Bezet de Kamer en je hebt de volle aandacht Eddy Dobbelaar ontvangt ereprijs van Landschapsbeheer Zeeland i De rug toe keren Actie! Deze week 18 ZEELAND De Zeeuwse Zetel DONORWEEK Marjan Verspoor (24) in Bruinisse kreeg in 2010 een nier van haar vader. Hij redde haar leven. ep maandag Als een politieagent op een drukke kruising. Zo stond ze daar. De armen wijd gespreid, mij de toegang versperrend. Want manlief moest even een foto nemen en ik mocht niet in de weg lopen. Dat verbaasde me echt op de ex positie met schilderijen van Mark Rothko in het Haags Ge meentemuseum. Er mocht gefo tografeerd worden en dat werd dan ook volop gedaan. Waren het vroeger uitsluitend Japan ners die de wereld door de lens van een camera leken te bekij ken, sinds de opkomst van de smartphone doen we het alle maal. Van veel bezoekers had ik de indruk dat ze zich van schil derij naar schilderij haastten, niet de moeite nemend het te bestuderen, maar om snel een foto te nemen, die ze dan thuis nog wel eens zouden bekijken. Dan staan die ouderwetse mu seumbezoekers, die kennelijk tijd hebben om het schilderij ter plekke te bewonderen, na tuurlijk hinderlijk in de weg. Bij concerten ben ik inmiddels gewend aan de tientallen smart- phones die de lucht ingaan om de uitvoering van een liedje vast te leggen, in het museum moest ik er toch echt aan wen nen. Zo ergerde ik me rot aan de vrouw die voor mijn neus ging staan om zichzelf voor een van Rothko's enorme abstracte schilderijen te fotograferen. Het resultaat is ongetwijfeld er gens op Facebook te vinden als bewijs dat ze 'er bij was'. Afgelopen zaterdag stond een serie foto's in de Volkskrant van mensen die selfies maken met president Obama op de achtergrond. Wat een paradox. Ze keren hem de rug toe om fa milie, vrienden en wellicht de hele wereld te laten weten dat ze hem hebben gezien. Straks moet je nog nadenken over wat je aantrekt naar een museum. Stel je toch voor dat je overhemd niet kleurt bij het schilderij op je selfie. In december treedt Blof op in Ziggo Dome. Ik beeld me nu steeds in hoe 17.000 mensen te gelijk met hun rug naar het po dium gaan staan en hun tele foon in de lucht steken. Wat vroeger een dodelijke blijk van afkeuring was, is tegenwoordig het grootste compliment. Dit is een wekelijkse rubriek over wat voor en achter de schermen speelt in politiek Den Haag. Het was even schrikken: proteste rende Koerden in de hal van de Tweede Kamer. Deze (internatio nale) schreeuw om aandacht is anders dan andere. Want de de monstranten hebben afgedwon gen dat de Tweede Kamer over hun beklag debatteert. Ben je het niet eens met het ver dwijnen van een volwaardig zie kenhuis op Walcheren? Gegriefd dat de kerncentrale tot 2034 openblijft? Of er heilig van over tuigd dat ontpoldering flauwekul is? En vind je dat de Tweede Ka mer maar niet wil luisteren? Be zet het Kamergebouw, roep dat je niet weg gaat voordat je Kamer leden spreekt en je kunt er zeker van zijn dat het onderwerp op de politieke agenda komt. Want dat is de indruk die de gebeurtenis sen vorige week achterlieten. Regelmatig zijn er protestacties voor het Kamergebouw en wor den petities aangeboden. Tal van Zeeuwen hebben de afgelopen ja ren zo aandacht gevraagd voor bijvoorbeeld de ziekenhuizen, de Hedwigepolder, de kerncentrale, kleine scholen en brandstofac cijnzen. Los van de inhoud, het staat Kamerleden vrij om op ba sis van hun afwegingen er aan dacht aan te besteden. Dat zijn de spelregels. Afgelopen week ging het anders. Honderden demonstranten bezet ten de hal en gingen weg na de toezegging dat ze de volgende dag een gesprek hadden met de commissie Buitenlandse Zaken. Bovendien kondigden Kamerle den aan schriftelijk opheldering te vragen aan het kabinet over Kobani. Actie geslaagd. Hoewel de Koerden niet gewelddadig wa ren,, staan voortaan de hele dag agenten voor de ingangen aan het Plein en de Lange Poten. Het protest is aanleiding voor een na der onderzoek. Het zou goed zijn als ook de rol van volksvertegen woordigers tegen het licht wordt gehouden. Want het kan toch niet zo zijn dat actievoerders straks een provincie- of gemeen tehuis bezetten om iets gedaan te krijgen. Tot aan het kerstreces behandelt de Kamer de begrotingen van de departementen. Dinsdag en don derdag staat economische zaken op-de rol. Verder gaat het over spoor (woensdag), coffeeshops en afval (donderdag). Om maar met het po sitieve nieuws te be ginnen: het gaat nu goed met Marjan. Hoewel ze niet fit was liep ze gisteren voor het eerst de donorrun in Eindhoven mee, 5 kilometer in een tijd van 42 minu ten en 57 seconden. Ze studeert voor psychiatrisch verpleegkundi ge bij Emergis in Kloetinge. Dat gaat lukken, zegt ze stellig. Verder kan ze een 'normaal' leven leiden, als ze alles maar met mate doet. „En ze moet drinken", zegt haar vader Leo (53). „Ik ben wel eens boos op haar als ze te weinig wa ter drinkt. Je moet zuinig zijn op die ene nier, zeg ik dan." Zuinig op 'zijn' nier, want in 2010 kreeg Marjan één van zijn nieren. Aan die transplantatie gaat bij Marjan een hele lijdensweg voor af. Vader Leo en moeder Ina Ver spoor hebben drie kinderen: zoon Kees en de tweeling Linda en Mar jan. „Met de dochters hadden we twee keer de hoofdprijs", zegt Leo, die in het dagelijks leven scheepstimmerman is. Marjan kreeg de eerste proble men toen ze acht was, tijdens een vakantie met het gezin bij Trier in Duitsland. „Ik moest overge ven, en mijn plas leek opeens wel cola", vertelt ze. Acute nierontste king door een streptokokbacterie, was de analyse in het ziekenhuis in Goes. Na twee weken knapte ze dankzij antibiotica op. En leek er niets meer aan de hand. In 1999 werd werd haar tweeling zus Linda ziek. Ze bleek chroni sche hepatitis of leverontsteking te hebben, én diabetes. Omdat Marjan haar tweelingzus is, werd ook naar haar gevraagd. In het So phia Kinderziekenhuis in Rotter dam werd vrijwel meteen duide lijk dat haar nieren en bloedwaar den niet goed waren. Nierinsuffï- ciëntie - slecht functionerende nieren- was de conclusie. In 2002 moest Marjan gaan dialy- seren. Met haar ouders besloot ze om dat thuis in Bruinisse te doen. Daarvoor moest er worden ver bouwd: een dakkapel, een koud en warm waterleiding, een extra afVoerleiding, een aparte elektri sche groep, zeil in plaats van vloerbedekking. Maandelijks werd er duizend kilo vloeistof op de stoep afgeleverd. Marjan moest elke nacht acht uur aan de machi ne. Ze stond inmiddels op de wachtlijst voor een niertransplan tatie. In 2003 was er een donor voor haar. De operatie slaagde, en de eerste jaren leek het alsof de nieuwe nier voor een nieuw le ven zou zorgen. Vanaf 2005 ging het minder. „Het was kwakke len", zegt Marjan. In 2009 ging het mis. Al sinds 2003, toen het hele gezin in Rotterdam medisch onder de loep was genomen, was duidelijk dat haar vader binnen het gezin het geschiktst was om een nier te doneren. Het advies was toen om dat niet meteen te doen, dan had den ze die van hem nog altijd ach ter de hand. Leo: „Toen in 2009 weer de vraag kwam: is er een do nor? - riep ik meteen: ja, ik!" Op 27 april 2010 was het zover. In het ziekenhuis mochten ze elkaar niet meer zien: hij lag aan de ene kant van de gang, zij aan de ande re. Marjan moest zes weken blij ven. Ze ging in die periode stille tjes winkelen in Rotterdam, en ze liet een keer pizza bezorgen om dat het natriumarme ziekenhuis eten haar neus uitkwam. Nee, met die acties waren ze in het zie kenhuis niet echt blij. Leo: „Ik heb er nooit echt over na gedacht, of ik mijn nier zou done ren. Dat doe je gewoon. Nu heb ik nog één nier. Het voelt inderdaad alsof je voor een tweede keer het leven aan je dochter geeft. Da's best bijzonder." Marjan: „Er wordt wel eens gezegd: 'Toch knap van je vader'. Nou, hij had echt geen keus hoor." Sinds 1998 is Èddy de technische vrijwilliger van de SLZ. Gereed schappen en machinerie hebben zijn speciale aandacht. In het ju ryrapport valt te lezen, dat Dobbe laar vanuit zijn beroepsmatig le ven als monteur veel bagage voor onderhoud en reparatiewerk met zich meebrengt. Zeisbladen wor den geklopt, maaimachines en motorzagen aan de praat gehou den en jirizagen gevijld. Dobbe laar laste ook nieuwe onderdelen voor de 'Bucher maaibalk', toen er geen nieuwe meer verkrijgbaar bleken. De mobiele fruitpers kreeg hij op gang, nadat deze in panne was gevallen. Dobbelaar timmerde de inrichting voor een nieuwe bus van de SLZ, zodat ge reedschap erin opgeborgen kan worden. Dobbelaar is sinds 2008 actief in de Werkgroep Oude Fruitrassen, waar hij oude rassen determi neert. Hij houdt zich bezig met het opkweken van zeldzame streekeigen fruitrassen, waarbij hij zelf zorgt voor het enten en oculeren. SLZ-directeur Foort Minnaard benadrukte hoezeer SLZ haar vrijwilligers waardeert. Hij overhandigde de Gouden Jiri- zaag. De jury bestond uit de win naar van vorig jaar Jan Dingeman- se, bestuurslid SLZ Jo Timmers en beleidsmedewerker natuur en landschap bij de provincie René Steijn. Jaarlijks zijn vrijwilligers ruim 33.000 uur actief in het land schap. Ook op terreinen van Staatsbosbeheer of Natuurmonu menten wordt in de Zeeuwse na tuur gewerkt. Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink Een nier afstaan aan je dochter is bijzonder door Jan van Damme MIDDELBURG - Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ) heeft zaterdag op zorgboerderij Pitte- perk bij Middelburg de Gouden Jiri- zaag uitgereikt aan Eddy Dobbe laar uit Vogelwaarde. Hij ontving deze jaarlijkse ereprijs als dank voor zijn inzet voor het landschap.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 58