Saamhorigheid bij vlasboeren was heel groot SPECTRUM 11 De vierkante kilometer van Dreischor wordt in kaart ge bracht met twaalf thema's ('ankerpunten') als leidraad. Een van die ankerpunten is vlas. Ooit telde Dreischor alleen al zestig, ze ventig vlasbewerkers. De bloeiende bedrijfstak ging medio jaren vijftig in korte tijd ter ziele, door de op komst van goedkopere alternatieven. „Toen kreeg je Russisch dumpvlas", herinnert Ri- nus Quist zich. „Dat waren zulke lage prijzen, dat we ons vlas aan de straatstenen niet meer kwijt konden. 'Een slecht jaar is nog geen slechte eeuw', hoor ik mijn vader nog zeggen, maar als je drie jaar achter elkaar met verlies hebt gedraaid, houdt het echt op. Dat was een pijnlijke periode. Ik heb er nachten niet van geslapen. Zelfben ik toen overge stapt op gladiolen en tulpen." De vele zwartgeteerde schuren zijn nog een erfenis uit de tijd dat Dreischor echt een vlasdorp was, maar daarnaast houdt de inmiddels 84-jarige Quist vooral zelf de herinnering levend. Zijn schuur staat nog altijd vol vlasgereedschap en in de jaren tach tig was hij een van de grondleggers van de Vlasdag. Het festijn trekt nog elk jaar in augustus duizenden mensen naar het dorp. Voor Quist was het als jongeling vanzelfsprekend dat hij vlasbewerker werd, omdat zijn vader dat ook was. „In dat opzicht had je weinig in te breng en. Maar achteraf gezien had ik ook niets anders ge wild. Het is een heel mooi vak. De vlasboeren in het dorp deden veel gezamenlijk. De saamhorig heid was groot. Je had elkaar ook nodig." Hij is trots op de Vlasdag, waar hij nu al drie decen nia lang jaarlijks het ambacht van vlasbewerking met liefde demonstreert. Zeker de jongere genera tie is dan verbaasd over wat er allemaal bij komt kij ken en over het feit dat elk stuk vlas tientallen ke ren door zijn handen ging voordat het linnen was. „Het is een heel arbeidsintensief proces, maar je wist toen niet beter. Mijn vader zei altijd: er was nooit iemand werkloos op Dreischor." Quist heeft een hoofdrol in de film Dans met mij, die in het kader van 'Venster op de Wereld' is ge maakt en die vorige maand bij Film by the Sea in première ging. Ook daarbuiten zal hij zijn passie voor vlas blijven uitdragen. „Zolang mijn gezond heid dat tenminste toelaat. Ik maak me wel onge rust dat als ik zou moeten verhuizen, dat men bij voorbeeld caravans in de schuur gaat neerzetten." mat. De een doet dan een half uurtje 'de luiken dicht'. De ander drinkt een glaasje wijn. „Dan knap ik gauw weer op." De druivenbataljons trekken weer de groene laantjes in. Sommige delen hangen vol met weelderige trossen. Elders is de opbrengst minder floris sant. Dat is vooral te wijten aan de spreeuwen. Regelmatig klinken er harde knallen om de vogels te verja gen, maar het is vechten tegen de bierkaai, zegt Theo van de Vijver. „Het zijn er veel meer dan normaal, waarschijnlijk doordat de druiven wat eerder rijp zijn, precies in de tijd dat de vogels overgaan naar de war mere landén." Er is geen kruid tegen gewassen. „Ze ruiken de druiven gewoon. En al die spreeuwen die hier wat genuttigd hebben, zijn er volgend jaar weer. Het zijn net computertjes. Ie kunt wel een knalapparaat neerzetten, maar als ze merken dat er niets ge beurt, hebben de brutaalsten er ge woon lak aan. Die krengen wachten gewoon tot je weg bent. Dan staat het zweet je echt op de rug van frus tratie, door dat tuig van Laban", foe tert Theo. „Maar het zijn wel beesten met smaak", relativeert een van de vrijwilligsters. Twaalf uur. Tijd voor lunchpauze. De groep wandelt terug naar de wijnhoe ve. „Het gaat goed", zegt Piet Hein Kolkman uit Westenschouwen, die al een paar jaar plukt. „Het is gewoon gezellig", zegt hij. „Wat ik zo leuk vind aan het bedrijf is dat het alle maal zo gemoedelijk gaat." En zijn kinderen zijn blij met de 'beloning': te zijner tijd een fles wijn per ge werkt dagdeel. „Die komen ze vol gend jaar halen." In de schuur van de hoeve wordt soep geserveerd en kunnen broodjes worden gesmeerd. Het is goed eten na vier uur plukken. Zwaantje Rauke- ma uit Ouddorp is blij dat ze er dit jaar weer. bij is. Ze is vanaf het begin vrijwilligster, maar moest enkele ke ren door fysiek malheur verstek laten gaan, tot haar spijt. „Dan kriebelt het gewoon. Mijn kinderen zeggen: waar om zou je nou voor een flesje wijn je de hele ochtend gaan uitsloven? Maar ik vind het zó leuk. Er zit ook geen móeten achter. Het gaat allemaal ge moedelijk. Je ziet ook vaak dezelfde mensen. Ik onthoud geen namen, maar daar gaat het ook niet om. En als je later je wijn gaat ophalen, dan voel je je toch wel een beetje trots. Dan weet je: hier heb ik een bijdrage aan geleverd." ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 Deze serie komt tot stand in samenwer king met onderzoeksinstituut Alterra van Wageningen UR. De volgende aflevering verschijnt op zaterdag 25 oktober. Voor meer informatie over het project zie www.vensteropdreischor.nl. Rinus Quist demonstreert in zijn schuur het repelen van vlas. foto Dirk-Jan Gjeltema Vrijwilligsters zijn druk doende met de druivenoogst bij De Klei ne Schorre. „Het is gewoon hart stikke gezellig, een soort reünie elk jaar." foto Ronald den Dekker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 99