Leipzig als succes van hereniging PKK stuurt gewapende strijders terug naar TUrkije Deel en lees uw herinneringen 8 BUITENLAND »oos Unieke 4-daagse reis met rondleiding van onze correspondent uit Berlijn Ufl de Stentor HHDeStem Tufoantia PZC m WGGGNGR Media De verhouding tussen de Koer den en Ankara is op scherp ko men te staan door de weigering van TUrkije om in te grijpen in de Syrische grensstad Kobani. Die Koerdische stad ligt al drie weken onder vuur van de terreurorgani satie Islamitische Staat (IS). Koer dische demonstraties om Ankara te bewegen Kobani te redden, ont aardden de afgelopen tijd in rel len waarbij bijna veertig doden vielen. Een verzoek van de PYD, de Syri sche zusterorganisatie van de PKK, om wapens, strijders en hu manitaire hulp door te laten, leg de Ankara naast-zich neer. Turkije houdt Koerden die in Kobani wil len gaan vechten juist met harde hand tegen. De spanningen zijn de doods steek voor het vredesoverleg tus sen Ankara en de PKK. Die gesprekken tussen de regering en de gevangengenomen PKK-leider Abdullah Öcalan moesten een ein de maken aan de dertig jaar du rende strijd die al aan 40.000 mensen het leven heeft gekost. Een van de resultaten was een wa penstilstand en de terugtrekking van een groot aantal PKK-guerril- la's uit Turks grondgebied. Zowel Erdogan als Öcalan leek vastbera den en er gloorde hoop, maar van het vredesproces is nu niets meer over. De vertrokken strijders drei gen massaal terug te keren. Een van de redenen voor de terug keer is de toestemming die het Turkije houdt nu Koerden die in Kobani willen gaan vechten met harde hand tegen Uirkse parlement begin deze maand gaf aan het leger om in Sy rië tegen 'terreurorganisaties' te vechten. In het besluit wordt voor al de PKK veelvuldig genoemd, de naam van IS komt minder vaak voor. Volgens PKK-voorman Bayik is dit een oorlogsverklaring. De uit spraak van president Erdogan dat IS en PKK voor de Turkse staat 'hetzelfde' zijn, heeft nog meer kwaad bloed gezet. Erdogan lijkt geenszins van plan om de Koerden te hulp te schie ten en zegt niet te begrijpen wat Kobani met de rellen in de Turkse steden heeft te maken. „Wat heeft Kobani met Diyarbakir te maken? Met Istanbul? Hebben we de 200.000 vluchtelingen uit Ko bani niet geholpen?" De angst voor een bloedbad in Ko bani is groot. Volgens de Verenig de Naties zijn er nog vijf- tot ze venhonderd ouderen en andere burgers die niet kunnen vluchten in de stad. Ruim 10.000 tot 13.000 burgers zitten vast bij de grens. De VN waarschuwde voor een tweede Srebrenica. LEIPZIG - De implosie van de DDR begon 25 jaar geleden in Leipzig. Vorige week werd herdacht hoe hier, op 9 oktober 1989, 70.000 mensen de straat opgingen. 'Wij zijn het volk!,' riepen de demon stranten en ze scandeerden de koosnaam van Sovjet-leider Mi- chail Gorbatsjov ('Gorbi'), des tijds de hoop van veel burgers in Oost-Europa. De Oost-Duitse massa's zwollen aan, totdat de Muur hun druk niet langer kon weerstaan en op 9 november 1989 viel. In het oosten van Duitsland zou den na de ineenstorting van het communisme 'bloeiende land schappen' ontstaan, beloofde de West-Duitse bondskanselier Hel mut Kohl. Dat was een te optimis tische voorspelling van de 'kanse lier van de eenheid'. Nog altijd be staan er grote sociale en economi sche verschillen tussen Oost en West. Oost- en West-Duitsers houden ook nog veelvuldig vast aan wederzijdse vooroordelen, zo bleek recent weer eens uit onder zoek. Maar al met al is de Duitse hereniging een groot succes. Juist revolutiestad Leipzig is van dit laatste een symbool. Geldt Berlijn internationaal als de hipste stad van Duitsland, al enige tijd 'gonst' het rond Leipzig. De stad van lohann Sebastian Bach, in de deelstaat Saksen, is vooral onder jongeren populair. Sinds enkele ja ren trekt de stad tienduizend nieuwe inwoners per jaar, vooral in de leeftijdscategorie 21 tot 35 jaar. Er is sprake van een hype, menen sommige media, die Leip zig al 'Hypezig' noemen. De nieu welingen komen voor de universi teit, de goedkope woningen en de leegstaande gebouwen - die tot ateliers worden omgebouwd - en voor de banen, die hier onder meer door de auto-industrie wer den gecreëerd. De stad is nu 'mooi, wild, jong en vrij', aldus de Berliner Zeitung. 'Laat het nog even zo blijven'. Het was een tijd van Koude Oor log tussen Oost en West, maar ook van vaak heel warme contac ten tussen Nederlanders en Oost-Europeanen. Heeft u bijzon dere ervaringen gehad achter het IJzeren Gordijn? Herinnert u zich toestanden aan de grens, was u ter plaatse in het Oostblok op een belangrijk histo risch moment, beleefde u een (on mogelijke) liefde met een man of vrouw uit communistisch Euro pa, heeft u ervaringen met ty pisch Oost-Europese producten die niet werkten of juist heel goed werkten? Heeft u blijvende vriendschappen overgehouden aan een bezoek achter het IJzeren Gordijn? Kortom, laat de jaren van vóór 1989 herleven. Als u ons uw herin neringen stuurt, maakt u kans op een speciale reis naar Berlijn in november ter gelegenheid van de 25e verjaardag van de val van de Muur. ■ïnm lEAViMO 8fc Bt»£3ïHA£Tt H3 PgSowwciJt»» VOUS SOPTE Z 08 SICTfüR AMERICA!# SWoö3< «»MKS-sB door onze correspondent Jessica Maas Ga met ons mee naar Berlijn Kijk voor vertrekdata, het dagprogramma, meer informatie en reserveringen op www.effeweg.nl/WegenerBerlijn of bel met 0529 - 46 96 67 en boek vandaag nog deze speciaal samengestelde reis, georganiseerd door Wegener Media i.s.m. Effeweg.nl. de Gelderlander VOOR GOACRUNOCRS ISTANBUL - De Koerdische PKK is klaar om de gewapende strijd in Turkije te hervatten. Die waarschu wing uit commandant Cemil Bayik, een van de oprichters van de bewe ging. Terwijl Ankara troepen naar de Syrische grens stuurt, keren PKK-strijders terug uit Syrië en Irak naar Turks grondgebied. door onze correspondent Wierd Duk pzc.nl/ijzerengordijn of bnde- stem.nl/ijzerengordijn Ruim 600 herinneringen van le zers zijn inmiddels verwerkt. U kunt meelezen op onze websi te. Meedoen? Stuur ons uw ver haal in een e-mail naar: ijzerengordijn@depersdienst.nl of schrijf een brief naar: DPD, IJzeren Gordijn, postbus 36, 6500 DA Nijmegen. Maximaal 300 woorden. Reacties die vóór 19 oktober zijn ingezonden, dingen mee. Vanaf een heuveltje in Turkije volgen Koerden het verloop van de strijd in het vlak bij de grens gelegen Kobani. foto Corbis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8