Lef ZEELAND Maxima neemt Coese app in gebruik LTO: verzilt Volkerak niet almanak 22 en 23 Exploitant EPZ heeft meer tijd nodig om alle maatregelen door te voeren die internationale stresstest voorschrijft. Kinderen ontwerpen een oorlogsmonument Oogsttijd, dus rekening houden met slik op de weg 'ïït'gïlï' DEN HAAG - Het duurt langer voor dat de kerncentrale Borssele volle dig voldoet aan de strengste inter nationale veiligheidseisen. Na de ramp in 2011 met de kern centrale in het Japanse Fukushi- ma zijn 143 kerncentrales in Euro pa aan een stresstest onderwor pen. Uit dat onderzoek bleek dat Borssele ruimschoots voldoet aan de eisen die de overheid in ver gunningen stelt. In veel opzichten is de fabriek voor atoomstroom zelfs veiliger. Maar de kerncentra le kan nóg veiliger, luidde een an dere conclusie uit de stresstest. Hoewel de centrale bij calamitei ten meer dan twee weken zonder stroom kan (eis: 24 uur) en de kern even lang kan worden ge koeld, is het belangrijk die tijd nog verder op te rekken. Want bij een ramp kunnen in de tussentijd maatregelen worden genomen om smelting van de kern te voor komen. Sinds de stresstest zijn al veel maatregelen genomen, schrijft mi nister Henk Kamp (Economische Zaken) aan de Tweede Kamer. Zo zijn de mogelijkheden uitgebreid om in noodgevallen het verlies van water in het splijtstof-opslag- bassin te compenseren. Maar een aantal maatregelen om de centrale nóg beter te bescher men is niet eind 2017 klaar, zoals wel de bedoeling was. Onder an dere de inrichting van een nieuw crisiscentrum loopt vertraging op, bevestigt een woordvoerder van kerncentrale-exploitant EPZ. In dat centrum komt het interne crisisteam bijeen om een incident te beheersen. De stresstest schrijft voor dat het centrum ook onder de meest ex treme omstandigheden moet kun nen functioneren. Het moet bij voorbeeld nog zwaardere aardbe vingen kunnen doorstaan dan de kerncentrale zelf. Het huidige cri siscentrum is niet opgewassen te gen dat soort extreem geweld. Aanpassingen van het huidige centrum zijn niet voldoende en dus moet een heel nieuw onder komen worden gebouwd. Om dit zorgvuldig voor te bereiden is meer tijd nodig dan aanvankelijk is ingeschat. Ook loopt de bouw van een op slagruimte voor mobiele hulpmid delen vertraging op. In die ruimte staan bijvoorbeeld mobiele nood- stroomdiesels voor het geval alle normale en noodstroomvoorzie- ningen falen. EPZ heeft in 2013 al plekken gemaakt voor de opslag van dat soort spullen. Maar nu toch een nieuw crisiscentrum wordt gebouwd, kan ook de nieu we opslagruimte veel robuuster worden gemaakt dan de huidige, aldus EPZ. Minister Kamp overlegt met EPZ wanneer alles op orde moet zijn. DEN HAAG - Het kabinetsbesluit om het Volkerak weer zout te ma ken, moet worden teruggedraaid. Eerst moeten de gevolgen voor de zoetwatervoorziening worden on derzocht. Dat vindt LTO Neder land, de belangenorganisatie voor de land- en tuinbouw. Ze doet een dringend beroep op de Twee de Kamer om in te grijpen. LTO Nederland verwacht dat het op pervlaktewater verzilt door toene mende droogte. Als daardoor de zoetwatervoorziening niet meer kan worden gegarandeerd, heeft dat grote gevolgen voor boeren, bedrijven en burgers. Onverschrokken staarde hij de wil de zwaan aan. De zwaan sloeg wild met zijn vleugels. Hij gaf geen krimp, de 14-jarige Beagle Max. Het gebeurde tijdens zijn tweedagelijkse vertrouwde rondje. Halverwege de route ligt een waterpartij waar nooit iets gebeurt. Tot die bewuste avond, toen opeens de wilde zwaan opdook. Een opgewonden standje dat geen prijs stelde op bezoek. Het beest liet dat met 'woord en gebaar' duidelijk weten zoals zwanen dat kunnen doen. Mooi van een afstand je, maar ook vals op momenten. Max was echter niet onder de in druk. Oh ja, het hondje is wel blind en doof. Wij houden het gewoon op pure lef. Koningin Maxima lanceerde gisteren in Amster dam een door de Goese onderneemster Petra van der Pool ontwikkelde app: lean. De app onder steunt vrouwen die herstellen van partnergeweld. pagina 23: Persoonlijke ervaringen leiden tot app lean ft ->•- Kerncentrale later op orde door Jeffrey Kutterink Tip? redactie@pzc.nl WOENSDAG 15 oktober 2014 21

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 21