Bestuurders Bruinisse keren voor even terug in schoolbanken Kiek noe! Goese jungle Omnium moet wat bijsturen 'De plaat ziet er goed uit maar dat is niet zo' ié Ik krijg wel eens de vraag 'waarom een tropisch bos in Goes?' ié Het educatieve, de ver halen achter de planten, daar zijn we uniek in 26 SCHOUWEN-DUIVELAND ■JhRI Een forse rij sprekers stak - getui ge een verslag in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 27 april 1949 - de loftrompet over het semi-per- manente schoolgebouw. Het hoofd der school, de heer Van Weele zei 'een zeer heugelijke dag' te beleven, waarnaar hij 'zeer verlangend had uitgezien' Klassen/oio's ran Schouwen -Duiveland Eindelijk kon Van Weele zonder weemoed afscheid nemen van de barak waarin de scholieren een tijdlang les hadden gekregen. Nadat twee leerlingen 'der hoog ste klasse' de vlag hadden gehe sen, ontsloot burgemeester Wout van den Berg van Bruinisse het schoolhek. Met deze handeling was de officiële opening van de school een feit. Daarna verzamelden de genodig den zich in het handwerklokaal. Helemaal vooraan, links op de eer ste bank zit burgemeester Wout van den Berg Dzn. Helemaal ach terin, links voor de kast, staat hoofdonderwijzer M. C. van Wee le. Niet alle namen zijn bekend, bij het gemeentearchief - de leve rancier van deze foto- maar wel het merendeel. De metamorfose en de komst van een nieuwe attractie in de vorm van een overdekt tropisch bos moest het recreatiebedrijf toe- komstbestendig maken. Nu, een halfjaar na de (her-)opening, is wat bijsturing nodig, zegt direc teur Dies van de Velde. „Je gaat iets nieuws beginnen, waar je geen ervaring mee hebt", doelt hij op het tropisch bos, een giganti sche kasachtige ruimte met daar in 350 tropische bomen en plan ten. „Het is dan afwachten hoe mensen reageren." Het bos oogt nu al veel minder 'kaal' dan een halfjaar geleden, maar tot aan het plafond, wat de bedoeling is, komt de begroeiing nog lang niet. „Dat is iets waar we ons een beetje op hebben verke ken, we hadden gedacht dat het al lemaal sneller zou gaan", zegt Van de Velde. Uit de reacties blijkt dat het achterliggende idee van de attractie nog niet bij ieder een duidelijk is. „We zijn geen speelbos, geen jungle en geen vlindertuin, maar we merken dat het lastig is om onder de aan dacht te brengen wat het dan wel is", zegt medewerkster marketing en communicatie Arianne Jansen. „Ik krijg wel eens de vraag 'waar om een tropisch bos in Goes?' Maar er zit zoveel meer achter. Wat betekent de tropische wereld in je dagelijkse leven? Het educa tieve, de verhalen achter de plan ten, daar zijn we uniek in en we onderscheiden er ons mee." Om dat meer te benadrukken, wordt nu gewerkt aan een jaarpro grammering. Jansen: „Elke maand staat er iets anders in bloei, het is hier nooit hetzelfde. Je kunt dat tastbaar maken door bijvoorbeeld een koffieproeverij te houden rondom de koffieplant, of work shops met tropisch fruit. Je moet het vertalen naar je eigen keuken. Kaneel en peper gebruiken we al lemaal, maar hoe komt dat in dat potje? Hoe wordt een cacaoplant een chocoladereep? Veel kinderen weten dat niet". Ook kijkt Om nium hoe het tropisch bos meer kan worden 'verweven' met de rest van het complex. Jansen: „Een kopeling met de horeca, bij voorbeeld. Als de bananen aan de planten hangen, willen we bana- nensmoothies aanbieden. Of bij de squashbanen; daar zou je weer een link kunnen leggen met de rubberplant, waar de balletjes van zijn gemaakt." Daarbij krijgt Omnium hulp van Robin Lock, de landschapsarchi tect die bij de ontwikkeling van het tropisch bos was betrokken en voorlopig nog twee dagen aan Omnium blijft verbonden, ook om zijn kennis over te dragen op de medewerkers. „Hij heeft de ex pertise met betrekking tot de planten en weet ook hoe we moe ten doorontwikkelen. We zitten, net als het bos zelf, in een groei proces", zegt Jansen. Rondleidin gen met groepen zitten in elk ge val in de lift, zegt zij. Van de Vel de: „Maar we blijven ook activitei ten van anderen faciliteren. Zo hebben we heel de maand novem ber een schaatsbaan van echt ijs op ons terrein." De leerlingen komen terug van een vaartocht naar de Roggen- plaat. Een excursie in het kader van het IVN-project Scholen voor Duurzaamheid. De leerlingen konden zo met eigen ogen zien wat de zandhonger doet met de zandplaten in de Oosterschelde. „Meneer Van Zanten (Rijkswater staat, red.) heeft uitgelegd dat de plaat er op het oog goed uitziet, maar dat is niet zo", zeggen Lau ra, Roland en Maikel, leerlingen van De Sprienke. „De plaat ziet er eigenlijk slecht uit. Hij is veel kleiner geworden." Daardoor komt de plaat bij af gaand tij steeds later boven water te liggen en is hij sneller onder water bij vloed. Dat is nadelig voor de vogels die er fourageren of de zeehonden die er rusten. De tijd om te eten of rusten wordt korter en als er niets aan gedaan wordt, verdwij nen de zandplaten uiteindelijk. Zandplaten spelen ook een be langrijke rol in de veiligheid. Door de platen en schorren wordt dracht gekregen de zandhonger bedenken om geld binnen te ha- de helft van het benodigde geld de kracht van het water getemd. bekender te maken onder de len om de zandhonger te bestnj- geld op tafel leggen om de zand- De leerlingen hebben de op- Zeeuwse burgers en om ideeën te den. Het Rijk wil dat de Zeeuwen honger te bestrijden. WW door Piet Kleemans BRUINISSE - De belangstelling was groot, op die aprildag in 1949, voor de opening van de nieuwe openbare lagere school in Bruinis se. 1/ tnr.pzinl/ku kiior Meer schoolfoto's, zie www.pzc.nl/kieknoe door Luc Oggel GOES - Het spreekwoord 'al doen de leert men' is zeker van toepas sing op Omnium, het voormalig Sportpunt Zeeland in Goes. Arianne Jansen van Omnium Arianne Jansen door Melita Lanting Foto genomen ter gelegenheid van de opening van de nieuwe openbare la gere school in Bruinisse op 25 april 1949. foto Collectie gemeentearchief Schouwen-Duiveland BURGHSLUIS - De golven slaan ka pot tegen de boeg als de ms On rust de haven van Burghsluis bin nen vaart. Aan boord zitten leerlin gen van het Calvijncollege en my- thylschool De Sprienke, beide uit Goes. Roland, Maikel en Laura en Kun schoolgenoten moeten samen een manier bedenken om het probleem van de zandhonger onder de aandacht te brengen van zoveel mogelijk Zeeuwen, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 52