ROVZ: gas los bij slik! I I I Teruggave accijns bij tankbeurt in België Eerste Wereldoorlog in boek, tijdschrift en expo I I Sluikreclame MODDERIGE WEGEN 22 ZEELAND Partij' Zeeland Lokaal bereidt zich voor op bestorming van de Abdij Boeren gaan strijd aan met slik, maar wijzen ook op eigen verantwoording automobilist. Binnenbrand in landbouwschuur bij Veere woensdag Dit wordt een blokje sluikreclame. Maar eerst iets an ders. Vorige week stond op deze plek een oproep: 'kent u ook nog liedjes uit de oude doos, die u voor uw (klein)kinderen zingt?' Nou, die kent u! 'Daantje zou naar school toe gaan', 'We hebben twee kleine poesjes', 'Jarig Jetje zou trakteren', 'Een schoolmees ter heeft een ongelukkig leven', 'Johanna een meisje van zeven tien jaren', 'Een scheet van pipe- lameet'. Het is slechts een greep uit de inzendingen. Binnenkort maken we een zin gende pagina in de krant. In dat verband nog een verzoek: wil len de inzenders die alleen hun naam hebben vermeld, ook hun woonplaats doorgeven? Dan kom ik nu toe aan mijn blokje sluikreclame. Afgelopen maandag werd op de Prinses Ireneschool in Schoondijke het PZC-boek Scholen schrijven ge schiedenis gepresenteerd. Twee eeuwen Zeeuwse historie, 1814-2014, door de ogen van ruim 1400 Zeeuwse groep ach- ters. En een beetje groep zeven, maar dat verschilde per school. Soms kun je geraakt worden door een boek. Overdreven? Kijk eens naar de vertederende vlaspoppetjes van basisschool De Vlaswiek in Koewacht, bij het jaar 1961. En naar de Ajax- fans van de Bergpadschool in Grijpskerke (1995). En naar de foto van de leerlingen van de Radarschool Onder de wieken in Burgh-Haamstede, die zich afgelopen voorjaar voor het honderdjarig bestaan van de school in dracht op een boeren kar lieten fotograferen. Wat ik nou hoop is dat dit boek een vervolg krijgt. Hoe goed kennen we onze provincie ei genlijk? Om het Zeelandgevoel te vergroten, zouden de basis scholen een uitwisselingspro gramma op kunnen zetten. Groep 8 van de Zonnewijzer in Zonnemaire gaat een dag naar Het Tij in Cadzand. En omge keerd. Zo wisselen alle Zeeuw se basisscholen leerlingen uit Dat zou een mooi vervolg zijn op een gedenkwaardige uitga ve. Tot zover de reclame. Het 'sluik' heb ik geschrapt. Het is dan ook een boek om echt warm voor te lopen. Zeeland Lokaal heeft zich maan dag bij de notaris officieel geregis treerd als politieke partij. Het voorlopige verenigingsbestuur be staat naast voorzitter Verdurmen uit oud-hoofdofficier van justitie Jo Valente, Jos van Eek, Wim Hir- des en Gijs van den Berg. Verdur men wil nog niet zeggen met wel ke kandidaten zijn partij de ver kiezingen in gaat. Zeeland Lokaal is een initiatief van lokale politieke partijen uit Hulst, Terneuzen, Vlissingen, Sluis, Tholen en Noord-Beveland. Deze partijen boekten bij de ge meenteraadsverkiezingen een gro te overwinning en besloten ver volgens hun achterban op provin ciaal niveau te bundelen. De loka le partijen hebben hun input gele verd voor het concept-program- ma, waarmee de partij 18 maart de Statenverkiezingen ingaat. Dat programma wordt 1 november ge presenteerd. „Vaak gaat het om lichtere onge vallen, maar enkele keren per jaar gaat het om een ernstig ongeluk. Ongeveer één keer in de zes jaar is een dodelijk slachtoffer te be treuren door slik op de weg", zegt Christine Dingemanse, beleidsme dewerker verkeersveiligheid van het ROVZ. „Weggebruikers wor den verrast door de conditie van de weg of passen niet tijdig hun snelheid aan." Zodra de boeren aardappels en bieten van het land gaan halen, begint het ROVZ daarom met een campagne. Die is gericht op weggebruikers en op agrariërs. De boodschap voor automobilisten luidt: haal je voet van het gaspe daal als er modder op de weg ligt. „Sinds vorig jaar richten we ons speciaal op jonge bestuurders", zegt Dingemanse. „Zij zijn nog niet zo ervaren en krijgen tijdens hun rijopleiding vaak niet te ma ken met slik. Daarom hebben we folders beschikbaar gesteld aan rij scholen en afgesproken dat ze extra aandacht besteden aan slik tijdens de rijlessen. We benadruk ken dat het niet alleen om grote kluiten modder gaat. Ook een dun laagje slik kan zorgen voor een verraderlijk gladde weg." Ook zijn afspraken gemaakt met boeren. Zij moeten zorgen dat er zo min mogelijk slik op de weg te rechtkomt, en dat het zo snel mo gelijk wordt opgeruimd. De hoe veelheid slik op de wegen lijkt tot nu toe mee te vallen. Waterschap Scheldestromen heeft sinds sep tember een tiental meldingen bin nengekregen op Schouwen-Duive- land, Tholen, Noord-Beveland en de Zak van Zuid-Beveland. SCHUDDEBEURS - „Je kunt met een borstel in de hand op je knieën al le modder van de weg proberen te halen, maar je krijgt het nooit helemaal schoon", vertelt akker bouwer Leo Dalebout uit Noord- gouwe terwijl hij toekijkt hoe de Verbrandemansweg in Schudde- beurs verdwijnt onder een dikke laag slik. Dalebout hielp daar gisteren een collega met het hakselen van maïs. De weersomstandigheden waren door de nattigheid niet ide aal, maar volgens de boer geldt dat als een gewas eenmaal oogstrijp is, je er eigenlijk toe ge dwongen bent het uit de grond te halen. Weer of geen weer. „Op een dag als vandaag weet je dat het een rotbende wordt op de weg, maar het kan echt nog veel erger. De grond is nu zelfs nog vrij droog." Voordat het oogsten begint, plaat sen de boeren alvast wat bordjes in de berm langs de plattelands- weg die het verkeer waarschuwen voor slik. Maar of de automobilis ten er ook oog voor hebben, be- twijfelt Dalebout. „Mijn vrouw komt hier niet vandaan en is niet gewend aan het boerenleven. Als ik naast haar in de auto zit en we komen zo'n bordje tegen, dan rijdt ze er straal voorbij. Dat zie ik bij meer mensen gebeuren en dat is levensgevaarlijk!" Hoe gevaarlijk slik is, bleek bijna twee jaar geleden toen in Noord- gouwe een automobilist om het leven kwam op een modderige weg. „Mijn land grenst aan diezelf de weg. Toen ik daar een paar da gen na het ongeval reed, heeft het wel door mijn hoofd gespookt." Als de eerste trekkers van het land komen, is te zien hoe de stukken slik in de rondte vliegen en hoe de weg in korte tijd veran dert in een met grond bezaaide weg. „Het probleem met slik is door de jaren heen wel verergerd", vertelt B De regeling geldt voor vrachtwa gens, taxi's en bussen. Branchever eniging BOVAG verwacht dat daardoor in Nederland per jaar zo'n 500 miljoen liter diesel min der zal worden verkocht. Alle re den voor zorg, vindt de Partij voor Zeeland. De Statenfractie be grijpt goed dat de transporteurs hun toevlucht zoeken tot deze voor hen goedkopere tankbeurt. Maar dit is slecht voor de econo mie in de grensstreek, signaleert fractievoorzitter Johan Robesin in schriftelijke vragen aan Gedepu teerde Staten. Hij wil de economi sche consequenties van deze ont wikkeling in kaart gebracht zien. Robesin vindt dat GS bij het kabi net en de Tweede Kamer moet aandringen op spoedige maatrege len. Het meest voor de hand lig gend is volgens hem dat ook in Nederland een accijnsteruggave mogelijk wordt gemaakt. Voor de Belgische regeling zijn standaard formulieren beschikbaar. VEERE - Op de Veerseweg onder Veere heeft dinsdagavond een bin nenbrand gewoed in een land bouwschuur. Dat meldde de Veiligheidsregio Zeeland dinsdagavond. In eerste instantie werden ook een traumahelikopter en twee am bulances opgeroepen in verband met de brand. De Veiligheidsregio meldde kort voor acht uur dat deze oproep was ingetrokken en dat het sein 'brand meester' was gegeven. Volgens de Veiligheidsregio is er niemand gewond geraakt bij het incident. De brand trok veel kijkers uit Veere en omgeving. In zijn aankondiging zegt hij: „De Eerste Wereldoorlog in Zeeland was méér dan alleen de bekende 'dodendraad' langs de grens in Zeeuws-Vlaanderen. Er vielen ook dodelijke slachtoffers als ge volg van bommen en door zee- mijnen Zeeland veranderde vanaf augustus 1914 door de komst van duizenden Nederland se soldaten." Eind 1914 kwamen honderdduizenden Belgische vluchtelingen de grens over. Van het tijdschrift De Spuije van de heemkundige kring De Beve- landen en Vrienden van het Histo risch Museum De Bevelanden werd een themanummer over '14-T8 ten doop gehouden. Te vens werd de tentoonstelling 'De Bevelanden en de Eerste Wereld oorlog' geopend, tot 30 november in het Goese gemeentearchief. Jan van Damme Voor meer columns: www.pzc.nl/columns MIDDELBURG - De nieuwe provincia le partij Zeeland Lokaal vindt dat het provinciebestuur niet 'boven maar achter de gemeenten moet staan'. Die insteek wordt leidend, zegt partijvoorzitter Jos Verdur- men uit Zaamslag. door Cornelleke Blok MIDDELBURG - Elk jaar gebeuren in Zeeland twintig tot dertig ongeval len als gevolg van slik op de weg. Exacte cijfers zijn er niet, maar die inschatting maakt het Regionaal Or gaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). Ongeveer één keer in de zes jaar is een dodelijk slachtoffer te betreuren door slik op de weg. 'Houd rekening met oogst' door Wendy de Jong Akkerbouwer Leo Dalebout uit Noordgouwe. door Marcel Modde MIDDELBURG - Steeds meer Neder landse transportbedrijven profite ren van de mogelijkheid om in Bel gië de brandstofaccijns terug te vra gen, wanneer over de grens wordt getankt. GOES - In Goes stond gisteravond de Eerste Wereldoorlog centraal. In het gemeentehuis werd het nieu we boek van historicus Jan Zwe- mer en archivaris Allie Barth gepre senteerd, waarin aandacht wordt besteed aan Zeeland tijdens de ja ren 1914-1918. Zeeland tijdens de Eerste Wereldoor log ligt nu in de winkel: Uitgeverij Het Paard van Troje, 160 pag., 19,95.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 22