En in heel Nederland 4G 6 BINNENLAND Militaire missie Mali verlengd? Bert Koenders volgt Frans Timmermans op als minister van Buitenlandse Zaken. Hij moet snel aan de bak. Kijk op vodafone.nl/4G Hét 4G netwerk DEN HAAG - Even rustig inlezen is er niet bij voor de nieuwe minis ter van Buitenlandse Zaken Bert Koenders (56). Vanaf vrijdag, als hij naar verwachting beëdigd wordt, moet de PvdA'er meteen aan de slag met talrijke zware dos siers. Op het Binnenhof wordt de opsomming van zijn to do-lijstje met enig medelijden gemaakt: de nasleep van de vliegramp MH17, de strijd tegen Islamitische Staat en de Gaza-oorlog. Tel daarbij op lopende (zoals in Mali) en nieuwe militaire missies (Afghanistan) en het naderende EU-voorzitter- schap (2016) en zie het perfecte re cept voor een burn-out. Koenders kan het best aan, me nen Tweede Kamerleden. Met zijn degelijke dossierkennis en ruime ervaring als parlementariër (van 1997 tot 2007), minister (voor Ontwikkelingssamenwer king van 2007-2010) en aan het hoofd van internationale missies (Koenders leidt nu de Mali-mis sie) bezit hij volgens vriend en vij and een prima cv. Een vermeend gebrek aan Brussel se ervaring wordt vast snel ingelo pen, meent men. SP-Kamerlid Harry van Bommel denkt wel dat het kan gaan knette ren in de coalitie. „Hij is meer dan de WD en voorganger Tim mermans geïnteresseerd in Afri ka." De liberalen stellen niet te vrezen voor een eigen (te linkse) koers van de PvdA-bewindsman. „De marges zijn klein bij het buiten lands beleid", aldus een WD'er. Lees: Koenders zal zich keurig houden aan de eerdere afspraken. Toch legt de nieuwe minister zijn eigen accenten, verwacht PvdA-Tweede Kamerlid Michiel Servaes. Die zouden al aan het op pervlak kunnen komen als de Tweede Kamer binnenkort praat over de Gaza-oorlog. De PvdA wil van het kabinet een kritischer op stelling tegenover Israël, de WD WD zegt niet te vrezen voor een eigen (te linkse) koers van de nieuwe PvdA-bewindsman zal Koenders' optreden dan met argusogen bekijken. Als minister van Ontwikkelingssamenwerking veroordeelde hij in 2008 de Israëli sche blokkade van Gaza al eens fel. De beoogde nieuwe minister van Buitenlandse Zaken is geen alle mansvriend: zo hadden Koenders en Timmermans als PvdA-Kamer- leden een moeizame werkrelatie en met CDA-minister Maxime Verhagen van Buitenlandse Za ken had Koenders tijdens het ka binet-Balkenende IV ook geregeld mot. In debatten laat Koenders zich soms uit de tent lokken. Beroemd is het voorval waarbij hij vanuit vak K verhaal ging halen bij SP-leider Jan Marijnissen in de Ka- merbanken, die hem voor flap drol had uitgemaakt. Ook een klassieker: Koenders die het voor PvdA-leider Wouter Bos opneemt in het chaotische debat over de verlenging van de Uruzgan-mis- sie in 2010, terwijl premier Bal kenende nog waarschuwt: „Bert, niet doen." Bert deed het toch. Een terugkeer naar het Binnenhof verrast niet zozeer. Koenders am bieert de job al langer. De timing is een tikje opvallend: hij krijgt nu een enorme lading werk op zijn bord en heeft daar maximaal een paar jaar de tijd voor. Als het kabinet de rit al uitzit. Zo niet, dan heeft hij daarvoor een presti gieuze VN-baan opgegeven. Koenders lobbyde als leider van de VN-missie in Mali voor Neder landse deelname. Met succes: nu doen er 450 Nederlandse soldaten mee aan de vredesmissie. Offici eel tot eind volgend jaar, een even tuele verlenging wordt in de loop van 2015 bekeken. Door Koenders' betrokkenheid zou verlenging voor de hand liggen. Tweede Ka merleden vinden het nu 'tè vroeg' om daarop vooruit te lopen. Koenders moet scoren door Niels Klaassen I Bert Koenders, vanaf vrijdag minister van Buitenlandse Zaken. foto Evert-Jan Daniels/HH Daar in dat kleine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6