0 Oerknal 200 f- Zeilers van Brunei zakken van kop naar 1 38 SPORT STRANDCROSS De achttienjarige Brian Bogers rijdt in zijn eerste Strandcross ooit naar de dagzege door allebei de manches te winnen. Zaterdagavond won Polen voor het eerst sinds de oerknal een voetbalwedstrijd van buur land Duitsland. Dat klinkt als een opmerkelijke statistiek, maar er zijn verzachtende om standigheden. Als we Rusland buiten beschouwing laten (en daar ben ik wel even aan toe) heeft Duitsland de meeste buurlanden van Europa. Polen heeft er zeven. Voor beide lan den is de kans dus relatief groot dat er een buurland tus senzit waar het nog nooit van won of verloor. Uiteindelijk heeft Polen ruim tachtig jaar nodig gehad voor het verslaan van de Duitsers. Gelukkig heb ik het dan uitsluitend over voetbal. Die Mannschaft heeft ook met andere buren interes sante confrontaties gehad. Zwitserland won zowel zijn eerste als zijn laatste duel te gen Duitsland met 5-3, in 1908 en in 2012. De Belgen wachten al zestig jaar op het verslaan van onze oosterburen. En dat terwijl Duitsland de eerste drie ontmoetingen met België had verloren. Het vierde duel werd gewonnen. Met 8-1, dat dan weer wel. De Benelux is sowieso geen angstgegner voor Duitsland: Luxemburg won voor het eerst en het laatst in 1939. Rudyard Kipling schreef ooit: East is East and West is West and never the twain shall meet. Onjuist: in 1974 verloor West-Duitsland van Oost- Duitsland. Of zoals aanvoerder Beckenbauer zei: 'We voetbal den vooral tegen onszelf.' Het was de enige interland tussen beide landen, dus als de West-Duitsers ooit nog willen winnen van Oost-Duitsland moeten ze hopen dat het land weer uit elkaar valt. Polen deed zaterdag goede za ken, nadat het eerder met 7-0 van Gibraltar had gewonnen. Gibraltar heeft overigens nog nooit verloren van buurland Spanje, maar daarover een an dere keer meer. VLISSINGEN - De 29e editie van de Vlissingse Strandcross was er één om in een lijstje te doen. Een nog sterker deelnemersveld, prachtig weer, een massaal toegestroomd publiek dat boeiende wedstrijden zag en geen enkele wanklank. Geen enkele? Nou ja, misschien dan die drone die beelden maakte vanuit de lucht. In de pauze klonk het verzoek van de speaker om het gevaarte wat hoger te la ten vliegen omdat de rijders er last van hadden. Maar daar bleef het dan ook bij. In de stralende oktoberzon keken, naar schatting van de organisatie, tussen de 20.000 en 25.000 toe schouwers naar ongeveer driehon derd crossers die in vijf klassen streden om de dagwinst. Die toe schouwers zagen Eindhovenaar Brian Bogers in beide manches de winst pakken in de klasse MX1/3. In zijn allereerste Strandcross ooit liet hij alle concurrenten achter zich. „Nadat ik de eerste manche had gewonnen, pakte ik al vrij snel in de tweede manche de kopposi tie", aldus de achttienjarige Bo gers. „Maar toen werd ik gepas seerd en kon ik ongeveer de halve race achter de koploper aan. Op het laatst ging ik er nog voorbij en pakté ik een dubbele zege, prachtig." In een steeds sterker wordend deelnemersveld was het extra knap dat de op het strand debute rende Brabander zo overtuigend naar de dagoverwinning reed. „Er reed nu een aantal Fransen mee, en ook een team onder leiding van Belgisch oud-wereldkampi oen Jacky Martens was van de par tij", legde mede-organisator Ri chard Leeuwenstein tijdens de wedstrijd uit. „En Martens was ook al laaiend enthousiast. Hij had één of ander simpel parkoers- je verwacht, maar was onder de indruk van wat er hier voorge schoteld werd." Martens' zoon Yentel reed ook mee in de MX1/3. Hij crosste naar een tweede en een derde stek in respectievelijk de eerste en de tweede manche en kwam daar mee op een gelijk puntenaantal als Adrien van Beveren. De Frans man met de Nederlandse naam schreef eerder dit jaar de zware strandcross van Le Touquet op zijn naam, maar moest in Vlissin- gen zijn meerdere erkennen in strandcrossdebutant Brian Bo gers. Mare de Reuver, de winnaar van de editie 2013 van de Vlissingse Strandcross, gooide na één man che de handdoek in de ring. De 21-jarige coureur uit Amstelveen had te veel last van een blessure die hij vorige week opliep bij de Motorcross der Naties. De Reuver kwam in de tweede manche niet meer aan de start, en maakte daar mee de weg vrij voor een nieuwe winnaar. Dat werd dus Bogers, die de smaak van het strandcrossen nu helemaal te pakken heeft. „Het is een superervaring", zei de kersver se winnaar nadat hij zijn motor had ingeruild voor een kekke scoo ter. „Ik had er al veel over ge hoord, maar om mee te doen is echt geweldig. Het was een leuke strijd tussen mijn 350CC tegen de 450CC van Van Beveren." Wat Bogers betreft smaakt het naar meer. „Volgend jaar zou ik graag Le Touquet eens rijden en ik hoop ook zeker hier terug te ko men." Stefan Hage was de beste Zeeuw. De Goesenaar reed zijn motor brutaal naar de kop in de tweede manche, maar moest uiteindelijk genoegen nemen met een zesde plaats in het dagklassement bij de MX1/3. Hij won het 'Zeeuws klas sement' van Casper Ovaa (vijftien de) en Kevin Spruijt (zeventien de). Nancy van de Ven reed haar wed strijden in de MX2 tussen het ge weld van de MXi/3-rijders. „De in schrijvingen in de MX2 bleven een beetje achter bij de rest", ver klaarde Leeuwenstein. „Die groep was dinsdagavond nog te klein - om afzonderlijk te starten. Dus toen hebben we besloten om ze samen te laten rijden met de MX1/3. Maar vrijdag werd opeens een MX2-wedstrijd afgelast, waar door er bij ons weer een aantal in schrijvingen volgde." Bij de MX2 ging de dagzege naar Calvin Vlaanderen. De Zuid-Afri kaan eindigde voor Michael Hooi uit Heerlen en Roy Hoeymakers uit Bavinchove. De zestienjarige Nancy van de Ven werd in die TEAMBRum NIJMEGEN/ALICANTE - Het begin was goed. Team Brunei, de Nederlandse deelnemer aan de Volvo Ocean Race, koos zaterdag als eerste open zee na een kort tra ject in de haven van het Spaanse Alicante. De boot pakte daarmee veel internationale publiciteit en de bemanning tankte zelfvertrou wen. Op de Middellandse Zee viel daar na echter de wind weg. Vanaf de Brunei liet voordekker Gerd-Jan Poortman echter weten dat dit al lerminst rustig dobberen beteken de. Het was keihard werken. En dat op de allereerste dag van de de zeilrace die negen maanden gaat duren. „Ik voel iedere spier in mijn lijf. Het zeil omhoog hijsen, naar be neden halen, weer omhoog en weer naar beneden en steeds van voor naar achteren", aldus Gerd-Jan Poortman. s Strand-debutant crosst naar winst door Willem Adriaansens Door allebei de manches te winnen pakte Eindhovenaar Brian Bogers 200 punten. Met 186 punten eindigden Adrien van Beveren en Yentel Mar tens op de plaatsen twee en drie. door Hans Leber l Team Brunei verlaat de haven van Alicante, foto VI Images

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 70