1 I f I 153 Ivar Schute is van het Vernietigingskamp vasthoudende soort Sobibór in Polen f SPECTRUM 3 if 4jst& - r' -• X,7 ^fjp j *1 3 4 f" i Ifc at doet een Mid delburgse archeo loog in Sobibór? Ivar Schute werd in 1966 in Bergen op Zoom geboren. Op zijn derde ver huisden zijn ouders naar Middelburg. Daar behaalde hij zijn vwo-diploma op de Stedelijke Scholengemeen schap. Begin jaren tachtig maakte hij naam als hardloper, hij werd twee keer Nederlands kampioen op de 1500 meter. Hij is nog steeds sportief: in va kanties beklimt hij steile rotsen. Dat lukt je alleen als je van nature een vol houder bent. Als zevenjarige groef hij muntjes, pij penkoppen en tegeltjes op in de Mid delburgse wijk Klarenbeek, die toen werd gebouwd. In 1992 rondde hij zijn studie archeologie afin Leiden, waar hij nu nog woont. Met zijn Utrechtse collega Ruurd Kok deed hij in 2008 opgravingen in de Grebbe- berg en in Kamp Amersfoort. Sinds dien maakt hij naam als de 'oorlogs- archeoloog' van Nederland. Hij deed opgravingen in onder meer doorgangs kamp Westerbork en vernietigings kamp Treblinka. Sobibór was een vernieti gingskamp in het uiterste oosten van het tegenwoordi ge Polen, vlakbij het dorpje Sobibór. De Nazi's lieten het kamp door Joodse dwangarbei ders uit omliggende getto's bouwen in april 1942. In oktober 1943 werd het afgebroken. Er zijn minstens 170.000, mogelijk 250.000 mensen door vergas sing om het leven gebracht - voorna melijk Joden. Van de ruim 34.000 Ne derlandse Joden, die in 1943 via Wes terbork met negentien transporten in Sobibór werden aangevoerd, overleef den er achttien. De mensen die in Sobibór arriveerden werden meestal dezelfde dag vergast. Het kamp was ingedeeld in sectoren: Het Vorlager, waar circa twintig SS-be- wakers verbleven; Kamp 1: houten ba rakken voor de 'werkjoden' en de trawniki, krijgsgevangen dwangarbei ders uit Oekraïne en Letland; Kamp 2, waar de Joden werden ontvangen en bagage en kleding werden ingeno men; Kamp 3, de gaskamers en ver- brandingskuilen; daar onderzochten Joodse leden van het Sonderkomman- do de lijken. Tussen kamp 2 en 3 liep de met schuttingen afgezette 'Him- melfahrtstrasse'. Op 14 oktober 1943 kwamen leden van het Sonderkommando in op stand. Ongeveer driehonderd gevange nen wisten te ontsnappen. De mees ten werden gedood bij de daaropvol gende klopjacht. Sobibór werd met een na de opstand gesloopt, er wer den bomen geplant om het vernieti gingskamp te laten verdwijnen. In september 2008 besloten Neder land, Polen, Israël en Slowakije dat het terrein van Sobibór als een her denkingsoord moet worden ingericht. De opgravingen die er nu aan de gang zijn gaan aan de bouw van het nieu we herdenkingscentrum vooraf. ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 Yi )>■- «p> ikii, 1 a-.. - ^X- Overzicht van de pas ontdekte fundamenten van de gaskamers van Sobibór. Op de achtergrond het in 1995 gebouwde monu ment. Inzet links: de woning van de kampcommandant, nu be woond door een Pools gezin. Inzet rechts: bomen, waarin het prikkeldraad van de kampafraste ring is vergroeid, foto's Jan van Damme Archeoloog Ivar Schute.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 91