Spelend op een tank, denk je wel aan de oorlog ZEELAND 29 VMHALIN Een tank met een gele ster erop. Dat zou wat Esmeralda (12) en Nanta (11) uit groep 8 van interconfessionele basis school de Horizon in Rilland betreft wel een mooi monument zijn om de oorlog en de daar opvolgende bevrijding te herdenken. „Net zo'n tank als er in Woensdrecht op dat heuveltje staat", zegt Esmeralda. Ze heeft al vaak op die tank gespeeld. „Mijn moeder is in Woensdrecht geboren. Toen zij jong was, stond die tank nog in het bos en half onder het zand. Dat was heel lang geleden, want mijn moeder is al veertig." Waar die tank van daan kwam, weet Nanta -hij geldt als dé oor- logsdeskundige van de klas- niet precies. „Maar hij was niet van de Duitsers, want zo'n gele ster is van.de Amerikanen." Nanta heeft, net als buurman Tristan (11) al veel gelezen en gezien over de Tweede Wereld oorlog. „Ik ben al in veel oorlogsmuseums ge weest. Ook in Indonesië, dat vroeger Neder lands Indië was. Ik vindt het leuk om daar al les over te weten. Niet omdat oorlog leuk is, maar ik vind het wel cool om te zien hoe de geallieerden gevochten hebben op D-Day. Als dat niet was gelukt, waren de Duitsers er nu nog steeds. Dan was er geen vrijheid en geen Ajax, want dat is opgericht door joden." Volgens juf Karin Sauter, die even daarvoor de klas de opdracht gaf een eigen monument te ontwerpen, weten de leerlingen veel van de oorlog. „Ze zijn er ook bij betrokken. Het mo nument bij de begraafplaats kennen ze alle maal. De achternamen van de slachtoffers die erop staan, zien ze terug bij andere kinderen." Dat de bevrijding van Zeeland begon bij Woensdrecht, wisten ze niet allemaal. „Ook al is de situatie nu anders, ze kunnen zich heel goed indenken dat de Kreekrakdam belangrijk was. Nu de bruggen daar soms afgesloten zijn voor de renovatie, merken ze nog meer dat dit gebied de toegang tot Zeeland was." Veel leerlingen kiezen voor een soldaat, een groot geweer of-net als Esmeralda en Nanta- een tank als monument. Anderen maken een vogel of een gedenksteen in de kleuren van de Nederlandse vlag. Tristan heeft een 'klooster tje' getekend. „Daar kun je de mensen herden ken en een kaarsje voor ze branden." WOENSDAG 15 OKTOBER 2014 Esmeralda en Nanta tekenen een tank als ontwerp voor een oorlosgmonument. Tristan (rechts) schetst een 'kloostertje' waar mensen een kaarsje kunnen branden, foto Johan van der Heijden Dit jaar is het zeventig jaar geleden dat grote delen van Zeeland werden bevrijd. Elke week verschijnt een ver haal met aandacht voor ge beurtenissen die zich zeven tig jaar geleden in die bewus te week hebben afgespeeld. De artikelen worden ook ge publiceerd op www.slagom- deschelde.nl, een samenwer kingsproject tussen de PZC en Omroep Zeeland en het Bevrijdingsmuseum Zeeland. In het Oorlogsmuseum Oss- endrecht aan de Putseweg 60 wordt aandacht besteed aan de Tweede Wereldoor log in het algemeen en de slag om de Schelde in het bij zonder. Dat gebeurt in 19 ta ferelen (diorama's), waaron der veel technisch materiaal zoals de inrichting van (Zeeuwse) bunkers. Volgende week 22 oktober deel 6: De bevrijding van Zuid-Beveland. door Joeri Wisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29