SPORT Nederlandse turner neemt in het hol van de leeuw wraak voor zilver op WK van 2010 in Rotterdam. Strandcross Vlissingen DEN BOSCH/NANNING - Het leertje van Chenglong Zhang leverde gis teren meer gespreksstof op in en buiten het Guangxi Sports Cen ter dan de gouden dukaat om de hals van Epke Zonderland. Er was geen houden aan voor de Chinees, toen het leertje aan zijn rechterhand scheurde. Voor Zon derland lag de weg naar zijn tweede wereldtitel op rekstok open. De reis naar Nanning kreeg voor de titelverdediger gaandeweg steeds meer de lading van een wraakexpeditie. Zhang griste vier jaar geleden in Rotterdam de gou den medaille voor zijn neus weg. Gisteren voelde de leeuw van Lemmer zich senang in het hol van de leeuw. Tussen de kwalificaties en de rekstokfinale zaten negen da gen. De lange wachttijd benut te Zonderland om vrienden te worden van de rekstok van AAI, het Amerikaanse merk waar mee hij weinig tot geen erva ring had. Elke rekstok reageert weer anders. De prestaties van de Fries op rekstok, het meest spectaculaire turntoestel, nemen epische vor men aan. Zijn naam wordt al verbasterd tot Epic Zonderland. Hij heeft met zijn combinaties van vluchtelementen het rektur- nen naar nieuwe hoogtes ge bracht. Liever had hij gezien dat Zhang een treetje lager naast hem naar het Wilhelmus had geluisterd, dat hij hem op waarde had ge klopt. Zonderland toonde oprecht medeleven toen hij na afloop de reden hoorde waarom zijn plaag geest van Ahoy ter aarde was ge stort. Het riep bij hem herinneringen op aan Peking 2008. In de olympi sche finale verloor hij het contact met de roestvrijstalen stang, door dat een leertje dubbel zat na een vluchtelement. Gisteren had Zhang zijn leermoment. Daar viel ook voor de jury weinig meer aan te repareren. Het is twijfelachtig of de Chinese hoop bij een goede afloop de score van Zonderland (16,225) had kunnen benaderen, laat staan overtreffen. Zhang is de zuiverste van de twee, Zonderland de acrobaat die vluchtelementen makkelijker aan elkaar kan knopen. Dat levert de Nederlander een voorsprong op van minimaal 0,2 punt op zijn concurrenten in de D-score (voor moeilijkheid). Na de tuimeling van Zhang was het de beurt aan Kohei Uchimura. De Japanner zet te Zonderland nog wel onder druk door voor het eerst in een wedstrijd een combinatie van vluchtelementen te turnen, goed voor een score van 15,725. Zonderland wist dat hij de risi covolle triple niet nodig had om daaroverheen te komen. Hij hield vast aan plan A, een doorslag van de bekroonde WK-oefening in Antwerpen. Winstpunt was de uitvoering, in de ogen van de jury 0,225 zuiverder dan tijdens het vo rige WK. „Ik heb nog steeds het idee dat ik elk jaar beter word", zei de oudste van de acht finalisten. „Hier droom je van. Dit is de reden dat ik doorga met mijn sport." VIER KEER GOUD VOOR SIMONE BILES MAANDAG 13 oktober 2014 Epke Zonderland in actie tijdens zijn bijna foutloze rekstokoefening op het WK in Nanning. foto Hollandse Hoogte Epke naar epische hoogte door Marcel Luyckx Simone Biles heeft zich gekroond tot koningin van het WK turnen. De Amerikaanse pakte vier gou den medailles. Ze sloot het WK gisteren af met goud op de vloer. Eerder op de dag had ze ook op balk gewonnen. Daarvoor won Biles met het Ame rikaanse team de landenfinale en was ze ook de beste op de meer kamp. De Amerikaanse moest op sprong de Noord-Koreaanse Hong Un Jong voor zich dulden. Ze was ver antwoordelijk voor de helft van de tien medailles waarmee de Ameri kanen het gastland China (zeven medailles) aftroefden. Bij de mannen werden de titels verdeeld over zes landen: Denis Abliazin (Rusland, vloer), Krisztian Berki (Hongarije, voltige), Liu Yang (China, ringen), Ri Se Gwang (Noord-Korea, sprong), Oleg Ver- niajev (Oekraïne, brug) en Epke Zonderland op rek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29