Middelburg verhoogt meeste lasten met 1,5% Cultuurtempelplan Grote Kerk Man bekent aanranding dreigt te stranden in Veerse raad vrouwen op NS-stations 26 WALCHEREN Afgebroken klepel luidklok Lange Jan vervangen Alarmerende brief was volgens de Veerse wethouder Molenaar alleen bedoeld om Tweede Kamer te imponeren. DOMBURG - Het risico dat de ge meenten Middelburg, Vlissingen, Schouwen-Duiveland en Veere zwaar het schip in gaan met hun gezamenlijke regeling voor het heffen van belastingen, is 'zeer laag'. Mochten de gemeenten ge dwongen worden daarover BTW af te dragen, dan krijgen ze dat geld ook weer terug. Tenzij te veel gemeenten een beroep doen op deze teruggeefregeling. Dan ontstaat bij het Rijk een tekort dat wordt verhaald op alle Neder landse gemeenten. Dus ook als Veere had besloten niet met de an dere drie gemeenten in zee te gaan, dan had men nog steeds eenzelfde soort risico gelopen: na melijk een korting op de Rijksuit kering wegens de vele aanspraken van andere gemeenten op de te ruggeefregeling. De Veerse wethouder van financi ën, René Molenaar (CDA) liet zich gisteravond in deze zin uit tij dens een vergadering van de ge meenteraadscommissie voor Maat schappelijke Ontwikkeling. Dat Veere afgelopen week met de drie samenwerkingspartners de in druk wekte zwaar te worden ge dupeerd, was volgens Molenaar vooral bedoeld om de Tweede Ka mer te beïnvloeden. „Dat is goed gelukt", stelde de wethouder vast, „want een aantal Kamerfracties heeft het opgepakt, en de staatsse cretaris heeft inmiddels een on derzoek toegezegd." Molenaar zag zich gedwongen op de kwestie in te gaan, omdat de fracties van WD, SGP/CU en D66 hem ter verantwoording rie pen over de brief aan de Tweede Kamer, waarin de vier gemeenten beweren dat de BTW-kwestie tot een strop zou kunnen leiden van 374.000 euro per jaar. Dat is meer dan de samenwerking hen aan voordeel zou opleveren. WD, SGP/CU en D66 stelden 'zeer ver baasd' vast dat het college van B en W dit had verzwegen bij het besluit met de drie andere ge meenten in zee te gaan. Volgens de wethouder is er des tijds niets over meegedeeld om dat het in werkelijkheid gaat om 'een mogelijk nadeeltje' voor alle Nederlandse gemeenten, en dat de invloed daarop van de samen werking met de drie andere ge meenten vrijwel te verwaarlozen is. WD-woordvoerder Mieneke Bie- rens constateerde dat de 'wat luch tige' houding van de wethouder in schril contrast stond met de brandbrief richting Tweede Ka mer, waarin sprake was van 'forse bedragen'. Ze wees er ook op dat de accountant de gemeente afgelo pen jaar al op het risico wees. „Ik had gehoopt dat u die waarschu wing ter harte had genomen." DTV'er Wim Bartels wees nog eens op de vele samenwerkings verbanden, met name in de socia le sector, waartoe het Rijk de ge meenten dwingt. „Dan moet het Rijk daar geen BTW op heffen." Wie bijvoorbeeld een hond heeft, of een parkeervergunning zal daarbovenop ook nog wat euro's meer moeten afdragen. Veel lokale lasten in Middelburg stijgen volgend jaar met 1,5 pro cent. Dat is het voorstel dat het college van B en W volgende maand aan de raad voorlegt. Twee belangrijke lokale lasten, de onroerendezaakbelasting (OZB) en de rioolheffing, worden pas in december exact bepaald. Die zijn afhankelijk van de vaststelling van de waarde van woningen en andere panden. Hiervan zijn nog niet alle gegevens binnen. Overi gens is de verwachting dat deze lasten met 2,5 procent zullen stij gen. Dat is eerder al in een meerja renplan voorgenomen. In de novembervergadering stelt de raad de volgende heffingen vast: precariobelasting, lijkbezorg- gingsrechten, marktgelden, recla mebelastingen, hondenbelasting, afvalstoffenheffing, reinigingshef fing, parkeerbelastingen, toeris tenbelasting, watertoeristenbelas ting en scheepvaartrechten. De marktgelden gaan met 4 pro cent omhoog. De toeristenbelas ting en de watertoeristenbelas ting worden, net als vorig jaar, niet verhoogd. De tarieven op de parkeermeters hoeven niet te worden aangepast. Bewonersvergunningen voor par keren worden wel duurder, name lijk 1,5 procent. Voor de eerste ver gunning betekent dit een verho ging van 1,20 euro per jaar; een tweede bewonersvergunning wordt 3,60 euro per jaar duurder. Deze 1,5 procent verhoging geldt voor alle overige heffingen. De be lasting voor de eerste hond, bij voorbeeld, gaat van 72,41 naar 73,50 euro, die voor een tweede van 144,82 naar 147,00 euro. De verschillende tarieven voor de afvalstoffenheffing en de reini gingsrechten gaan met enkele eu ro's omhoog. MIDDELBURG - De Bourdonklok, de grote luidklok in de Middel burgse Lange Jan, liet gistermor gen van zich horen na vijf maan den stilte. Tijdens Dodenherden king was de klepel van de meer dan manshoge klok gebroken. Gis teren monteerden Frank Reemers en Jaap Leyten (foto), medewer kers van klokkengieterij Koninklij ke Eijsbouts, een nieuwe, 190 kilo zware klepel. Dat een klepel breekt is niet uniek. „In oude kle pels kunnen haarscheurtjes ont staan door de enorme kracht waarmee die tegen de klok slaat. Op een gegeven moment breekt hij." De klepel werd met een kraan naar 36 meter hoogte gehe sen en door het galmgat de toren in getild. Het zal niemand zijn op gevallen dat de Bourdonklok niet heeft geluid de afgelopen maan den. Het is een zwijgzaam type. Je hoort hem alleen in de nieuw jaarsnacht, op 4 mei en bij zeer speciale gelegenheden. Gisteren galmde de klok even. Bij wijze van proef, foto Theo Giele zie ook de video op www.pzc.nl DOMBURG - Het ambitieus plan om een nationale cultuurtempel te maken van de Grote Kerk in Veere dreigt nu al schipbreuk te leiden. Een raadsmeerderheid vreest dat het plan van de Amster dammer Ernst Veen uiteindelijk gebakken lucht blijkt. Behalve de oppositiepartijen WD, DTV en D66, dreigt ook de SGP/CU het plan van de agenda te halen. In de commissie voor Maatschappelijke Ontwikkeling eisten die partijen gisteravond meer garanties alvorens 95.000 eu ro te steken in een vervolgonder zoek dat Veen wil verrichten in sa menwerking met adviesbureau XPEX. Na een schorsing, die leid de tot nerveus overleg, besloot men de discussie te vervolgen tij dens de raadsvergadering van no vember, in de hoop dat cultuur wethouder René Molenaar (CDA) dan beter beslagen ten ijs komt. De raadsfracties proberen dan in december tot een besluit te ko men over het financieren van de vervolgstudie. Wethouder Mole naar benadrukte dat die studie no dig is om 'heel veel' sponsorgeld binnen te halen. Daarbij wordt ge dacht aan harde toezeggingen, lei dend tot 'veel meer dan een ton' aan jaarlijkse bijdragen. Maar hij moest toegeven dat pas aan het eind van de rit blijkt of dit kan worden waargemaakt. Zo ja, dan gaat het niet om 'gebakken lucht', maar om een geschenk uit de he mel. SGP'er Arie Schot ontkende dat zijn partij het plan sowieso wil torpederen. „Ook wij willen een zeer ambitieus plan." De politie was al enige tijd op zoek naar de man. Zes vrouwen deden tussen augustus en begin oktober aangifte omdat ze op de NS-stations Kruiningen-Yerseke, Krabbendijke of Rilland-Bath wer den lastiggevallen op het perron of bij de fietsenstalling. Vólgens een politiewoordvoerder bleef het niet bij een terloopse aanraking, maar greep de man zijn slachtoffers vast en betastte hij de vrouwen bij de geslachtsde len. De politie sluit niet uit dat de man meer vrouwen heeft aange rand en dat hij ook al voor augus tus actief was op de stations. De slachtoffers konden de politie een duidelijk signalement geven van de man. Over hoe de recher che hem op het spoor is geko men, wil de politie niets kwijt. De man is vrijdag aangehouden. De rechter-commissaris heeft maandag besloten dat hij in elk ge val de komende veertien dagen in voorarrest moet blijven. BTW-alarm gemeenten Loos door Henk Postma 4 BTW-risico gezamenlijke belastinghef fing door de vier gemeenten Middel burg, Vlissingen, Schouwen-Duiveland en Veere behelst slechts een 'te ver waarlozen' bedrag. door Theo Giele MIDDELBURG - Een Middelburgs huishouden in een huurwoning is volgend jaar naar verwachting vijf euro meer kwijt aan de gemeente, mensen met een eigen woning in de gemeente Middelburg betalen in 2015 veertien euro extra. door Henk Postma Niet alleen grote twijfels bij oppositiepartijen WD, DTV en D66, ook SGP/CU dreigt studie te torpederen. door Joeri Wisse KRUININGEN - Een 36-jarige man uit de gemeente Reimerswaal heeft te genover de zedenrecherche be kend dat hij ten minste zes vrou wen heeft aangerand op treinsta tions in de gemeente Reimerswaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 26