij de crashsite, maar er kan en moet snel worden gewerkt want de winter nadert. 66 Als je eenmaal in de hel bent, kun je niet meer naar de hemel 66 Als zoiets per ongeluk gebeurt, kan je het nog goedmaken met Boeddha torez - In de Oost-Oekraïne zijn alle persoonlijke spullen van de inzittenden van rampvlucht MH17 verzameld, zei de minister van Burgerverdediging, Aleksej Kostroebytski. De laatste dagen speurden zijn mensen naar bezit tingen van de slachtoffers. De be windsman van de zelfverklaarde Volksrepubliek Donetsk zei giste ren dat er 'nu niks meer te zoeken valt'. Ook de Organisatie voor Vei ligheid en Samenwerking in Euro pa (OVSE) en een team van Ne derlandse technische experts wa ren aanwezig, zei Kostroebytski. De minister had het alleen over persoonlijke bezittingen en liet gemakshalve achterwege dat er in het noorden van het rampgebied - waar nog steeds wordt gevoch ten - nog heel veel spullen liggen van slachtoffers. Los van de pijnlijke herinnerin gen van nabestaanden is er een belangrijkere kwestie: ter plekke Het blijft de vraag waarom het zo lang duurt voordat een onderzoeksteam in het rampgebied is hebben Nederlandse onderzoe kers nog steeds geen serieus on derzoek kunnen doen naar de oor zaak van het drama. Wie heeft ge- 'schoten en met wat? Normaal gesproken arriveert een onderzoeksteam al na een dag. Bij MH17 duurt het nu al drie maan den. De officiële reden is dat het te gevaarlijk is om ter plaatse ac tief te zijn. Maar waarom kunnen dan wel de Oost-Oekraïense ram penbestrijders hun werk doen, kan de OVSE daarop toezien en zijn er zelfs Nederlanders ter plaatse voor technisch advies? Premier Rutte stelde vorige week 'woest' te zijn over het feit dat het onderzoek nog steeds niet kan be ginnen. Zeker, er wordt gevoch ten rond de crashsite en de front lijn ligt nu ook dichterbij dan afge lopen zomer. In het veld rond Hra- bove vind je recente bomkraters. Maandag vielen er nieuwe raket ten vlakbij de site. De OVSE moest zelfs bellen met het hoofd kwartier van het Oekraïense leger en dreigen de speurtocht naar de eigendommen te staken, om de re latieve vrede te laten terugkeren. Er kon tenslotte worden gewerkt. Gevaarlijk is het bergingswerk rond de crashsites zeker. Maar on doenlijk? Nee. Dat bewezen de rampenbestrijders, de OVSE en de Nederlandse interim-missie. Natuurlijk, de onderzoekers zul len langer ter plaatse moeten zijn dan één of twee dagen en lopen dus meer risico's. Maar de winter komt en als de onderzoekers echt resultaten willen boeken, zullen ze snel moeten zijn. Moed is nu geboden, anders hoeft het niet meer. Rampenbestrijders en de Nederlandse interim-missie bewijzen dat er op crashsite gewerkt kan worden De 40-jarige Willemijn Vermaat was afgelopen week in Cambodja en bracht onder meer een bezoek aan de Angkortempels nabij Siem Reap, een van de grote attracties van het land die jaarlijks meer dan twee miljoen toeristen trekt. Donderdagavond raakte de in Nieuw-Zeeland wonende Ver- maat vermist in de bijna duizend jaar oude Bayontempel, wereldbe roemd om zijn 54 torens. De vol gende ochtend werd ze aangehou den wegens illegaal overnachten in de tempel. Kort nadat ze mocht gaan, ontdekten de autoriteiten de vernieling van het Boeddha beeld. „Voor zoiets ga je naar de hel", vertelt Oung Sitty in de Bra- chum Vongpagode in Phnom Penh. „Als je daar eenmaal bent, kun je niet meer naar de hemel en op aarde terugkeren als mens." Monnik Pikhuk Sim Sovandy knikt. „Maar", zegt hij, „er is in het boeddhisme altijd ruimte voor vergeving. Als zoiets per on geluk gebeurt, kan je het nog goedmaken met Boeddha." In Cambodja is 96 procent van de bevolking boeddhistisch en spe len boeddhistische rituelen een essentiële rol in het dagelijks le ven. Het vernielen van een beeld van de spirituele leider wordt er in brede lagen van de bevolking gevoeld als een zeer grove beledi ging. So Ang Cheang, een onder zoeker uit Phnom Penh, voelde zich dan ook 'ontzettend slecht' toen hij het nieuws hoorde. „Dit beeld representeert voor ons de grote Boeddha. Daar moet je heel voorzichtig mee zijn. Het kan een ongeluk zijn geweest, maar als dit opzettelijk is gedaan, moet het scherp veroordeeld worden." Vermaat vertelde bij thuiskomst aan media in Nieuw-Zeeland het Boeddhabeeld moedwillig omver te hebben geduwd omdat het vol gens haar 'niet thuishoorde in de tempel'. „Ik was mezelf niet. Een stem vertelde mij de tempel op te ruimen, omdat het de tempel was van de godin Innana en niet van Boeddha", aldus de Nederlandse. Monnik Oung Sitty ziet het als een extreme vorm van gebrek aan respect onder buitenlanders voor Boeddha. Hij hekelt de onwetend heid van veel toeristen die geen idee hebben van boeddhistische regels. „Velen van hen houden zelfs hun schoenen aan als ze in de pagode zijn", zegt Oung Sitty hoofdschuddend. Het vernielde beeld stamt uit de 12e eeuw, de tijd dat het toenmali ge rijk van de Khmer zich uit strekte over een groot deel van Zuidoost-Azië. Het beeld was ten tijde van de ontdekking al bescha digd, maar werd in 1988 gerestau reerd. Gekeken wordt of de jong ste schade nog te herstellen is. Onderzoek naar MH17 vergt moed ANALYSE REPATRIËRINGSMISSIE door onze correspondent Joost Bosman SHIMIAN - Reuzenpanda Xue Xue is gisteren losgelaten in natuurreservaat Lizi- ping in de regio Shimian, dat in centraal-China ligt. De panda is twee jaar gele den in gevangenschap geboren. Vanalde geboorte werd het dier getraind om zelf voedsel te zoeken en natuurlijke vijanden te ontwijken. De trainers gelo ven dat Xue Xue nu in staat is in het natuurreservaat te overleven. De panda is een bedreigde diersoort omdat het verspreidingsgebied van het dier door toedoen van de mens steeds kleiner is geworden. Xue Xue is de vierde panda die in het wild is losgelaten, foto Xinhua/HH door onze correspondent Ate Hoekstra PHNOM PENH - Boeddhisten in Cam bodja zijn behoorlijk van hun stuk. Hun woede geldt een Nederlandse toeriste die een eeuwenoude Boed dhabeeld blijkt te hebben vernield. „Als zij boeddhistisch is en dit met opzet heeft gedaan, gaat ze naar de hel", zegt Oung Sitty, een mon nik in de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh. Oung Sitty, monnik Pikhuk Sim Sovandy, monnik

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8