2013 2013 Manager in de politiek BINNENLAND 5 Rutte: 'Koop die auto' Herfstakkoord als reddingsboei Het sociaal akkoord is zojuist ge sloten en Rutte grijpt die gelegen heid aan om Nederlanders op te roepen 'de deken van negativis me' af te werpen en samen het CPB 'te verslaan'. „Laten we wél die auto kopen, laten we wél dat huis kopen." DEN HAAG - Kom als WD-Tweede Kamerlid niet bij premier Mark Rutte aan met gezeur over een PvdA-minister. „Heb je hem zelf al gesproken?", luidt de repliek dan. „Nee? Bel even, los het op." Conflictjes mogen geen ruzies worden, etterende coalitie-onvre- de moet meteen uit de wereld. Wat dat betreft zag Rutte als frac tievoorzitter vanuit de oppositie- banken tijdens het vechtkabinet Balkenende IV (CDA/PvdA/CU) hoe het niet moet. Mensen die met de premier wer ken, prijzen de sociale kwaliteiten en het leiderschap van de voorma lig personeelschef van een pinda- kaasfabriek. De WD-voorman werkt even eenvoudig samen met de PW als met de PvdA. Critici zeggen: dat lukt vooral omdat hij zelf geen vi sie heeft. Onzin, menen vertrou welingen. De premier heeft zeker ideeën, alleen loopt hij daar niet voortdurend mee te koop. 'Te veel' visie kan een soepel politiek proces immers ook in de weg zit ten. „Hij weegt telkens af: is het functioneel als ik me ergens in houdelijk mee bemoei", weet een prominente VVD'er. Daarbij maakt Rutte ook fouten: hij had best afstand kunnen ne men van het Polenmeldpunt van de PW, vindt de WD'er. Rutte weigerde daar steevast op te reage ren, waardoor het op een gegeven moment vaker ging over Ruttes opstelling dan over dat meldpunt zelf. Het Ruttiaanse begrip 'com fort bieden' is op het Binnenhof intussen een begrip geworden. De kern: trek onderhandelings partners niet het vel over de oren, geef ze iets waarmee ze thuis kun nen komen. In liberale kring vreest men wel dat de voorman zich zo veel te soepel opstelt en al te gemakkelijk WD-punten over boord gooit. Zie de interne oproer over de inkomensafhankelijke zorgpremie. De dominantie van de minister president in de Trêveszaal-is be perkt. Hij geeft de bewindslieden veel ruimte en zorgt dat de sfeer goed is. Maar Rutte is ook veelei send: ministers moeten hun ei gen problemen oplossen. Daarbij is afspraak ook echt afspraak, en die moet niet een beetje worden nagekomen, maar helemaal. An ders wil de premier nog Wel uit zijn slof schieten; zijn woede-uit barstingen - altijd achter gesloten deuren - zijn legendarisch, al blijft hij nooit lang boos. Rutte wordt wel weggezet als ma nager die vergeet politicus te zijn. Dat is volgens intimi onterecht. „Hij is geboren met het politiek handboek in de handen. De man eet, drinkt en ademt politiek." vier jaar op de teller behoort Rut te tot de veteranen onder de Euro pese regeringsleiders. Zeker na de atoomtop in maart is Ruttes inter nationale reputatie sterker gewor den. Dit tot genoegen van WD-nestor Opstelten: „Hij heeft gezag bij zijn collega's, hij is ge zien. Hij vindt het leuk internatio naal bezig te zijn." Daarin is hij wel gegroeid, vertel len insiders. Zeker na de catastro fe met vlucht MH17. De premier belde in de dagen na de ramp te pas en te onpas met Poetin, Oba- ma, Merkel.en Cameron. Omdat het nodig was om slachtoffers te repatriëren en nabestaanden te helpen, maar ook omdat de poli tieke antenne van de WD'er ge voelig genoeg is om te beseffen dat het optreden na zo'n ramp een bestuurder kan maken of bre ken. Vooralsnog is er amper kri tiek op zijn handelen. Rutte kwam meteen na de crash terug van vakantie, hield zijn hoofd koel en wist de verontwaardiging onder Nederlanders behendig te kanaliseren: ja, ik snap de emoties en daarmee de roep om comman do's het rampgebied in te sturen, maar nee: dat gaan we niet doen. Want er zouden wel eens meer slachtoffers kunnen vallen. De dis cussie over militaire inzet ver stomde daarna. Criticasters oorde len dat de minister-president het collectieve gevoel van rouw en verdriet waardig vertolkte. De 'procesmanager' zou nu zelfs staatsmanachtige trekjes hebben gekregen. Een vertrouweling rela tiveert: Rutte was toevallig hoofd persoon in een internationale cri sis en hij deed dat goed. 'Dan krijg je al snel zo'n stempel'. Het had Rutte zelf kunnen zijn, met zo'n luchtige vaststelling. Ruttes nabije politieke einde wordt voorkomen als de premier er in het najaar 2013 alsnog in slaagt tot een begrotingsakkoord te komen met oppositiepartijen. Hierdoor is zijn regering verze kerd van voldoende politieke steun om weer door te gaan. maar nu al sta je volop In de krant. Je zou verbannen zijn uit de winkels van Albert Heijn. Van dat bericht lieve Plet is helemaal niks waar Je ligt volop in onze schappen, net als ieder jaar. Wij vinden je In zwart en andere kleuren reuze, maar laten aan heel Nederland de keuze. MAANDAG 13 OKTOBER 2014 Mark Rutte heeft een lichtheid toegevoegd aan het premierschap die bij zijn voorganger ontbrak. foto Corbis/HH

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5