N 1 2 BUITEN ZEELAND GEPEILD In deze serie reizen we de pijlen achterna. Wekelijks landt er eentje lukraak op de kaart van Zeeland. En precies daar, op die toevallige plekken waar ze natrillend wijzen, nemen we poolshoogte. Op akkers waar bieten op de rooier wachten, op borrelende schorren en slikken, in door westenwinden getekend bosgebied, op dromerige duinen - elk stukje Zeeland heeft een verhaal. DE HOOGE PLATEN Bij laagwater beslaat het geheel zo'n 1800 hectare. Bij gemiddeld hoogwater blijft alleen de Bol, het hoger gelegen duin, echt droog In de jachthaven van Breskens gooit hij de trossen los. Achter de Boston Whaler Guardian 27, een open patrouilleboot, zoemen zacht twee imposante buiten boordmotoren. Pruttelend gaat het tus sen de meerpalen door, langs alle dom melende bootjes, voorbij de hoge basalt blokken die de havenhoofden vormen, en dan - oostwaarts om de gele boei - mag de gashen del iets meer open. Het is een heldere dag. De zon schijnt. De wind is tintelend fris. Parallel aan de Zeeuws-Vlaamse kust drukt de achter steven in de golven en richt de punt zich eruit omhoog. Het beeld zou in een lifestyle magazi ne als advertentie voor cocktails, badmode of luxe nautische accessoires niet misstaan, met het uitwaaierende zog van schuimende witte riffen over de Westerschelde, maar het geluid van de motoren blijft beschaafd: de rustende zeehonden op het drooggevallen zand bij De Hooge Platen schrikken niet. „Dan zouden we immers ons doel voorbij schieten", zegt Fred Schenk (55), grijpt zijn kijker en telt er, be hoedzaam manoeuvrerend, ruim zeventig; luierend en met hun jongen spelend aan de waterrijke randen. „En verder zullen er nog strandlopers, meeuwen en andere watervogels zijn, maar de kustbroedvogels zijn inmiddels aan het overwinteren in West-Afrika." Als districtshoofd Zuid van stichting Het Zeeuwse Landschap met Zeeuws-Vlaanderen in zijn portefeuille, is Schenk verantwoorde lijk voor het beheer van flora en fauna. Hij be spreekt de begrazing op de 20 hectare bloem- dijken en overige terreinen met veehouders en schaapherder, houdt toezicht, geeft voor lichting en is gastheer van het hele gebied. Wandelaars vinden het prettig als ze hem te genkomen; hij vertelt aanstekelijk, laat veel zien, legt vriendelijk uit. En hier, op De Hoo ge Platen, is hij graag. Het is één van de twee natuurlijke estuaria in Nederland, en ook één van de grootste van Europa, zegt hij. Dankzij de getijdendynamiek en de overgang van zoet naar zout water is er, ondanks sterke invloe den van de mens, een heel scala aan ecosyste men met een rijke afwisseling aan planten en dieren. Maar zijn buitenwerk is wel afgeno men de laatste jaren. „Er is veel overleg rond- om de Ecologische Hoofdstructuur (EHS) en de herinrichting van de gebieden met initia tiefnemers, waterschappen en gemeenten. Ook omtrent vergunningen en zaken rondom de jacht." Toch lukt het hem tot zijn vreugde om regel matig richting het uitgestrekte gebied in de Westerschelde te koersen. Hij is er al 35 jaar mee verbonden. „Als vrijwilliger kwam ik van af 1978 jaarlijks met een stel bevriende voge laars vanuit Den Haag naar hier. Wij, jonge knapen, waren begaan met de dwergsterns, waarvan de nesten met springtij van de plaat spoelden. Toen hebben we een ring van zand zakken eromheen gelegd, in samenwerking met stichting Het Zeeuwse Landschap. Ook sloegen we ieder voorjaar rijen houten paal tjes, om de branding te breken en planten groei te bevorderen." Blootsvoets in het slik, met opgerolde broeks pijpen, brengt hij het anker uit en vertelt dat hij De Hooge Platen in dertig jaar tijd tot 4,5 meter boven NAP heeft zien aangroeien. „Bij laagwater beslaat het geheel zo'n 1800 hectare. Bij gemiddeld hoogwater blijft alleen de Bol, het hoger gelegen duin, echt droog." Hij wijst op zeekraal en schorrekruid, schijnspurrie, zeeaster, lamsoor en zoutmelde, en op de vloedmerkplanten aan de rand van de duinen rij: loogkruid en zeeraket. „Hier broeden kok meeuwen, visdiefjes en grote sterns, verscho len in het gewas, terwijl de dwergsterns, strandplevieren en kluten op het kale zand nestelen waar ze gewoon een kuiltje maken met een randje van schelpjes en steentjes." Er leven wormen, schelpdieren en kreeftachti- gen, zegt hij, waar veel steltlopers van afhanke lijk zijn. En met opkomend tij trekken scho len jonge vis ernaartoe om zich te laven aan het plantaardige en dierlijke plankton. Het is dan ook één van de belangrijkste broedgebie den voor kustvogels van Europa. Het valt on der Natura 2000, de wetgeving die kwetsbare dieren en voedselrijke leefomgevingen extra bescherming biedt. Knelpunten en bedreigingen zijn er ook, weet Schenk. „Natuur en mensen kunnen goed sa mengaan, maar de vaargeulverdieping, stroom - snelheidtoename, speciestortingen, vertroebe ling van het water en niet te vergeten de af slag en ophoging van de plaatranden, zijn een bedreiging voor de kinderkamerfïinctie. De re creatie krijgt steeds minder ruimte en ver schuift naar die kwetsbare kern. Voorlichting, educatie en publiciteit zullen meer aandacht moeten krijgen." Hij kent De Hooge Platen door en door. „Ik vind dit de mooiste plek van Zeeland." Natuur lijk roostert hij zijn teamleden ook in voor re guliere veldcontroles, maar hij vindt het niet erg om zelf iets vaker te gaan. Zacht zoevend door de golven op inspectietocht. Soppend door het vette slik. Af en toe stilstaan en rond kijken: naar de skyline van Vlissingen; het zee gat met vrachtschepen; de haven van Bres kens. En hier, midden in de natuur en de ver rassende stilte, vooral goed waarnemen en op letten: olie, vervuiling, vogelsterfte, ratten - of is alles rustig en in evenwicht? Hij zal zijn be vindingen in het logboek schrijven, zegt hij. En dan grinnikt hij even, omdat zijn collega's morgen ongetwijfeld zullen opperen 'dat het zeker technisch weer was, gisteren'. Wanneer het tij kentert en de kreken en geu len zich gorgelend vullen, waadt hij door het natte zand terug naar de boot. Blootsvoets in het slik van de Hooge Platen door Jacoline Vlaander Fred Schenk, stichting Het Zeeuwse Landschap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 42