Duitsland is sinds het behalen van wereldtitel de draad helemaal kwijt Engeland nog op Hiddink laat Van Persie en maximale score Huntelaar het met elkaar bijleggen 2 SPORT NEDERLANDS ELFTAL Met een overwinning op IJsland poetst het Nederlands elftal de misstap in Tsjechië nagenoeg weg. 66 We hebben niet onaardig gespeeld, maar moeten onze kansen wel afmaken. 66 IJsland heeft al zes In het Narwodowy-stadion won Polen eindelijk eens een voetbal duel van Duitsland, de regerend wereldkampioen nota bene. Acht tien voorgaande pogingen misluk ten, ditmaal leverde de Poolse pas sie wel resultaat op: 2-0. „We heb ben geschiedenis geschreven", ju belde bondscoach Adam Nawalka. Polen-Duitsland is een duel dat sinds jaar en dag veel sentimen ten kent. De burenruzie heeft, zo als Nederland-Duitsland, vele his torische gronden. De sportieve ri valiteit is van recenter datum en werd vooral gevoed doordat veel jonge Poolse spelers ervoor kozen voor hun tweede vaderland te gaan spelen. Lukas Podolski zette in 2008 de verhoudingen al flink op scherp door op het EK beide Duitse treffers te scoren in de on derlinge confrontatie. Zaterdag had Podolski, bankzitter van be roep, slechts een bijrol. Als inval ler raakte hij de lat. Zijn teamge noten hadden voordien al een regiment kansen en mogelijkhe den onbenut gelaten. Vooraf was Polen-Duitsland voor al gezien als het treffen tussen Ro bert Lewandowski, doelpunten- machine uit de Bundesliga, en zijn huidige teamgenoten van Bayern München. Lewandowski was zeker van grote importantie, stookte het vuurtje telkens op. Het onbezonnen doorlopen op de Duitse doelman Manuel Neuer, nota bene zijn ploeggenoot, had zelfs met meer dan geel bestraft kunnen worden. Lewandowski echter fungeerde vooral als blik semafleider. Zodoende ook kreeg Arek Milik na 51 minuten de kans om de bal over de veel te laat uit gekomen Neuer te koppen. Aja- cied Milik, gehuurd van Bayer Le- verkusen, zal binnenkort in Am sterdam wel op speeltijd mogen rekenen. Momenteel blijkt im mers dat als Milik speelt, hij ook scoort. Vlak voor tijd legde Lewandowski ook nog eens op voorbeeldige wij ze een bal breed op invaller Sebas tian Milla, waarmee het Duitse lót tot ontstentenis van bonds coach Joachim Löw bezegeld werd. Het loopt, sinds het behalen van de wereldtitel, duidelijk allemaal wat minder voor Löw. Reden voor Bild om op de vroege zondag morgen te openen met de vraag 'Jogi, was ist los?' De keuzeheer mocht aanvoeren dat hij voor het duel met Polen een heel regiment spelers miste. Mesut Özil, Marco Reus en Bastian Schweinsteiger werden node gemist, terwijl ook Sami Khedira, Benedikt Höwedes en Mario Gomez ontbraken. Goal- getter Miroslav Klose, Per Mertes- acker en Philipp Lahm hebben bo vendien een eind aan hun inter landcarrière gemaakt. Zodoende bleef er maar weinig over van de Weltmeister-Mannschaft. De resultaten van Löws leeuwen waren tot op heden al niet om over naar huis te schrijven. Dat een oefenduel met Argentinië werd verloren (2-4) deerde in sep tember nauwelijks nog. De be nauwde 2-1-overwinning op Schotland, de eerste wedstrijd in de EK-kwalificatiereeks, gaf ech ter wél te denken. Sinds jaar en dag komen de Duitsers fliereflui- tend door de voorronde heen. De nederlaag van zaterdag was dan ook de eerste sinds 17 oktober 2007, toen met 3-0 van Tsjechië werd verloren. Löw was ook na de verliespartij in Polen niet in paniek. „We heb ben niet onaardig gespeeld, maar moeten onze kansen wel afma ken." Löw moet hopen dat snel wat creatieve spelers op niveau te rugkeren. Morgen al ontvangt Duitsland Ierland. Na twee speel ronden delen de ongeslagen Ie ren, die Gibraltar over de knie leg den (7-0), de leiding in groep D, met Polen. AMSTERDAM - Het Nederlands elf tal heeft de koffers uitgepakt op IJsland voor nu al een cruciale wedstrijd in de EK-campagne. De meegenomen bagage na het duel met Kazachstan (3-1-zege) telt en kele interessante thema's. GOED GEZIEN Hij kreeg na zijn mislukte rentree als bondscoach de hele Nederland se voetbalwereld over zich heen vanwege zijn betwistbare keuzes. Maar Guus Hiddink verdient nu de credits voor het vertrouwen dat hij heeft gegeven aan Ibrahim Afellay. Tien jaar nadat hij de mid denvelder liet debuteren bij PSV, haalde hij de speler van Olympia- kos terug bij Oranje. Het pakte vrijdag tegen Kazachstan prima uit. Afellay sierde zijn terugkeer na ruim twee jaar afwezigheid niet alleen op met een assist en een bevrijdende treffer, hij was in de hele wedstrijd dwingend aan wezig en vormde een prima tan dem met de eveneens weer in ge nade aangenomen Gregory van der Wiel. Voor Afellay kwam er daarmee de finitief een einde aan een verve lende periode na een slepende blessure, die hem zes weken in bed hield en een jaar als voetbal ler kostte. Zelfs alleen naar de wc gaan lukte hem niet. Ook toen hij wel fit was, had de toenmalige bondscoach Louis van Gaal hem niet nodig en na zijn overgang naar de weinig aansprekende Griekse competitie zagen nog maar weinig mensen een interna tional in hem. Dat Afellay van avond in IJsland opnieuw de rech terkant van het middenveld gaat bestrijken, staat vast. Hij heeft zijn kans gekregen en en zichzelf vrijdag weer als voetballer van Oranje aangemeld. WEER DE AANVOERDER Nu alle stof van het rumoer rond Robin van Persie en Klaas-Jan Huntelaar is neergedaald, kun je niet onder een conclusie uit. Wat je ook vindt van de woorden en de handgebaartjes, wie er ook ge lijk heeft: Van Persie was er weer bij betrokken. Van een aanvoer der mag worden verwacht dat hij een bindende rol heeft, maar bij Oranje gebeuren er telkens din gen die zijn geloofwaardigheid als captain aantasten. Op het WK was hij in de laatste weken van het toernooi meer een blok aan het been dan een inspiratiebron. Vorige week kwam hij in het nieuws omdat hij als enige speler van Oranje nog geen geld in de WK-pot had gestopt. Vervolgens kwam daar tegen Kazachstan nog dat akkefietje met Huntelaar bij, gevolgd door een tenenkrom mend interview na afloop op tv, waarbij hij weinig sympathie oogstte in de huiskamers. Bondscoach Guus Hiddink heeft gelijk als hij stelt 'dat niet ieder een in vouw hoeft te lopen en dat je altijd discussies hebt op een veld'. Maar als telkens dezelfde speler voor irritatie zorgt, is er wel degelijk meer aan de hand. DE ZWAKTE Bruno Martins Indi kende onder de voormalige bondscoach Louis van Gaal een stormachtige entree Tegen tien man maakte aanvoer der Wayne Rooney in de slotfase het winnende doelpunt. Enge land- had bij de rust al ruim op voorsprong moeten staan. Met na me Rooney liet echter grote kan sen liggen. Na de pauze moest aanvoerder Ragnar Klavan (ex- AZ, ex-Heracles Almelo) al snel vertrekken bij de thuisploeg met zijn tweede gele kaart. Estland bleef echter ook met tien man nog redelijk lang op de been. Ruim een kwartier voor tijd brak Rooney uit een vrije trap, die doel man Sergei Pareiko net niet uit zijn doel kon ranselen, alsnog de ban (0-1). Het was zijn 43e goal in zijn 99e interland. Met negen pun ten uit drie duels (doelsaldo: 8-0) staat Engeland er in groep E pri ma voor. Spanje herstelde zich in groep C van de zeperd van vorige week te gen Slowakije. Toen verloor de we reldkampioen van 2010 met 2-1. Gisteravond werd het tegen Luxemburg 0-4. In de eerste helft scoorden David Silva en Alcacer, na rust waren Diego Costa en Juan Bernat trefzeker. Ondertussen won Slowakije voor de tweede keer. Gisteren werd Wit-Rusland op een 3-1-neder- laag getrakteerd. Pas in de laatste tien minuten werd de winst over de streep getrokken. REYKJAVIK - Bondscoach Guus Hiddink heeft Robin van Persie en Klaas-Jan Huntelaar bij elkaar geroepen om de wederzijdse irri tatie uit de wereld te helpen. Bei de aanvallers van Oranje lagen vrijdag in de wedstrijd tegen Ka zachstan met elkaar in de clinch, nadat Van Persie een bal niet aan Huntelaar had gegeven. Ook vi- ce-aanvoerder Arjen Robben en assistent Ruud van Nistelrooij wa ren aanwezig bij het gesprek. „In de emotie van drie, vier secon den kan zoiets gebeuren, we moe ten er niet te krampachtig over doen", zei Hiddink gisteravond voor de training van Oranje in het koude Reykjavik. „Maar het moet niet doorgaan." Het Nederlands elftal begint van avond (20.45 uur Nederlandse tijd) met een ongewijzigde opstel ling aan het duel met IJsland, kop loper in de kwalificatiegroep. Ibra him Afellay heeft nog wat last van de harde charge van de Ka- zachstaanse aanvaller Dzhol- chiyev, die met rood van het veld werd gestuurd. Maar Hiddink ver wacht geen problemen. „Ik ga er van uit dat hij kan spelen." Hiddink zei dat hij gewaar schuwd is voor de kracht van de tegenstander. „Ze hebben al zes punten, ik ben een beetje jaloers. IJsland heeft een frisse ploeg, een team met vechtlust. De aanvallers punten, ik ben een beetje jaloers blijven negentig minuten wer ken, ze kunnen het iedereen las tig maken. Ik voel best wat druk, ja. Maar die is er altijd in het voet bal." Lars Lagerback, de coach van IJs land, poneerde gisteren de theo rie dat succesvolle WK-ploegen zoals Oranje een dip krijgen in de herfst. Arjen Robben bestreed dat. „In de eerste twee wedstrij den na de zomer is het anders, spelers hebben net de voorberei ding achter de rug, ze komen uit verschillende fasen. Nu zit ieder een weer in het ritme van de com petitie." Kenneth Vermeer sloot bij Oranje aan nadat doelman Tim Krul ge blesseerd op de training was uitge vallen. Ook Georginio Wijnal- dum haakte met een blessure af. Linksback Erik Pieters is in Neder land gelaten. Van Persie door Edward Swier WARSCHAU - Het is een dolle nazo mer, geen Pool die het zal ontken nen. Drie weken terug werden de Poolse volleyballers na veertig jaar weer eens wereldkampioen. Nau welijks zeven dagen later verover de Michael Kwiatkowski als eerste Poolse profwielrenner de wereldti tel op de weg. Maar de ultieme overwinning, die werd toch wel za terdagavond in Warschau geboekt. Joachim Löw door Leon ten Voorde Ajacied Arek Milik leidde met zijn openingsdoelpunt de ontmanteling van wereldkampioen Duitsland in. foto Foto Olimpik/VI Images door Norbert Kleinherenbrink TALLINN - In het EK-kwalificatie- toernooi is Engeland na drie speel ronden nog altijd schadevrij. De Britse ploeg hield gisteravond in en tegen Estland de maximale score in stand. Het team van bondscoach Roy Hodgson zegevierde moei zaam met 1-0. door Roel Wiche Guus Hiddink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 30