Waarom is donorregistratie belangrijk? Agente doet aangifte van mishandeling November wordt in Nieuw soort Zeeland dialectmaand oosterschelde ZEELAND 19 Duikers raken in problemen Oosterschelde Jumbomosselen uit Zeeland in de uitverkoop -1zeenaaktslak in WILHELMINADORP - Twee duikers zijn gistermiddag in de proble men geraakt nadat ze op grote diepte hadden gedoken in de Oos terschelde bij duikplaats Het Goe- se Sas nabij Wilhelminadorp. De twee waren door nog onbeken de oorzaak op vermoedelijk zo'n vijftig meter diepte in problemen gekomen. Daarop besloten zij snel naar boven te komen. Daarbij is waarschijnlijk de 'caissonziek te' opgetreden, waarbij slachtof fers allerlei klachten kunnen krij gen vanwege de verandering van luchtdruk. Volgens de politie zijn de slachtoffers, van wie geen leef tijd of woonplaats bekend is ge maakt, ter behandeling naar een decompressietank gebracht. De politie onderzoekt de duikap- paratuur naar eventuele gebreken. Antwerpen - Zeeuwse jumbomos selen worden momenteel in Vlaanderen met kortingen tot 50 procent verkocht. Het mosselsei zoen kwam dit jaar uitzonderlijk laat op gang. Volgens een woord voerder van de Nederlandse Vere niging van Mosselkwekers waren er aanvankelijk vrijwel geen Jum bo's en waren er enkel kleinere mosselen verkrijgbaar. Door de late groei zijn de dikke jumbomos selen pas sinds enkele weken op de markt. Omdat de consument de mossel als een typisch zomer- product beschouwt, is er nu am per vraag naar de Jumbo's, aldus de woordvoerder. Doordat het aan bod aan Jumbo's nu wel groot is, zakken de prijzen. In de krant van afgelopen zater dag is op de voorpagina in het verhaal over Malala Yousafzai een vervelende fout geslopen. Bij de citaten over de Nobelprijswin nares zijn de namen van commis saris van de koning Han Polman en Blof-bassist Peter Slager ver wisseld. We vragen Jolanda La- vooij waarom donorre gistratie belangrijk is. Zij is intensive care-verpleegkun- dige en donatiecoördinator in het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) in Goes. Met een collega organiseert zij in het ziekenhuis alles wat met orgaan- en weefsel donatie te maken heeft. Dat houdt onder andere in dat ze cur sussen geeft aan verpleegkundi gen en medische staf. Ook onder houdt ze contacten met patiën ten, die orgaandonor zouden kun nen worden. Ze zegt: „Onze zorg strekt zich uit tot na het overlij den. Als een patiënt in het zieken huis overlijdt, dan wordt altijd de vraag gesteld: wat kan er worden gedoneerd?" Het is hard nodig dat meer mensen zich registreren in het do- norregister. Er is in Nederland nog altijd een tekort aan orgaan donoren. Ongeveer 1200 mensen staan op een wachtlijst voor een levensreddende transplantatie. Per jaar overlijden er circa 150 mensen van de wachtlijst. Je hebt orgaan- en weefseldona tie. Organen, dan hebben we het over nieren, longen, lever, hart. Met weefsel wordt bedoeld: bot ten, hartkleppen, huid, hoornvlie zen. Een orgaan kan een leven red den, weefsel verbetert de kwali teit van het leven. Jolanda: „Als een patiënt komt te overlijden, wordt altijd het do- norregister geraadpleegd. Daarna wordt er met de nabestaanden ge sproken. Is de patiënt geregis treerd, dan kunnen we laten we ten wat haar of zijn wens was. Is er geen registratie, dan moeten de nabestaanden over donatie beslis sen. Vaak is dat moeilijk." Voor het vijfde achtereenvol gende jaar staat Nederland een he le week in het teken van orgaan donatie: van zondag 12 tot en met zondag 19 oktober. Getransplan- teerden, bekende Nederlanders, bedrijven, ziekenhuizen, gemeen ten en mensen die op één of ande re manier betrokken zijn bij org aandonatie (zoals mensen die op de wachtlijst staan) proberen zo veel mogelijk nieuwe donorregis traties te werven. Dat gebeurde in de vroege zondag ochtend rond zes uur in Vlissin- gen. Een auto was een rotonde op de Bossenburghweg opgereden. Toen agenten daar aankwamen, was de auto verlaten. Kort daarna kwam een andere wagen aan, waar de eigenaar van de veronge lukte auto uit stapte. Agenten namen bij de man een al coholtest af en hij bleek te veel ge dronken te hebben. Hij werd daar om aangehouden. Drie mannen en een vrouw kwa men toen op de agenten af en be dreigden hen. De agente werd ge slagen en geduwd. De vrouw pro beerde de aangehouden man uit de politie auto te halen. De agenten kregen bijstand en het viertal ging ervandoor. Naast de bestuurder zijn toen nog twee mannen van 32 en 36 jaar uit Vlis- singen opgepakt. De mannen zijn vastgezet in verband met verder onderzoek. De agente heeft aangifte gedaan van mishandeling. Dinsdag 7 november is er voor de vijfde keer het evenement Zing Zeeuws. Dat is een liedjes wedstrijd van SCEZ en de Zeeuwse Taele in Brogum in Zierikzee. Woensdag 15 november houdt de Stichting Nederlandse Dialecten de 9e Streektaalconferentie met als the ma 'streektaalliteratuur' in Hooge- veen. Een week later, 22 novem ber, vieren de Zeeuwse Dialect Vereniging en de Zeeuwse Taele feest met de 50e verjaardag van het Woordenboek der Zeeuwse Dialecten. Dan is er in de Zeeuwse Bibliotheek een symposium waar in de samenstelster van het woor denboek en het woordenboek zelf centraal staan in het ochtendpro gramma. Die dag wordt ook de on- lineversie van het woordenboek gepresenteerd. Ook de fotowed strijd 'Oog voor Zeeuws' van de SCEZ loopt nog t/m 30 november. Ook in oktober zijn er al activitei ten; op 18 oktober de jaarlijkse dia lectdag van de Zeeuwse Dialect Vereniging in Kapelle en op 31 ok tober het jaarlijkse dictee der Thoolse taal in Oud-Vossemeer. HILVERSUM - In de Oosterschelde hebben sportduikers een nieuwe soort zeenaaktslak ontdekt. De slak is Aeolidiella sanguinea ge noemd, in het Nederlands 'verbor gen vlokslak'. Het is de 58e Nederlandse soort zeenaaktslak, dat meldt de websi te Natuurbericht.nl op basis van de stichting Anemoon. De verborgen vlokslak dankt zijn naam aan zijn inactieve gedrag overdag, het liefst verbergt hij zich onder stenen en grote schel pen. In de nacht wordt hij pas actief Daardoor zijn de slakken voor sportduikers zeer lastig te vinden. MAANDAG 13 OKTOBER 2014 BIJ NADER II H Kijk voor meer informatie en registra tie op www.JaofNee.nl. Marjan Verspoor met haar vader Leo: hij gaf haar in 2010 één van zijn nieren, foto Dirkjan Gjeltema door Maurits Sep VLISSINGEN - Tijdens het aanhou den van een 27-jarige bestuurder uit Oost-Souburg is volgens de poli tie een agente mishandeld. Een an dere agent werd bedreigd. VLISSINGEN - November wordt in Zeeland de dialectmaand. Dan wor den activiteiten gehouden die met het Zeeuwse dialect te maken heb ben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 49