l 4 BUITEN In de afgelopen weken kwamen melkveehouders verschillende keren in het nieuws. De Natuurweide, een vereniging van biologische melkveehouders, riep op om strengere normen te hanteren voor bio logische zuivelproducten. De achtergrond daarvan is dat de biologische producten onvoldoende onder scheiden worden van reguliere zuivelproducten. door Chiel Jacobusse HET ZEEUWSE LANDSCHAP - p steeds meer zuivel in de schappen staat het weide- keurmerk en de argeloze con sument heeft het idee dat het met zo'n product dus wel snor zit. Hoe lang, hoe vaak en onder welke omstan digheden het vee buiten komt, is nauwelijks aan normen gebonden. In werkelijkheid is er een groot onderscheid in de productie van reguliere melk en die van biologische boeren. In de weilanden van de laatsten worden geen kunstmest en bestrij dingsmiddelen gebruikt en dat maakt een we reld van verschil. Een onderzoek in een Zeeuws akkergebied liet zien dat de dichtheid aan akkervogels op een biologisch bedrijf ge middeld meer dan tien keer zo hoog was als op reguliere bedrijven. Vogels als veldleeuwe rik en patrijs, maar ook weidevogels 3ls scho lekster en kievit profiteren enorm van de min der intensieve aanpak. Om nog maar te zwij gen van allerlei minder zichtbare dieren als vlinders, libellen en sprinkhanen, die nog meer gedijen door het achterwege laten van landbouwgif. In biologisch beheerde weiden groeien meer bloemen, eet het vee gevarieerder, broeden veel meer vogels en is het landschap aantrekke lijker en afwisselender. Het onderscheid tus sen biologische zuivel en gewone melkproduc ten is er dus wel degelijk; ook als het gaat om dierenwelzijn. Dat de veehouders de eisen wil len aanscherpen, is uit concurrentie oogpunt begrijpelijk, maar waarschijnlijk is er ook een wereld te winnen door de consument beter voor te lichten over de enorme verschillen die er nu al zijn. En hoewel het oppervlakkig misschien zo kan lijken; die verschillen worden niet kleiner. Een tweede bericht dat recent in het nieuws was, was een verzoek van het Nederlandse Melkveehouders Verbond (NMV) waarin be zorgdheid wordt uitgesproken over Ja- cobskruiskruid 'en andere onkruiden' en over het 'maaibeleid bij derden'. 'Al vele jaren on dervinden melkveehouders, met vooral gras land, overlast van overwaaiende (onkruid) za den vanuit aangrenzende percelen. Dit betreft vooral percelen die niet worden gebruikt voor de landbouw. We merken dat het probleem vooral toeneemt in de buurt van natuurterrei nen, beheersgronden, bermen en (spoor)ta- luds. Distels, zuring, fluitenkruid en beren klauw zijn schadelijk voor de kwaliteit en de opbrengst van het grasland en geven proble men met de bestrijding.' Aldus een mail van de NMV aan allerlei overheden. Bepleit wordt 'dat u zich zult inspannen om te voorkomen dat Jacobskruiskruid en andere onkruiden zich verspreiden over aangrenzende percelen en graslanden'. Maar in natuurgebieden gelden heel andere prioriteiten. Daar zijn planten als zuring, flui tenkruid en berenklauw namelijk helemaal niet ongewenst. Ze worden er eerder met ge noegen verwelkomd! Natuurgebieden in het boerenland zijn ingericht en aangekocht, om dat juist de bovengenoemde soorten, naast heel veel andere planten en dieren (bijvoor beeld grutto's, patrijzen en leeuweriken), in het moderne agrarische bedrijf vrijwel geen enkele kans hebben om te overleven. Vanouds horen ze thuis in het boerenland en planten als berenklauw, veldzuring en fluitenkruid gel den zelfs als kenmerkende soorten voor het Nederlandse hooiland, zoals dat ook bij de boer, tot ver in de twintigste eeuw, gewoon was. Even terzijde: als het gaat over berenklauw wordt hier niet gedoeld op de Kaukasische be renklauw, die metershoog wordt en heel verve lende verwondingen kan veroorzaken. Dat is een exoot die ook natuurbeheerders liever zien gaan dan komen. Maar de gewone beren klauw is een inheemse plant die vanouds het beste gedijt in hooilanden. Het is bovendien WATERDUNEN Bio is meer dan koeien in de wei De grutto is in Zeeland beperkt tot natuurgebieden. Simone Schaal (rechts) en Peter Harasztos met de twee 'koets- ezels' in de wei voor zorgboerderij Ezeltje Welgezind. Schaal koos voor haar zorgboerderij niet speci fiek voor Waterdunen, maar is wel blij met de plek. foto Peter Nicolai '"Ti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 44