Duurzaamheid past goed bij Oostkapelle I II 'Het gedicht is eigenlijk een spiegel 20 WALCHEREN THUISZORG Kleinere kerstbonus voor minima Personeel en vakbond doen oproep aan gemeentebesturen Walcheren voor behoud van werkgelegenheid. Korenmolen d'Arke maalt biologi sche tarwe. Sloopbedrijf Sturm en Dekker hergebruikt bouwmate rialen. Wijngaard Westerhoeve maakt een streekproduct. Cam ping Ons Buiten heeft het Golden Green Key Label. Loverendale-Ter Linde is een gemengd biologisch dynamisch landbouwbedrijf. De familie Jobse heeft een energie-le verend huis. De winkel van Woord en Daad verkoopt tweede hands kleding. En zo gaat het maar door. „De snuffelroute is een eye opener. Duurzaamheid past bij Oostkapelle", stelt Martha Wedts de Swart, lid van de werk groep. Op veel Oostkapelse daken liggen ook al zonnepanelen, zegt me de-lid Peter Geene. „Uit een en quête blijkt: tot nu toe liggen op 47 panden 625 panelen." De werkgroep wil dat aantal graag uitbreiden, zegt Wedts de Swart. „Maar dat kan botsen met een ander aspect van duurzaam heid: dat de omgeving mooi blijft om te zien. Daarom moeten we goed nadenken over waar we zon nepanelen leggen. Misschien niet op daken van oude boerenschu ren, maar wel op platte daken, zo als op de sporthal. We denken er over om mensen die geen paneel op hun dak willen hebben maar er wel in willen investeren, pane len te laten sponsoren die op de sporthal zouden kunnen liggen." De werkgroep wil als een hef boom fungeren om dorpsgenoten enthousiast te maken voor duur zaamheid. Geene: „Als je niet op past is het een woord dat niks zegt. In het dorpsplan is duur zaamheid één doelstelling, maar het speelt een rol bij wel twintig van de dertig doelen." De duurzaamheidsweek in Oost kapelle duurt nog tot en met vrij dag. Dinsdag geeft supermarkt Emté om 14 uur een rondleiding; woensdag is op camping Ons Bui ten om 19.30 uur een informatie avond over duurzaamheid; elke dag brengen ondernemers duurza me producten onder de aandacht. De gemeente laat de tegemoetko ming achterwege, omdat de Twee de Kamer dit jaar voor Kerstmis wil dat alle mensen met bijstand of een inkomen van maximaal 110 procent van het sociaal minimum wat extra krijgen. Dat betekent voor Noord-Beveland dat welis waar meer mensen wat krijgen, maar de oorspronkelijke groep minder geld ontvangt. Gezinnen krijgen 100 euro, alleen staande ouders 90 euro en alleen staanden 70 euro. Mensen kun nen zich bij de gemeente aanmel den tot 15 december; het bedrag staat dan voor Kerstmis op hun re kening. Het extraatje volgens het parlementsbesluit kost de ge meente meer geld dan de eigen re geling. De gemeente schat 12.600 euro uit te kunnen keren, waar ze in 2013 nog 10.500 euro uitkeerde aan deze groep. MIDDELBURG - Medewerkers in de thuiszorg roepen de Walcherse ge meentebesturen op zich in te spannen voor het behoud van ba nen in de zorg. Het extra geld dat het Rijk heeft toegezegd moet daarvoor worden ingezet. Het Rijk draagt veel taken voor de zorg, waaronder thuiszorg, per 1 januari over aan de gemeenten. Veel cliënten van de thuiszorg krijgen straks geen vergoeding meer, of een lagere, en moeten de zorg dus (deels) zelf betalen of een beroep doen op familie en bu ren. Daardoor gaan in de thuiszorg veel banen verloren. Volgens zorg instelling Zorgstroom verliezen op Walcheren per 1 januari ko mend jaar zeventig huishoudelij ke hulpen met een vaste baan, 75 hulpen met een tijdelijke functie en ruim vijfhonderd alfahulpen hun werk. De oprichting van Zeeuws Schoon vinden de thuiszorgmede werkers een 'schijnconstructie'. In die organisatie zouden met ont slag bedreigde huishoudelijke hul pen terecht komen. Maar volgens die medewerkers en vakbond Ab- vakabo FNV biedt Zeeuws Schoon slechtere arbeidsvoor waarden en krijgen de medewer kers dan pensioen en sociale ze kerheid meer. Daarom zien zij niks in deze constructie. De vak bond onderzoekt mogelijkheden om dit te voorkomen. Abvakabo FNV heeft in Middel burg nu ook een meldpunt opge zet om te inventariseren welke problemen zich in de zorg in Zee land voordoen. Dat meldpunt heet Red de Zorg. Zowel mede werkers van Zorgstroom en ande re zorginstellingen als cliënten kunnen zich daar melden. Thuiszorgmedewerkers op Wal cheren zoeken tegelijkertijd steun bij hun gemeenten. Zij richten zich tot burgemeesters, wethou ders en politieke partijen in Mid delburg, Veere en Vlissingen. Hilde ter Doest van Abvakabo FNV heeft nog geen beeld van hoeveel banen van thuiszorgme- MELDPUNT RED DE ZORG dewerkers op Walcheren in totaal worden bedreigd - bovenop het bekende aantal van Zorg- stroom-werknemers. Mede daar om is juist het meldpunt Red de Zorg opgezet. Ter Doest wijst nadrukkelijk op het belang van de thuiszorgmede werker als iemand die niet alleen de aangevraagde zorg biedt, maar ook kan signaleren of iemand meer zorg nodig heeft. „En dat is soms meer dan mensen nu krij gen." Bovendien is het behoud van werkgelegenheid niet alleen in het belang van de werknemers, maar ook van de cliënten. Ter Doest: „Door het nieuwe beleid van gemeenten zullen meer cliën ten tussen wal en schip vallen. Sommige cliënten kunnen de ei gen bijdrage niet betalen. Mis schien komen ze dan in aanmer king voor bijzondere bijstand van de gemeente. Maar het risico is dat ze dat niet weten, of daar geen beroep op doen. Daar komt nog bij dat er een zwart circuit kan ontstaan als er minder thuiszorg door zorginstellingen wordt gebo den." Het negentiende gedicht in het project Sprekende Gevels in Mid delburg - een initiatief van Thea Everaers - is zaterdag gepresen teerd. De Terneuzense dichteres en kunstenares schreef'Ruimte': Ik was dicht, stond op een kier, meer niet. liet maar mondjesmaat wat warmte naar binnen, totjij muren begon te slopen en grote gaten sloeg: ruimte om te ademen en lief te hebben. Erwin van der Veek en Jolijna Brugmans kozen het samen uit, zonder elkaar exact de reden te vertellen. Als ze die afzonderlijk van elkaar vertellen, blijkt dat ze wel degelijk hetzelfde voelen. Van der Veek: „Ruimte staat bij voorbeeld voor de ruimte van ons huis. Maar eigenlijk gaat het over onze relatie. Jolijna komt uit een streng gereformeerd gezin en is daaruit losgebroken. Ik heb haar een ander deel van het leven laten zien: plezier." Boone: „Wij zijn bouwers, hou den ervan om vastgoed te kopen, op te knappen en te verkopen. Dit huis vonden we zo mooi, dit doen we nooit meer weg. Maar het gedicht raakt me ook veel per soonlijker. Ik was een gesloten mens, stug soms. Ik was dicht en had moeite om mezelf open te stellen voor anderen, om mensen dichtbij te laten komen. Het gaat dus erg over mijzelf." In het project Sprekende Gevels worden 25 gedichten gezet op ge vels in de Middelburgse binnen stad. Sinds zaterdag zijn dat er 19. Binnenkort worden er nog twee gepresenteerd. Everaers hoopt het project op bijzondere wijze af te sluiten in 2017, als Middelburg het 800-jarig bestaan viert. Molenaar Lennart van der Torren (achter) begint met een proef om biologi sche tarwe te malen in Korenmolen d'Arke. foto Lex de Meester door Maurits Sep OOSTKAPELLE - Een duurzame toe komst is één van de dertig doelen uit het Dorpsplan Oostkapelle 2030. Maar er gebeurt nü al zo veel, dat de Werkgroep Duurzaam Oostkapelle dat graag wil laten zien. Zaterdag was een snuffelrou- te door het dorp en de komende dagen staan nog enkele activiteiten op het programma van de duur- zaamheidsweek. Meer informatie staat op www.dorpsraadoostkapelle.nl WISSENKERKE - Noord-Beveland deelt dit najaar geen decembertoe- lage van 250 euro uit aan chro nisch zieken, gehandicapten en ouderen van 65 jaar of ouder. 'Red banen in de thuiszorg met extra geld' door Maurits Sep Het meldpunt Red de Zorg is op gezet door Abvakabo FNV om een beeld te krijgen van wat er in de zorg in Zeeland speelt. Het is bedoeld voor alle medewer kers in de thuiszorg op Walcheren en in de rest van Zeeland die hun baan dreigen kwijt te raken. Ook cliënten die problemen ver wachten door de veranderingen in de zorg kunnen er terecht. Het meldpunt is bereikbaar op 0118-490230 (ma t/m vr van 19.45 tot 21.00 uur) en via e-mail op middelburg@abvakabo.nl, met als onderwerp 'Zorg in Zeeland'. Opwww.fnv.nl/reddezorgstaat bovendien een zorgpetitie. Op dinsdag 28 oktober vindt in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg een bijeenkomst plaats over de thuiszorg. door Maurits Sep MIDDELBURG - Tranen wellen op in de ogen van Erwin van der Veek en Jolijna Boone als het gedicht 'Ruim te' wordt voorgedragen. Het ge dicht staat op de gevel van hun huis, maar is meer dan wat letters op een muur. „Het gaat eigenlijk over onze relatie."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 20