Wat vinden de pieten zelf? 'Ik voelde me niet meer op mijn gemak' 'Ik ga door in alle kleuren' VERDIEPING 11 26 juni-4 juli 2014 11 -08-2014 Deze week buigen verschillende Neder landse instanties zich over Zwarte Piet. Maakte Gouda gisteren bekend hoe Piet er uit gaat zien bij de landelijke intocht, van daag wil een moeder uit Utrecht haar ge lijk halen bij het College van de Rechten van de Mens. Ze wil dat de basisschool van haar kinderen Zwarte Piet bant uit het on derwijsaanbod. Opdrachten zoals 'corri geer de spelfouten van Zwarte Piet' zet zwarte mensen weg als dom en slordig, vindt zij. Morgen buigt de Raad van State zich nogmaals over de vraag of Zwarte Piet racistisch is of niet. De Amsterdamse be stuursrechter vond deze zomer van wel: de gemeente Amsterdam had bij de sinter klaasintocht van 2013 meer rekening moe ten houden met de grieven van donkere medeburgers. Zwarte Piet verandert. Maar hoe hij veran dert, daar kan nauwelijks op een normale manier over gepraat worden. Voorstanders voelen zich uitgemaakt voor racist als zij hun steun uitspreken voor Zwarte Piet. Mensen die openstaan voor discussie, voe len zich weggezet als politiek correct. Te genstanders worden uitgescholden voor nep-Nederlanders. Op verjaardagen en clubavonden zullen mensen het de komen de weken, maanden of jaren nog niet eens worden. Maar grote, gezichtsbepalende or ganisaties zoals de gemeente Gouda en Al- bert Heijn ontkomen er niet aan: zij moe ten een knoop doorhakken nu 5 december met rasse schreden dichterbij komt. Burgemeester Schoenmaker in Gouda speelt het slim: door de goudgele en gerui te Pieten nadrukkelijk in de Goudse tradi tie te zetten, kan niemand hem verwijten dat hij het hele land een nieuwe Piet op legt. Vergelijkbaar met de Koninginnedag traditie waarin steden en dorpen zichzelf promoten, wordt Zwarte Piet nu ook onder deel van de citymarketing. De volgende stad mag er weer z'n eigen invulling aan ge ven. Dit jaar zullen er in stad en platteland npg genoeg traditionele Zwarte Pieten te zien zijn. Diverse media gingen sinterklaascomi tés en basisscholen langs. De meeste zeg gen Zwarte Piet niet aan te passen. Maar op televisie zullen ook andere kleuren te zien zijn. De eerste stappen zijn gezet. Een te rugkeer naar de oude, vertrouwde Zwarte Piet lijkt onmogelijk. Zwarte Piet wordt nooit meer zoals hij was. Sophie Borgers (25) uit Waalwijk hoeft dit jaar geen zwarte schmink meer uit de oren te schrobben. Ze speelt voor het eerst geen Zwarte Piet meer. „Ik ben er in 2007 mee begonnen. We gingen bij bedrijven langs en maakten veel huisbezoeken. We waren de vier weekenden voor en met Sinterklaas druk", vertelt Bor gers. Ze vindt het geweldig kinde ren blij te maken door lekker gek te doen. „Het was ook gezellig. We reden rond en iedereen zwaai de. Soms gingen we in kostuum de friettent in, dat was heel leuk." Maar toen kwam Quinsy Gario in de klas, de man die de Zwarte Pie ten-discussie aanzwengelde. „We hadden het er in de klas over. Ik stond toen nog aan de andere kant. Kinderen vinden het hele maal niet racistisch, zei ik. Maar hij bleef rustig en kon goed uitleg gen waarom het sommige men sen pijn doet. Bij mijn studie Gen- derstudies hadden we het ook over minderheden, stereotypen en buitensluiting." Vorig jaar trok ze nog gewoon haar pietenpak aan, maar dat voel de verkeerd. „Objectief gezien is Zwarte Piet een uitbeelding van een slaafs tafereel. Ik begrijp nu dat het racistisch is. Ik voelde me vorig jaar daarom niet meer op mijn gemak. Ik voelde me aange keken, hoewel we geen negatieve reacties hebben gehad. Maar dat ga ik niet nog een keer doen." Ze zou best als gekleurde piet wil len meedoen, maar daar heeft ze, naar eigen zeggen, niet de ideeën noch de durf voor. „Vaste klanten zullen het niet leuk vinden. Als er dan een boze opa bij zit, zijn de kinderen ook niet blij. Ik hoop dat de NTR het voortouw neemt en met iets komt wat je dan makke lijk kunt overnemen." ten in plaats van bruine. Daar heb ben we toen gehoor aan gegeven. Ik ben toen als blauwe hoofdpiet naar de school gegaan. Het voelde heel raar, want zo'n kleur was ik niet gewend." De kinderen bleek het maar weinig uit te maken. „Tlissendoor moest ik me om- schminken en zagen de kinderen me met een bruin gezicht. Ze heb ben er niks van gezegd, maar ik vond het wel vervelend." Uiteindelijk is en blijft de op drachtgever de baas, om welke kleur schmink ook wordt ge vraagd. „En een boeking levert veel geld op. Wel willen we de cultuur een beetje behouden dit jaar. Misschien dat we in plaats van de bruine schmink die we al jaren gebruiken, toch weer eens de zwarte schmink gaan uitprobe- Al vijftien jaar kruipt Weertenaar Maurice Kessels (32) in de huid van hoofdpiet. Samen met zijn goe de vriend, die Sinterklaas is, gaat hij elk jaar menig bedrijfsfeest in Nederland af om pepernoten uit te delen. „Ook dit jaar hebben we weer veel boekingen ontvangen, dus we zijn zeer tevreden", zegt Kessels. „We kunnen wel blijven discussiëren hierover, maar dat vind ik zo'n flauwekul." Door al het gedoe vergeten we volgens hem nog wel eens waar het heer lijk avondje uiteindelijk om gaat. „Het is en blijft een kinderfeest vol lol en plezier." Toch was er vorig jaar behoefte aan een gekleurde piet. „Een kleu terschool die ons geboekt had, vroeg om gekleurde pietengezich- WOENSDAG 15 OKTOBER 2014 10-06-2014 12-09-2014 15-09-2014 09-10-2014 14-10-2014 15-10-2014 16-10-2014 Het Nederlands Cen trum voor Volkscul tuur en Immaterieel Erfgoed presenteert 'de nieuwe Zwarte Piet' bij Knevel en Van den Brink. Verene Shepherd (VN) onderzoekt hoe mensen met een Afrikaanse af komst in Nederland worden behandeld. Er wordt volgens haar niet ingezien dat Zwarte Piet ra cistisch is. Quinsy Gario stapt uit het overleg met de burgemeester van Amsterdam over de intocht van Sinterklaas. Hij is klaar met de discus sie en zegt dat zijn 'missie erop zit'. Liedjesschrijver Paul Passchier en zijn col lega Thedo Keizer gaan de 25 bekend ste sinterklaasliedjes herschrijven. Woor den als knecht zijn volgens hen niet meer van deze tijd. PW kondigt Zwarte Pieten-wet aan die overheden (zoals ge meenten) verplich ten Zwarte Piet echt zwart te laten zijn. Albert Heijn zegt Zwarte Piet uit recla me-uitingen te ha len. Snoepgoed met pietjes blijft wel te koop, aldus de su permarkt. Tijdens de intocht in Gouda zullen, naast bruine, ook Goudse kaaspieten en stroopwafelpie ten aanwezig zijn. College voor de Rechten van de Mens (Utrecht) houdt zich bezig met Zwarte Piet we gens eis van boze moeder dat Zwarte Piet verboden moet worden in het on derwijsaanbod. Raad van State houdt zitting in ho ger beroep tegen de uitspraak van rechtbank Amster dam over Zwarte Piet. Rechtbank van Amsterdam vond de figuur racistisch. foto Getty Images beeldbewerking Ronald Visser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11