De 911 is rode draad in leven van Cor van Ham I I I I Herinrichting van de Kaaiwal en Markt in Axel kost 440.000 euro Zuivering bij Breskens pakt fors duurder uit 1 24 ZEEUWS-VLAANDEREN ISLAMITISCH CEBEDSHUIS Initiatiefgroep trekt zich terug; islamitisch gebedshuis in Clinge komt er voorlopig niet. Rollend Materieel i i', De 911 van Porsche is emo tie, vindt Cor van Ham uit Sint Jansteen. Het bij zondere aan de 911 blijkt wel uit het feit dat 70 procent van alle ver kochte exemplaren van de afgelo pen 50 jaar nog steeds rijdt. Geen ander sportwagenmerk wist gedu rende 50 jaar de evolutie het ka rakter van de auto zo te bewaken als Porsche met de 911. „Het rauw-metaalachtige geluid van de zescilinder boxermotor klinkt lief hebbers als muziek in de oren en de oorspronkelijke lijnen in het ontwerp zijn nooit losgelaten." De 911 van Porsche loopt als een rode draad door het leven van Cor. Hoewel het begon met een standaard VW Kever in de rally cross op het Watertorencircuit in Axel. Even maakte hij een uitstap naar BMW, maar koos snel weer voor de rijeigenschappen van de motor achter de achteras. Dus le pelde hij een 1,6 liter BMW-blok in een VW Kever. Adrie van Brug gen deed dat met een Fiat-kracht bron en samen driftten ze eind ja ren zeventig 'deur aan deur' over het Watertorencircuit. De eerste kennismaking met het karakter van de 6-cilinderboxermotor kwam net voor de invoering van de reglementen voor het Natio- naai Kampioenschap Rallycross in 1980. De VW kreeg een Por- sche-blok achterin. Het plezier was echter van korte duur. Na de invoering van de NK-reglemen- ten waren dat soort combinaties verboden. Om te kunnen blijven racen kocht Cor een ex-rally Por sche RS met motorschade. De 2,7 liter motor werd opgehoord naar 3 liter en de auto bleek zo goed dat hij er in 1981 mee eindigde als nationaal kampioen. „Door de jaren heen heb ik vrij wel alle straatversies van de 911 ge reden. M'n 993 was een heel bij zondere, omdat hij door de direc tie van het circuit van Silverstone in Engeland was opgebouwd om op het circuit racedemo's met gas ten te rijden." Tot voor kort had hij ook nog twee volledig volgens de FIA-reglementen opgebouwde 911's. Een daarvan was een 3 liter RSR replica, waarmee hij deel nam aan de races voor de Belgian Historie Cup. Dochter Audrey be stuurde de andere Porsche. Maar met racen is Cor - ruim 70 - ge stopt. Door het FIA-paspoort von den die Porsches snel een nieuwe eigenaar. Hij werkt nu aan de res tauratie van een 49 jaar oude 911 SWB uit 1965, het jaar van de in troductie van de 911. CLINGE - Op de sociale media wa ren de reacties vooral, zacht ge zegd, negatief. In het dorp zelf werd er vooral lacherig gedaan over de mogelijke komst van een islamitisch gebedshuis in de Mo lenstraat in Clinge. Het bleek ach teraf allemaal onnodig. De initia tiefgroep trok zich gisteren terug, waardoor een moskee in Clinge voorlopig van de baan is. Een woordvoerder van de initia tiefgroep deed gisteren anoniem zijn verhaal over de moskee in de ze krant. Hoewel hij moskee mis schien wel een te groot woord vond. „Het is een plaats waar we kinderen van vier tot acht en acht tot veertien willen lesgeven, leren kennismaken met onze cultuur. Voor een échte moskee hebben we veel te weinig mensen." Van negatieve reacties, bijvoorbeeld op het internet, wist hij toen niets af, zei hij. Ondertussen wel. Sterker nog: het is dé reden dat de initiatiefgroep de handen van het project af haalt. „Ik heb zoveel negatieve reacties gelezen, dat gaat hele- itar maal nergens over", reageert de woordvoerder, nog steeds ano niem. Hij doelt vooral op reacties die onder het artikel op de website van deze krant verschenen. „We wilden onze kinderen wat les ge ven in een gebouwtje. Als ik dan de meningen van sommige men sen lees, durf ik mijn kinderen daar echt niet naar toe te brengen. Dan worden er vergelijkingen ge maakt met de Arabische wereld, maar wat hebben wij daar mee te maken? We willen onze kinderen wat bijbrengen, maar blijkbaar is dat in deze regio onmogelijk. Zo vrij en democratisch zijn we dus niet in Nederland." Toch is hij niet echt kwaad. Teleurgesteld, dat wel. „We voelen ons ook allemaal Hul stenaar, Zeeuw, hoe je het ook noe men wilt. Ik dacht dat we ingebur gerd waren. Maar als je iets als een islamitisch gebedshuis wilt, word je opeens over één kam geschoren en in een hoekje geplaatst." De groep is al een jaar bezig met de komst van een moskee. „En daar gaan we ook mee door. Dit was een tijdelijke oplossing. Als dat al zo veel problemen geeft, weet ik niet of het er ooit van zal komen. Ik hoop oprecht dat we ergens wel kom zijn, dat iemand nog een lege ruimte heeft waar we terecht kun nen." De groep zou morgen een gesprek hebben met de dorpsraad van Clin ge, maar dat gaat niet door. De dorpsraad keerde zich eerder, op de vergadering van eind september, te gen de komst van een islamitisch dorpshuis. 'Mede gebaseerd op di verse reacties uit het dorp', viel in de notulen van de dorpsraad te le zen. „Dan had dat gesprek waar schijnlijk ook weinig zin gehad", al- Het nieuwe museum Het Waren huis moet in alle opzichten de blikvanger van de Markt worden. Het plein krijgt daarom een ope ner karakter. Daarvoor moet het prieel wijken en wordt het plant soen voor het stadhuis gehal veerd. Parkeerplaatsen worden ef ficiënter 'gebundeld' langs de ran den van het plein en de rijweg wordt gemarkeerd met lage beton blokken. De inrichting van par keerplekken voor stadhuis wordt later afgestemd met de aanleg van een nieuwe parkeerterrein bij Al- bert Heijn, onderdeel van een am bitieus plan van ondernemer Da niël Luitjens om Axel als winkel stad aantrekkelijker te maken. De Kaaiwal krijgt een iets sober der aanzien dan de Markt. Hier worden voornamelijk betonstraat- stenen gelegd. De grote bomen en het historische hek op de wal blij ven behouden. Het plein krijgt een vlakke bestrating in twee kleuren. De inrichting moet dui delijk maken dat de Kaaiwal een verblijfsgebied is, waar automobi listen slechts te gast zijn. Er wor den dan ook geen parkeerplaatsen aangelegd. Het voormalige Ciooo-terrein wordt nog niet heringericht. Krot ten, overmatig groen en afval wor den geruimd. Daarna wordt het terrein ingezaaid met gras. Eerde re plannen voor appartementen grenzend aan het Ciooo-terrein zijn geschrapt. De raadscommissie Omgeving buigt zich vanavond om 19.30 uur over het herinrichtingsplan. De investering was eerst geraamd op 6,8 miljoen euro, is later bijge steld naar 8,3 miljoen euro en is nu geraamd op 9,6 miljoen euro. Een oorzaak is, aldus het dagelijks waterschapsbestuur, dat de pers leiding van Groede naar Breskens niet in wegbermen kan worden aangelegd. Ze zijn te smal en er zitten al veel leidingen en kabels in. De persleiding moet in grond van 'anderen' komen. Dat kost extra geld. Een tegenvaller is ook dat bijna alle mechanische en elektrotechnische installaties in de zuivering in Breskens vervan gen moeten worden. Juni 2016 moeten alle werken afge rond zijn; ook de sloop van de weinig bedrijfszekere zuivering uit 1973 bij Groede. De zuivering bij Breskens moet er na de miljoe neninvestering dertig jaar tegen kunnen. Afvalwater uit Breskens, Hoofdplaat, IJzendijke, Biervliet én Groede plus omgeving wordt er straks verwerkt. door Chris Platteeuw Ze besteden dagelijks uren aan hun hobby, de liefhebbers van oldtimers en ander rollend materieel. Sommi gen maken van hun hobby zelfs hun werk. Vandaag: Cor van Ham uit Sint Jansteen met zijn Porsche 911 I Cor van Ham met zijn trots, de 911foto Chris Platteeuw Gebedshuis blij kt storm in een glas water door Bob Maes l De initiatiefgroep had naar eigen zeggen weinig geld nodig om dit gebouw aan de Molenstraat 56 op te knappen. door Raymond de Frel AXEL - De Markt en de Kaaiwal in Axel krijgen een ander aanzicht. Beide plekken worden geschikt ge maakt als verblijfsgebieden, waar activiteiten en evenementen kun nen plaatsvinden. De gemeente Ter- neuzen wil er zo'n 440.000 euro voor uittrekken. door Harmen van der Werf BRESKENS - De complete vernieu wing van de rioolzuivering ten oos ten van Breskens, inclusief de aan leg van een nieuwe persleiding van Groede naar Breskens, valt aanzien lijk duurder uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68