BEVELANDEN en THOLEN 27 W ontvang het actuele V Pompen draaien in elk geval vandaag nog door. Na het pompen komt er nieuw water in de Lekvijver. nieuws in uw De vernieuwde Nieuwsmail van de mailbox', PZC geeft dagelijks een overzichtelijke en actuele selectie van het nieuws in uw regio, Nederland en de wereld. De onderwerpen waarover u nieuws ontvangt, kiest u zelf. Nog niet aangemeld? Meld u eenmalig aan via www.pzc.nl/mijnvoorkeuren OOST-SOUBURG - Het water in de vijver is gelig en ondoorzichtig. Het stinkt. „Ik snap niet dat ze niet al veel eerder hebben ingegre pen", zegt buurtbewoner Bram Boone. „Het stinkt al weken." Op de kant van de Souburgse Lek vijver staat een tractor met een kar erachter. Op de kar staat een pomp. Die pompt water uit de vij ver in het riool. Het water gaat naar de rioolzuivering in Rit- them. Na het pompen komt er nieuw water de vijver in, uit de watergang verderop richting Mid delburg, zegt Wim Houmes, de loonwerker die het werk uitvoert. Zijn pomp kan driehonderd duizend liter water per uur aan. „Nee, daarmee krijgen we van daag niet al het water eruit", zegt hij. „Ik denk dat er wel 15.000 kuub water in de vijver zit." Na vijftig uur pompen, ruim twee da gen, zou de bodem in zicht kun nen zijn. „Maar het is geen bad kuip", zegt hij. „Je krijgt hem nooit helemaal mooi leeg." Je zou het tempo kunnen opvoer den door nog een pomp aan te sluiten, maar dan ontstaan er pro blemen met het afvoeren van het water. De riolering kan maar een beperkte hoeveelheid water aan. „En anders gaat het borrelen in de toiletten en afvoerputjes bij de mensen thuis. Dat is ook niet de bedoeling." De vijver staat alleen in verbin ding met een sloot verderop. En er zit een terugslagklep in, om te voorkomen dat water terug stroomt. Het nieuwe water wordt met brandslangen de vijver inge bracht en dat kan wat overlast ge ven voor auto's die er langs wil len. „Je kunt er wel overheen rij den, maar vooral met auto's met van die spoilers is dat lastig." Al het leven is uit de vijver, con cluderen de mannen van het wa terschap op de kant. Zojuist was er nog iemand van het laborato rium. Zijn zuurstofmeter stond op nul komma nul. Het water is morsdood. De vissen die in het water leef den, joekels van karpers, hebben het niet overleefd. Drie weken ge leden al kwamen de vissen naar de oppervlakte, happend naar lucht. Kinderen probeerden ze nog te redden, maar er was geen beginnen aan. Inmiddels zijn alle vissen bezweken. Omwonenden zitten al weken in de stank. „Het is niet te harden", zegt Boone, die tegenover de vij ver woont. „Ik heb niet geklaagd, maar het is echt heel erg. Je ruikt het overal, ook binnen. De stank zit overal in." Hij woont al dertig jaar in de buurt. „De vijver heeft al eens va ker gestonken, een hele tijd gele den. Maar toen hebben ze hem uitgebaggerd. En daarna was het een heel eind over." I WOENSDAG 15 OKTOBER 2014 Alles is morsdood in de vijver door Nadia Berkelder I De trekker bij de Lekvijver in Souburg, foto Lex de Meester Dagelijks gratis Nieuwsmail PZC

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 63