Glibberen Persoonlijke ervaringen leiden tot app lean 66 Je moet je snelheid aanpassen aan wat je ziet Dat doe je toch ook als het heeft gesneeuwd? commentaar Man in woning mishandeld ZEELAND 23 Pi tl mm ,w Dalebout. „Een jaar of twintig ge leden kwam het nog wel eens voor dat het te nat was op het land voor de machines om te kun nen oogsten. Dan moest je dus wachten op betere omstandighe den. Met de apparatuur van tegen woordig kun je veel langer door gaan en krijg je uiteindelijk alles de grond wel uit." Al snel nadat de eerste modder de weg heeft besmeurd, komt er een trekker met modderschuiver aan gereden. Die schuift de grote stuk ken klei van de weg, maar laat daarbij ook een laagje modder ach ter op het wegdek. „Daar moet je tcoh een mannetje extra voor laten komen. Dat brengt kosten met zich mee, maar het is in deze drukke tijd ook las tig om daar mensen voor te vin den." Schoner wordt het niet meer op het plattelandsweggetje, denkt Dalebout. „Boeren die over de hoofdwegen moeten, huren vaak een wagen met borstels in, die constant achter ze aanrijdt. Dat moet ook wel, want de risico's op die wegen zijn veel groter. De klei ne weggetjes worden vaak ook nog wel schoongemaakt met bor stelwagens, maar dan pas als de oogst helemaal is afgerond." De inmiddels met modder be smeurde weg weerhoudt veel au tomobilisten er niet van om toch het gaspedaal in te trappen. „De meesten rijden kneiterhard voor bij. Ik begrijp dat niet. Ik vind dat mensen ook wel rekening kun nen houden met het feit dat het oogsttijd is. Zo kunnen ze bepaal de wegen mijden of op zijn minst hun snelheid aanpassen aan de dingen die ze zien. Je gaat toch ook niet hard rijden op besneeuw de wegen?" Dalebout heeft zelf ook wel eens rondgereden op een bezemwagen nadat hij geoogst had. „Ik had mijn zwaailichten aanstaan, maar ook toen kwamen ze nog voorbij rijden als gekken." REGELS VOOR BOEREN Zeeland is bekend met slik op de weg. Ieder een heeft wel erva ring met de plotselin ge glibberigheid van de oogst tijd. Toch blijft het altijd weer opletten, in de auto, op de fiets of zelfs te voet. En al helemaal bij nattigheid of in het donker. Hoe boeren ook hun best doen om alles weer snel schoon te krijgen, er ligt altijd wel zo'n verraderlijk stukje weg met een laag slik. Daarom is de cam pagne om het verkeer te waar schuwen zeer nuttig. Deson danks zijn er jaarlijks tiental len ongevallen. Dat moet beter. Dus blijft er behoefte aan meer veiligheid. Die kan bijvoor beeld worden bereikt door in de oogsttijd kleine plattelands weggetjes af te sluiten, of de ge bruiker zonneklaar duidelijk te maken dat hij zich er op eigen risico op begeeft. Als tegenpres tatie zouden de boeren ervoor kunnen zorgen dat minstens al le doorgaande wegen smette loos blijven. Met wat geven en nemen kan het gevaar wellicht nog verder worden beperkt. VLISSINGEN - Een 53-jarige Vlissin- ger is dinsdag kort na midder nacht in zijn huis op de Schuit- vaartgracht mishandeld door twee mannen en een vrouw. Het trio belde aan en sloeg de be woner met een voorwerp op zijn hoofd en werd geschopt en gesla gen. Vervolgens verlieten de da ders het pand. Ze zijn vermoede lijk in een auto weggereden. De vrouw is ongeveer i.6o m lang en heeft blond halflang haar. Ze is tussen de 30 en de 40 jaar oud. Eén van de mannen is 1.80 m lang. Hij droeg een zwarte bivak muts, zwarte jas, en zwarte broek. De andere man is iets korter. Hij droeg een rode bivakmuts met een witte rand rond de ogen. Ook is er een Krachtspel op te vin den, waarmee de vrouw aan haar zelfvertrouwen kan werken en uit haar isolement komen. Landelijk was er veel belangstelling voor de bijeenkomst in Amsterdam. „De bijeenkomst was besloten, vanwe ge de aanwezigheid van koningin Maxima. Toen de app gelanceerd was, mocht er heel even gefotogra feerd worden. Toen de deur open ging, wist ik niet wat me over kwam. Een enorme kudde fotogra fen stormde binnen! Intussen ben ik al geïnterviewd door SBS6, de NOS, Radioi, de EO... Het is on gelooflijk. Dit is een mijlpaal voor mij. Vijftien jaar geleden, toen ik zelf in een gewelddadige relatie zat, had ik dit nooit kunnen den ken." Van de Pool schonk koningin Maxima een paar mini-bokshand- schoentjes met daarop de tekst T can'. „De koningin zei nog dat ze het enorm belangrijk vindt dat er zo'n app is, die vrouwen die slachtoffer zijn geworden van ge weld binnen de relatie in staat stelt met elkaar in contact te ko men en hun ervaringen te delen", zei Van de Pool. „Er is heel veel belangstelling voor, ook van de kant van de politie en de gemeen ten, die vanaf volgend jaar de zorg voor deze groep vrouwen krij gen." De app is op de eerste dag al veel gedownload volgens Van de Toen ik zeifin een geweld dadige relatie zat, had ik dit nooit kunnen denken Pool. „Ik kan alleen nog niet zeg gen hoeveel precies." Voorlopig is de app alleen in de Google Play Store te downloaden, in de An- droid-versie. „Daar hebben we voor gekozen omdat uit onder zoek bleek dat de meeste tele foons het Android-besturingssys- teem hebben. We willen ook een versie voor Apple-telefoons ont wikkelen, maar daar moet dan wel geld voor gevonden worden." Het motto van Petra van der Pool is 'Ik kan herstellen na geweld!'. Ze werd vijftien jaar geleden zelf geconfronteerd met geweld in haar partnerrelatie. Petra wist zich aan haar situatie te onttrek ken en ging na haar HBO-studie aan het werk in de hulpverlening binnen Blijf van m'n Lijf. De op herstel gerichte methodiek Krachtwerk inspireerde haar tot het ontwikkelen van educatieve materialen en stripboeken, die nu gebruikt worden door overheid, onderwijs en hulpverlening bij het voorkomen, ontdekken en her stellen van huiselijk geweld. Deze stripboeken en educatieve materi alen brengt zij uit binnen haar stichting 'Laat je horen'. Met de lancering van de app is on dersteuning voor iedere vrouw in Nederland bereikbaar. lean onder steunt de eigen kracht van vrou wen om weer grip op hun leven te krijgen na partnergeweid. WOENSDAG 15 OKTOBER 2014 I Een fietsster baant zich een weg door het slik op de straat, foto's Dirk-Jan Gjeltema Leo Dalebout, boer Boeren die hun oogst binnenhalen zijn verplicht om andere wegge bruikers te waarschuwen voor gladheid door slik. Ze moeten daarvoor waarschuwingsborden gebruiken. Het ROVZ stelt de bor den beschikbaar. Daarnaast moeten boeren hun best doen om vervuiling van de weg te voorkomen door slik van de machines en tractors te verwij deren, voordat ze de weg opgaan. Komt er toch slik op de weg, dan moet dit zo snel mogelijk worden opgeruimd. De vervuiler is altijd aansprakelijk voor eventuele schade of letsel, veroorzaakt door slik op de weg. AMSTERDAM - Petra van der Pool ontwikkelde de app lean samen met Emergis en de Vlissingse on derneming Frisbee, met subsidie van het Ministerie van VWS. lean is gratis te downloaden. Vrouwen vin den er informatie en advies, kun nen er een dagboek mee bijhou den en kunnen via de app chatten met andere gebruikers. Petra van der Pool

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49