Marquez pakt titel op volwassen wijze I II Oranje-springruiters strijken na de eer ook H 32 SPORT FORMULE 1 Belg Wallays verrast favorieten in semiklassieker Parijs-Tours Eerste Grand Prix in Rusland is weinig spectaculair. Indrukwekkend is wel het eerbetoon aan Jules Bianchi. ff Op het thuiscircuit van zijn team (Honda Repsol) liet Marquez zien in een jaar veel geleerd te hebben. Na een flink duel in het midden van de race met de negenvoudig wereldkampioen Valentino Rossi, die puur om die tweede plaats ging, pleegde Marquez een veilige SS aanval op Lorenzo en reed daarna de race rustig op de tweede plaats uit. Waar de jonge hond van een jaar geleden nogal eens fouten maakte omdat hij te onrustig reed, heeft hij dit seizoen meer balans in zijn rijstijl. Zelf noemt hij Misano en Aragon, de laatste twee races waarin hij ten val kwam, fouten omdat hij er te veel risico nam, maar van echte jeugdige onbezon nenheid was dit jaar eigenlijk geen sprake meer. Dat het Marquez allemaal gemak kelijk afgaat, is slechts schijn. „Misschien lijkt dat zo omdat ik altijd lach, maar ik voel veel druk", verklaarde hij. „Zeker van daag, omdat dit het thuiscircuit van Honda is. De hoogste Hon- da-baas zei me woensdag dat hij er vandaag zou zijn. Gelukkig heb ik hem en mijn team niet teleur gesteld." Marquez had weliswaar een rian te voorsprong in WK-punten op zijn belagers, maar vreesde de laat ste weken meer en meer de fa- brieks-Yamaha's van Lorenzo en Rossi. „Die zijn de tweede helft van het seizoen echt sneller ge worden. Maar gelukkig gaf Honda mij een goed team en een motor die nog meer op mijn rijstijl is ge maakt, waardoor ik kon winnen. Ik had meer ervaring dan vorig jaar en maakte daardoor minder fouten." TOURS - De semiklassieker Parijs- Tours heeft gisteren een onver wachte winnaar gekregen. De Belg Jelle Wallays (25) verraste de topfavorieten en greep de zege in de 108e editie. Hij versloeg na 237,5 kilometer in de sprint zijn Franse medevluchter Thomas Voeckler. De Belg Jens Debusschere pas seerde op twaalf seconden als derde de finishlijn. Hij voerde een grote groep aan, waarin onder an deren de Nederlander Jos van Em- den zat. Voeckler viel tegen het einde van de koers aan op de Cöte de Beau Soleil en alleen Wallays kon vol gen. Het koppel bleef een kleine voorsprong houden op een jagen de groep. Omdat topsprinter John Degenkolb, de winnaar van vorig jaar, ook in die groep zat, stokte de samenwerking. Davide Rebellin is het winnen nog altijd niet verleerd. De inmid dels 43-jarige wielrenner was za terdag de sterkste in de Italiaanse semiklassieker de Ronde van Emi lia. Marco Minnaard uit Wemeldinge kon goed meekomen en werd twintigste. Nick van der Lijke uit Middel burg is actief in de Ronde van Pe king. Hij staat na drie etappes op de 116e plaats, met bijna 26 minu ten achterstand. SOTSJI - Och, hij was gisteren een beetje aan de late kant. Vladimir Poetin, de president van Rusland, had vast nog wat andere bezighe den. Veel gemist had hij niet op zijn eigen, peperdure feestje, maar de Russen op de tribunes slikten de snelste optocht ter we reld als zoete koek. Poetin was op tijd om te doen waar hij goed in is: zich laten fêteren. Op het po dium, naast winnaar Lewis Ha milton, die als toegift de Russi sche fans in hun eigen taal be groette. Uiteraard werd Poetin bij aan komst op het circuit verwelkomd door Bernie Ecclestone. Die deed zeer amicaal, maar weet dan ook dat Vriend Vladimir' vandaag zo'n slordige 100 miljoen euro overmaakt naar de bankrekening van de Formule i-baas. De eerste Grand Prix op Russische bodem, kronkelend langs de olympische accommodaties in Sotsji, mocht een paar centen kosten. Rus land-reclame in optima forma, want Poetin kan wel wat publici teit gebruiken om af te leiden van andere zaken. Ecclestone, de teambazen en de coureurs, hadden de afgelopen da gen afgesproken allemaal hetzelf de te zeggen. Zo leek het althans. Waar dat op neerkwam? Vooral heel hard roepen dat sport en poli tiek niets met elkaar te maken hebben. Grappig dat dan juist het hoofdonderwerp - Vladimir Poe tin - door veel te laat te arriveren bij de race duidelijk liet blijken dat de Grand Prix er vooral is uit propaganda-overwegingen. Een sportliefhebber, die komt niet vlak voor tijd aanhobbelen, maar zit ruim op tijd popelend van op winding op de tribune. Zo bleef de Russische president niet alleen verstoken van de meest spectaculaire fase van de ra- De wijze waarop de Oranje-rui ters elkaar zaterdagavond op de Reial Club de Polo de Barcelona in de armen sprongen, was veel zeggend. Ze beseften maar al te goed welke unieke prestatie ze zo juist hadden geleverd door de FEI Nations Cup finale te winnen. Slechts een maand na de teamwe reldtitel in het Franse Caen, wa ren ze opnieuw de beste van de wereld. Niet dezelfde ruiters en de zelfde paarden. Jur Vrieling wist waarom het zo bijzonder was. „Er is geen sport in de wereld waar winst en verlies zo dicht bij el kaar liggen als in de paarden sport." En Maikel van der Vleuten voegde er aan toe: „In deze sport is niets vanzelfsprekend. Na het succes van het WK, moet je de volgende keer weer enorm scherp zijn, iedere rit weer, anders ben je weg." Het mooiste voorbeeld was Jeroen Dubbeldam. De dubbele wereldkampioen van Caen tikte er met Zenith SFN twee balken af in de kwalificatie en zorgde der halve voor het streepresultaat. „Niks aan de hand, ik wilde even kijken of de andere jongens scherp waren", reageerde hij toen ogenschijnlijk laconiek. Maar za terdag zette hij de toon door het eerste nulrondje neer te zetten. Slechts acht van de 32 deelnemers deden hem dat na, onder wie Van der Vleuten en Vrieling. De rit van Schroder deed er daarna voor de teamzege niet meer toe. Dub beldam: „Nu moest ik wel scherp zijn en gelukkig lukte dat. Want je wilt, na het WK, nu niet afgaan met een vijfde of een zesde plek. Je wilt laten zien dat het geen toeval was, hoe moeilijk dat ook is." Dubbeldam is een van de weinige ruiters die hardop zeggen dat gro te titels (Olympische Spelen en Na het succes van het WK, moet je de volgende keer weer enorm scherp zijn WK, waarbij het bijna alleen om de eer gaat) hem meer waard zijn dan een zak met duiten. „Al heb ik het zeker zo hard nodig als de anderen, zonder een sponsor en met een eigen bedrijf." Hij weet ook dat het een en het ander moeilijk samen gaan. Er kan er maar één wereldkampioen worden en maar één de olympi sche titel opstrijken. „Veel ruiters en eigenaren kiezen er dan voor om voor zo'n evenement nog even lucratieve concoursen af te gaan. Wij zijn erin geslaagd een groep bij elkaar te krijgen die wel concessies doet en geld laat lopen om op een WK goed te zijn. Het is mooi dat we dit nu echt uitbe taald krijgen." door Hans Leber MOTECI - Voor Mare Marquez was de zege gisteren bij de Grand Prix van Japan niet belangrijk. Met een tweede plaats achter Jorge Loren zo pakte de 21-jarige Spanjaard be rekenend zijn tweede MotoGP- titel, drie races voor het seizoens einde. Wereldkampioen Mare Marquez met het Honda-team. Voorafgaand aan de Grand Prix van Sotsji staan de rijders stil bij het ongeluk van Jules Bianchi, een week eerder in Japan. Hamilton in rol van door Ivo Op den Camp door René Banierink BARCELONA - Voor grote titels gaan én het grote geld pakken, het zijn twee grootheden die in de paarden sport moeilijk samen gaan. Maar de Nederlandse springruiters heb ben dit jaar bewezen dat juist dat wél kan. Na de eer van de wereldti tel een maand geleden volgde za terdag het grote geld van de Na tions Cup: ze mogen 500.000 euro onder elkaar verdelen. Jur Vrieling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 32