- -r' i ,1 BUITENLAND 9 kpn.com Bewoners rond de crashsite van MH17 zijn inmiddels meer bezig met de oorlog. „We dachten dat we hier redelijk veilig waren." ROSZYPNE/HRABOVE - De zonne bloemen rond het wrak van de cockpit van vlucht MH17 bij het dorp Roszypne staan nog altijd op het veld. Maar ze zijn bruin en verdroogd. De boeren hebben ze niet geoogst. Te gevaarlijk, er zou den niet ontplofte projectielen op de akker liggen. Ook de boeketjes die de dorpelin gen hebben neergelegd, zijn ver welkt, de speelgoedknuffels van kleur verschoten. Uit de buurt van de nabijgelegen dorpen Petro- Het is te gevaarlijk om nu onderzoek te doen. Er wordt dagelijks gebombardeerd pavlovka en Nikisjina klinkt artil lerievuur. Boven de bomen' in de verte stijgen rookwolken op. Teruggaan naar de crashsite van MH17 is nu te gevaarlijk, verklaar de premier Mark Rutte vorige week. Hij lijkt een punt te heb ben. Al is het nu rustig in Roszyp ne, de bewoners weten wel beter. „Doordat hier de wrakstukken lig gen, dachten we dat we redelijk veilig zouden zijn, maar dat bleek niet zo", verzucht burgemeester Oleg Mirosjnitsjenko. Al in augus tus, een paar weken na de crash, kwamen op zijn dorp de raketten terecht. Twee mensen kwamen om. De bewoners van Roszypne vinden het nog steeds afschuwe lijk wat er is gebeurd, maar scha kelen direct over op dat andere verhaal: de oorlog. In Hrabove, 6 kilometer bij Ros zypne vandaan, liggen de wrak stukken er eveneens vrijwel on veranderd bij. Onder de warme oktoberzon is het gezoem van in secten het enige geluid. Uit het noordwesten klinkt zwaar ge schut, maar dat is tientallen kilo meters verderop. De rust rond de crashsite is verraderlijk. In het ■uw ii veld naast de weg getuigt een groot gat in de grond van een ra ketinslag. „Een koe werd gedood, een man raakte gewond", vertelt een buurtbewoner. In het 4 kilo meter verderop gelegen Petropa- vlovka ligt nog altijd een groot stuk van MH17 midden op de weg. „Natuurlijk is het gevaarlijk om hier nu onderzoek te komen doen", zegt Valeri Ljoebakovski (53). „Er wordt hier vrijwel dage lijks gebombardeerd." Hij wijst naar het kapot gescho ten huis van de buren, op nog geen 200 meter van het wrakstuk. „Dat is nou onze regering die jul lie allemaal steunen in Europa", zegt hij grimmig. Zijn vrouw Ni- na laat een stuk vliegtuig in haar moestuin zien. „Natuurlijk is het erg voor al die slachtoffers van MH17", verklaart ze bijna plicht matig, om vervolgens los te bar sten over oorlog en armoede. Vele mensen hier zijn gewoon niet meer bezig met de vliegramp. Dan klinken opnieuw raketlance ringen in de verte, na een paar uur van relatieve stilte. „Ze begin- nen weer met schieten", zegt Ni- na. „Wegwezen jongens." De lokale rampendienst SES uit Donetsk gaat vandaag op verzoek van Nederland in het gebied zoe ken naar achtergebleven persoon lijke bezittingen en stoffelijke res ten. Separatisten hebben toegang tot het gebied gegarandeerd. /mndH MAANDAG 13 OKTOBER 2014 Rampplek MH17 onder vuur door onze correspondent Joost Bosman Valeri Ljoebakovski, buurtbewoner JJÊ De knuffels die door buurtbewo ners bij de wrakstukken van vlucht MH17 zijn neergelegd, zijn inmiddels van kleur verschoten. foto Joost Bosman icov mm- Bw.cMfn AqoxJü Foto's Comoro Wew Klok Kaarten Vi'Jüo's Notities Herinneringen Aandelen Game Cente Klosk Tunes Store App Store PeasbooH Kompas Te&oor, Mail Safcrf Muziak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9