10 'De plaat ziet er goed uit, maar dat is niet zo' Honderd pupillen trainen als profs tijdens 10e editie Voetbalschool Oratorium Gebroken Jaren in RK kerk Goes 26 BEVELANDEN en THOLEN Leerlingen D'n Akker bezoeken Valkenisse Reimerswaal wil dat arbeidsmigranten bij de boer fatsoenlijker gehuisvest worden en ver rommeling buitengebied tegengaan. KRUININGEN - Het Reimerswaalse college van B en W houdt, on danks bezwaren van boeren, vast aan eerder aangekondigd beleid om de huisvesting van arbeidsmi granten in het buitengebied stren ger te gaan reguleren. Wel komt wethouder Izak Vogelaar (VVD) ondernemers tegemoet door het minimum aantal vierkante me ters per persoon bij stacaravans te rug te schroeven van twaalf naar tien vierkante meter per persoon. Begin juli bleek op een informatie avond voor ondernemers in dorps huis de Meiboom in Krabbendij- ke dat veel boeren moeite hadden met het verplicht aantal vierkante meters. „We hebben onder meer gekeken naar de kampeerwet en die biedt mogelijkheden om van twaalf naar tien vierkante meter te gaan. Daarmee komen we de ondernemers tegemoet." Fruittelers en andere agrarische ondernemers die buitenlands per soneel tijdens de oogstperiode in stacaravans willen laten verblij ven, moeten deze 'kampeermidde len' wel 's winters in een stalling zetten. Daarover waren veel boe ren ook niet te spreken in de Mei boom. Door de boel twee keer per jaar te verplaatsen zouden de sta caravans ernstige schade oplopen. Bovendien voorzagen een aantal aanwezigen een tijdrovende klus, omdat ook alle leidingen elk jaar opnieuw moeten worden afgekop peld en weer aangesloten. Vogelaar blijft echter bij het stand punt dat de caravans tussen tus sen 31 oktober en 15 maart moe ten worden opgeborgen. Provin ciale regels over minicampings, waarvan de richtlijnen voor het huisvesten van arbeiders in cara vans zijn afgeleid, schrijven ook voor dat de 'kampeermiddelen' buiten het seizoen moeten wor den opgeruimd. Daarmee blijft de 'verstening' en de 'verrommeling' van het buitengebied beperkt. Ondernemers die niet genoeg hebben aan maximum vijf stacara vans (plus de mogelijkheid voor vijf extra caravans gedurende maximaal zes weken) of het sei zoen te beperkt vinden, moeten een permanente oplossing zoe ken. Reimerswaal biedt daarvoor twee mogelijkheden. Ten eerste kan een boer een loods verbou wen of nieuwbouwen en daar maximaal 25 werknemers op 300 vierkante meter herbergen. Hier voor moet het bestemmingsplan worden gewijzigd, de leges daar voor bedragen zeker 5000 euro. Voor de tweede optie hoeft geen bestemmingsplanprocedure te worden doorlopen, maar daarbij mag een ondernemer maximaal vijf mensen onderdak bieden. In beide gevallen geldt overigens wel een minimumnorm van 12 vierkante meter per persoon. Het huidige gedoogbeleid wordt feitelijk pas in 2016 losgelaten. Vanaf dat voorjaar gaat de ge meente ondernemers aan de (nieuwe) regels houden. De leerlingen komen terug van een vaartocht naar de Roggen- plaat. Een excursie in het kader van het IVN-project Scholen voor Duurzaamheid. De leerlingen konden zo met eigen ogen zien wat de zandhonger doet met de zandplaten in de Oosterschelde. „Meneer Van Zanten (Rijkswater staat, red.) heeft uitgelegd dat de plaat er op het oog goed uitziet, maar dat is niet zo", zeggen Lau ra, Roland en Maikel, leerlingen van De Sprienke. „De plaat ziet er eigenlijk slecht uit. Hij is veel kleiner geworden." Daardoor komt de plaat bij af gaand tij steeds later boven water te liggen en is hij sneller onder water bij vloed. Dat is nadelig voor de vogels die er fourageren of de zeehonden die er rusten. De tijd om te eten of rusten wordt korter en als er niets aan gedaan wordt, verdwij- nen de zandplaten uiteindelijk. Zandplaten spelen ook een be langrijke rol in de veiligheid. Door de platen en schorren wordt de kracht van het water getemd. De leerlingen hebben de op dracht gekregen de zandhonger bekender te maken onder de Zeeuwse burgers en om ideeën te bedenken om geld binnen te ha len om de zandhonger te bestrij den. Het Rijk wil dat de Zeeuwen de helft van het benodigde geld geld op tafel leggen om de zand honger te bestrijden. De geschiedenis van het in de Westerschelde verdronken dorpje is nieuw leven ingeblazen na de bouw van dorpscentrum Meer waarde. In de foyer van dit ge bouw is een permanente exposi tie ingericht waar bezoekers wat kunnen leren over Valkenisse. Ook zijn gebruiksvoorwerpen ten toongesteld die honderden jaren later zijn gevonden tussen de res ten van het verdronken dorp. De leerlingen mochten een kijkje nemen bij de voorwerpen en kre gen ook archeologische les op school. Voor het project rond Val kenisse krijgt de stichting achter Meerwaarde steun van het initia tief Kern met Pit. Eind deze maand wordt bekend of een be drag van 1000 euro definitief wordt toegekend. In januari dingt het project mee naar de Zeeuwse hoofdprijs van 1500 euro. Ruim honderd voetballertjes (107) in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar kunnen drie dagen lang trainen als profs. Met dit jaar een recordaantal van vijftien (oud)-professionals die als gast- trainer aan de slag gaan. „Natuur lijk zullen ze er wat van leren, maar het is niet pretentieus. We willen de kinderen vooral drie leuke dagen bieden", licht Theo Gorissen de opzet van de Voetbal school toe. Tien jaar geleden deed Noad'67 dat voor het eerst, des tijds nog vooral voor de eigen jeugd. Al snel kwam echter de vraag van Thoolse zustervereni gingen en daarna ook vanuit ande- re dorpen of er kinderen van el ders mee mochten doen. De Voet balschool vergt veel organisatie, maar dat is de moeite dubbel en dwars waard - vindt Gorissen. „Wat ik altijd het mooiste vind, is al die lachende gezichten na af loop en de positieve reacties die je krijgt. Dat is een stimulans." De Voetbalschool koppelt de drie daagse training aan een goed doel: Spieren voor Spieren. Zater dag 18 oktober wordt alvast opge warmd met een wedstrijd (16.00 uur) tegen FC de Rebellen van trainer John de Wolf. 's Avonds treedt Dries Roelvink op. Zie: www.stichtingvoetbalschool.nl. Een aantal jaren geleden schreven dichter Michiel de Zeeuw en com ponist Mar van der Veer uit Zierik- zee samen het oratorium Gebro ken )aren. Dat vertelt, in een com binatie van Bijbelteksten en ver tolkingen van levenservaringen, hoe het leven in verschillende sei zoenen uiteenvalt. Na de première werd het gehele oratorium of delen eruit op meer dere plaatsen in Nederland door andere koren met veel succes uit gevoerd. Het Thomaskoor en Tho- maskleinkoor zullen dit gehele oratorium in herziene versie sa men met twee andere koren en een klein orkest nu voor het eerst uitvoeren in Goes, samen met het Nicolauskerkkoor uit Wolphaarts- dijk onder leiding van Joke de Witte en het kinderkoor 'De Dui zendpoot' onder leiding van Es ther van der Schee. Michiel de Zeeuw is tevens predikant van de Protestantse Kerk in Nederland, Mar van der Veer is cantor van de Thomaskerk in Zierikzee. Aanvang 16.00 uur, toegang gra tis. Polencaravans 's winters weg door Joeri Wisse Boeren die arbeidsmigranten in staca ravans willen huisvesten, moeten in de toekomst 10 m2 per persoon reser veren. Eerder kondigde Reimerswaal een norm van 12 m2 per persoon aan. door Melita Lanting BURGHSLUIS - De golven slaan ka pot tegen de boeg als de ms On rust de haven van Burghsluis bin nen vaart. Aan boord zitten leerlin gen van het Calvijn College en My- thylschool De Sprienke, beide uit Goes. I Roland, Maikel en Laura en hun schoolgenoten moeten samen een manier bedenken om het probleem van de zand honger onder de aandacht te brengen van zoveel mogelijk Zeeuwen, foto Dirk-Jan Gjeltema WAARDE - Zo'n zestig leerlingen van cbs D'n Akker uit Waarde heb ben gistermiddag een kijkje geno men op de slikken bij hun dorp. En kele kilometers verderop liggen on der het zand de resten van het ver dronken dorp Valkenisse. door Esme Soesman SINT PHILIPSLAND - Ze komen er voor rijden vanuit onder meer Brui- nisse en Krabbendijke. De tiende editie van de voetbalschool van Noad'67 uit Sint Philipsland wordt van maandag 20 tot en met woens dag 22 oktober uitgebreid gevierd. Noad'67 wilde iets leuks doen voor de eigen jeugd in de herfstvakantie maar de voetbalschool werd meer GOES - De katholieke Maria Magda- lenakerk in Goes vormt zondag het decor van een groot oratorium voor meerdere koren van Zeeuwse bodem.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 62