III 1II' ZEELAND 25 66 De Kop en de Vlooswijkstraat moesten de kraamkamer van de kleine detailhandel worden. We zetten leuke dingen op touw ui vmm* in de Noordstraat. In 2002 meldde Merral Theaters zich voor de bouw van een bioscoop op de Kop. Stoffels: „Een prachtplan, met een glazen overbrugging over de Vlooswijkstraat heen." In maart 2002 meldde de krant - niet voor het eerst - dat de invulling van de Kop nog dat jaar gestalte zou krijgen. In de jaren daarna zou die optimistische mededeling vele malen worden herhaald. En intussen investeerden de gemeente, Van der Poel en de woningbouw vereniging elk vele tonnen in aankoop van de oude panden in het gebied. Eind van dat jaar heette de 'woningbouw' inmiddels Clavis, deed Merral Theaters nog steeds mee, maar was plotseling het Bouwbedrijf Delta bv uit Middelburg een belangrijke participant. De drie verenigden zich in de vof La Belle Vue, naar de naam van het aloude café aan de zuidelijke ingang van de Noordstraat, tegen over dat andere bruine café, De Vriendschap. In de hemelbestormende plannen zou dat worden opgeslokt door de naastgelegen Rabo bank, maar daarvan kwam het niet. Stoffels: „Delta Bouw ging failliet en uiteinde lijk verhuisde Merral naar de oude Veemarkt achter hotel l'Escaut. En daarmee was het eer ste echt grote plan om zeep." De derde wethouder die zich bezighield met grote projecten, Adhémar van Waes, moest La Belle Vue in 2003 melden dat de gemeentelij ke bijdrage zou worden verlaagd van 3,4 mil joen naar 2,7 miljoen. Na veel gesteggel werd daarover een akkoord bereikt, maar de invul ling van de Kop bleef uit. In 2004 raakte het geduld van de wethouder op. „Als de plannen voorlopig niet te realiseren zijn, moeten we nog maar eens naar een andere locatie voor de bioscoop kijken." Het werd dus uiteindelijk de Veemarkt. En in juli 2004 trok La Belle Vue zich terug. Wethouder Frank van Hulle, opvolger van Van Waes, meldde in 2006 dat het er nu alle maal maar eens snel van moest komen. Hij herhaalt het vandaag de dag nog steeds. Stof fels haalde in 2008 ondernemer Hugo van Oord naar Ter neuzen, die op zijn beurt de pro jectontwikkelaars Leijten Vastgoed uit Rotter dam en NL-Development uit Den Haag voor de Kop interesseerde. Het optimisme steeg zienderogen mede door mooie planpresenta ties in De Grote Kerk. Clavis deed nog mee, de Rabobank meldde zich en ook Van der Poel, maar desondanks moest Van Hulle mel den dat de bouw pas in 2012 zou kunnen be ginnen. Het kwam hem op veel kritiek te staan. Hij speelde een 'schimmenspel' werd ge zegd. De wethouder zag dat anders; hij speel- de op zeker. En de economische crisis speelde de plannenmakers parten. Leijten haakte me de daardoor af. Opnieuw raakte het geduld bij ondernemers en gemeente op. Er dreigde zelfs even een politieke crisis, toen CDA'er Henk Siersema de knuppel in het hoenderhok gooi de en Van Hulle frontaal aanviel in een pittige brief. Top/Gemeentebelangen, de partij van Van Hulle pikte dat niet en eiste excuses. Na veel praten, kwamen die er, zij het schoorvoe tend. Maar er werd wél gesloopt, dat was al heel wat. Van Hulle gaf hoogstpersoonlijk het start schot, een koevoet in de hand. Stoffels, wiens leven voor een groot deel werd bepaald door de perikelen rond de Kop van de Noordstraat, vindt niet dat de achtereenvolgende wethou ders de schuld van de trage gang van zaken in de schoenen moet worden geschoven. „Het was veeleer de schuld van de betrokken markt partijen. Die aarzelden, hielden de boot af of haakten af. Tja, en dat de gemeente af en toe ook aarzelde, is niet onlogisch." Inmiddels ligt er een plan voor de invulling van de noordkant van de Vlooswijkstraat van projectontwikkelaar Fundament Real Estate van directeur Peter Joosten uit Oosterhout. Die heeft alle vergunningen binnen voor 800 vierkante meter winkelruimte en ruim dertig betaalbare appartementen. Wanneer hij be gint? „Ach, dat zullen jullie wel zien. Ik moet eerst even alles op een rijtje zetten." Ja, dat de den al die anderen ook decennia lang. MAANDAG 13 OKTOBER 2014 zet alles nog op een rij tj e I Links impressies van hoe de kop van de Noordstraat en Vloos- wijkstraat eruit moeten gaan zien. Rechts de huidige situatie en hoe het vroeger was (inzet, archieffoto Adri van de Wege). Ariël Meeusen, ondernemer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 25