Workshops en demo's tijdens creatiefbeurs 24 SCHOUWEN-DUIVELAND VERENIGINGSLEVEN Klaverjassen Knutselmiddag Boogschieten heeft een lange historie. Jong en oud zijn in deze wat onzichtbare sport actief. STICHTING RENESSE SEROOSKERKE - In het dorpshuis van Serooskerke kan vandaag weer worden geklaverjast. Wederom zijn mooie prijzen te winnen. De deelname bedraagt vier euro per persoon. Het klaverjassen be gint om 20.00 uur. De zaal van het dorpshuis gaat om 19.30 uur open. ZIERIKZEE - Kinderen kunnen van middag van 14.00 tot 16.00 uur knutselen op kinderboerderij De Punt in Zierikzee. Ze staan voor de uitdaging van een denneappel iets leuks te maken voor vogels. „Er worden heel veel demonstra ties en workshops gegeven", ver telt Wilma Vredenbregt, samen met Janny Kristelijn organisator van de beurs. „Het was een eis van ons dat iedereen actief bezig is met z'n product en niet passief achter een kraam staat." Rond de dertig verschillende hob by's worden gepresenteerd. „Er zijn kookdemonstraties, fotogra fie, quilten, handwerken, kant klossen en heel veel hobbydin- gen", somt Vredenbregt op. Maar er zijn ook minder voor de hand liggende demonstraties, zoals pa- lingroken, nagelverzorging, hou ten tuinassecoires maken en mi- niatuurbouw. Voor de kinderen is er kinderknutselen. De meeste de monstraties en workshops wor den gegeven door geoefende hob byisten. „Onze ervaring is dat die het vaak heel goed over kunnen brengen." De hobby- en creatiefbeurs wordt gehouden van 10.00 tot 17.00 uur in sportcentrum Westerschou- wen, Daleboutsweg 9- Entree 2,50 euro; kinderen en mannen mo gen gratis naar binnen. OPENBARE VERGADERING BESTUUR BROUWERSHAVEN - De eerste pijlen door de leden van destijds kegelver eniging Sint Jan werden vijftig jaar geleden in de Graanbeurs in Zierik zee weggeschoten. Tijd voor een passend wapenschild, vinden de boogschutters van de eigenlijk al 108 jaar oude - en al sinds vele ja ren in het Tonnenmagazijn in Brou wershaven zetelende - Handboog vereniging Sint Jan. In 1906 zag Sint Jan als Zierikzeese kegelclub het levenslicht. Die sport werd in Concordia beoefend tot de Watersnoodramp korte metten met de kegelbaan maakte. De leden bleven elkaar treffen, maar nu zon der iets om handen te hebben. „Dat was het ook niet helemaal, dus zijn ze eens rond gaan kijken naar andere mogelijkheden", blikt Jan Bert Eggink op de geschiedenis van zijn club terug. Eén van de le den werkte bij de oude motorenfa- briek Smit Bolnes in Zierikzee, waarvan de directeur het boog schieten beoefende. Hij wijdde de mannen van de kegelclub in de principes van de sport in en de ke gelaars van weleer waren verkocht. Dik tien jaar na de Ramp werden de eerste pijlen afgeschoten. Des tijds in de Graanbeurs bij het Huis van Nassau. Dat was jaren voor Eg- ginks kennismaking met de sport in 1970, wat hem nu overigens tot langst actieve lid maakt van de hui dige zeventien leden. Eggink, des tijds scheikundeleraar, werd ge vraagd door zijn voorganger op school. „Ik vond het leuk én het ging niet slecht, dat is ook wel van belang. En het was altijd gezellig. Dat is nog steeds zo. Naast het schieten, is Sint Jan ook vooral een vriendenclub." Lid van Sint Jan word je ook alleen maar op uitnodiging. Momenteel bestaat de club uit zeventien heren, van wie de jongste midden 40 en de oudste over de 80 jaar is. De sport is wat dat betreft redelijk drempel loos: er kan staand of zittend en met grote verschillen in trek kracht van de bogen worden ge schoten. Die trekkracht wordt ge meten in Engelse ponden (lbs). Ook de ballotage van Sint Jan maakt het boogschieten niet onbe reikbaar voor andere belangstel lenden. Naast Sint Jan zijn er nog een vrouwenclub en twee ge mengde boogschietverenigingen in Brouwershaven actief. Op de zolder van het Tonnenmagazijn - waar de boogschutters sinds 1978 hun accommodatie hebben - brandt vier avonden in de week Ik was volledig ongeschikt voor sporten als voetbal en tennis het licht. Het is een mooie sport, doet Eggink de aantrekkings kracht uit de doeken. „Ik was vol ledig ongeschikt voor sporten als voetbal en tennis. Als ik tegen een bal moest schoppen of slaan ging het fout. Dat was altijd een fiasco." Met boogschieten en Eg gink was het echter (én weder zijds) liefde op het eerste gezicht. Binnen twee jaar nadat hij zijn en tree maakte bij Sint Jan werd Eg gink Zeeuws kampioen. „Ik was er gelijk door gegrepen indertijd. Het lijkt een statische sport, maar dat is het niet. Je moet rust heb ben, goed kunnen richten en je goed kunnen concentreren. Maar je moet de boog ook fysiek in be dwang kunnen houden. Goed kij ken, trekken, je houding is van be lang, je moet letten op je ademha ling en dan: lossen. Ja, het lukt me nog steeds. Maar ik doe wel stapjes terug. Mijn zwaarste boog was 32 pond. Nu zit ik op 26." Het vijftigjarig jubileum van Sint Jan is met onder meer de intro ductie van een nieuw logo ge vierd. Iman Padmos, ook boog schutter bij de club, combineerde boog en kegel in één afbeelding. Ruim een eeuw oude club BURGH-HAAMSTEDE - In Burgh- Haamstede wordt komende zater dag een grote hobby- en creatief beurs gehouden. Maandagavond 20 oktober 2014 om 20.00 uur; Jan van Renesseweg 25 te Renesse. AGENDA 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen Stukken Mededelingen. 4. Begroting 2015. 5. Voorkomende Zaken. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. R. Erenst, voorzitter. De stukken liggen vóór de vergadering ter inzage. Internet: www.stichtingrenesse.nl door Esme Soesman Als ze schieten doen de boogschutters van Sint Jan hun stinkende best, maar de vereniging is vooral toch ook wel een vriendenclub. Wekelijks wordt ge schoten op de zolder van het Tonnenmagazijn in Brouwershaven, foto's Dirk-Jan Cjeltema Jan Bert Eggink, boogschutter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 50