Zonderland schrikt op het WK van jury 0,1 mJÊ SPORT 49 f£ u h JS- lentrijke jongere het mekka van de kartsport. „Ik woon nu nog al tijd in Rome. Maar inmiddels wel met mijn hele familie", geeft Kvyat, die vloeiend Russisch, En gels, Italiaans en Spaans spreekt, aan. Via de gebruikelijke opleidings klassen Formule BMW en Formu le Renault 2.0 belandde Kvyat vo rig jaar in GP3, vergelijkbaar met het Formule 3-kampioenschap waarin Verstappen rijdt. Om, tot verrassing van velen, dit jaar over geheveld te worden naar het For mule i-team van Toro Rosso. „Daarom denk ik ook dat Max het gaat redden. De stap van GP3 of Formule 3 naar Formule 1 is niet zo groot. Als je maar goed bege leid wordt." Net als nu Verstappen mocht Kvyat eind vorig seizoen tijdens de vrije trainingen op vrijdag wennen aan de Formule 1. Ook de Rus verraste meteen met goede tijden en bewees dit jaar in zijn eerste de beste Grand Prix over formidabele stuurmanskunst te beschikken door als negende te fi nishen en toe te treden tot het se lecte gezelschap coureurs dat bij hun eerste Formule i-race WK-punten scoort. ml:r Zijn constante prestaties leveren Kvyat nu, amper een jaar na zijn debuut in de Formule 1, al een transfer naar Red Bull Racing op. Maar echt genieten van het nieuws kon de jonge Rus niet, want nog geen etmaal nadat de overgang wereldkundig werd ge maakt verongelukte Jules Bianchi zwaar. Voor een rijder die één week in de wieg lag op de dag dat Ayrton Senna als laatste Formule i-dode viel te betreuren een onge woon, harde ervaring. „Een shock zelfs", zegt Kvyat. „Een compleet nieuwe ervaring, die ik nog een plaatsje moet geven." Turnen is een jurysport En juryle den zijn net mensen. Ook zij moe ten onder de indruk zijn hoe de Chinezen kosten (10 miljoen euro) noch moeite hebben gespaard voor de organisatie van het WK in Nan- ning. En dan zijn er nog de duizen den Chinezen op de tribunes die hun landgenoten met veel kabaal aanmoedigen. De ontknoping op rek tijdens de landenfinale noem de Zonderland 'schokkend'. De drie Chinezen volbrachten op het laatste toestel een niet voor mogelijk gehouden inhaalrace op Japan. Zonderland deed tijdens een treffen met de Nederlandse verslaggevers in Nanning geen moeite om zijn afkeer te verber gen. „Ik schrok er echt van. Dit was gewoon zo duidelijk. Het duurde bij elke Chinees bizar lang voordat er een cijfer kwam. Voor mijn gevoel waren ze aan het puzzelen: hoeveel hebben de Chinezen nodig? En dan de wed- Voor mijn gevoel waren ze aan het puzzelen: hoeveel hebben de Chinezen nodig? strijd met eentiende punt voor sprong winnen." Zonderland werd gesteund door internationaal jurylid Vincent Rei- merink. Hij jureerde in de landen finale bij ringen. Na het terugzien van de beelden sprak ook Reime- rink er schande van hoe met na me de tweede Chinees op rek stok, Chaopan Lin, bevoordeeld werd. Met de hoge score van Zhang, 15,966 (0,366 punt meer dan Zonderland in de kwalifica tie), kon Epke nog wel leven. De Nederlanders maakten opval lend meer misbaar dan de Japan ners. Kohei Uchimura, die vol gens sommigen juist te laag ge waardeerd werd, verwoordde het diplomatieker: „Het draait vooral om waar je turnt" Vijfvoudig we reldkampioen allround Uchimura en Zhang komen elkaar in de rek stokfinale weer tegen. Zhang, we reldkampioen in 2010 in Rotter dam waar het thuisvoordeel van Zonderland niet doorslaggevend was, bijt om 9.20 uur Nederland se tijd het spits af. Zonderland is pas als zesde van de acht finalisten aan de beurt. Hij wil de jury zo weinig moge lijk ruimte tot sjoemelen geven. Desnoods gooit hij zijn befaamde triple - drie vluchtelementen ach ter elkaar - in de strijd. Al moet de combinatie van twee keer twee vluchtelementen zoals vorig jaar in Antwerpen (score 16,000) volstaan. Nog een geluk voor Ep ke dat er maar één Chinees in zijn finale zit. Ster Zou Kai heeft vrijaf gekregen voor het WK, nadat hij twee weken geleden op de Aziati sche Spelen goud won op rek (15,800). Verstappen vijfde in kwalificatie Max Verstappen is gisteren vijfde geworden in de kwali ficatie voor de eerste van drie races op het circuit van Imola, de voorlaatste etappe van het EK Formule 3. De zeventienjarige coureur van Van Amersfoort Racing reed slechts zeven rondjes en noteerde een beste tijd van 1.37,006. Hij gaf ruim een halve seconde toe op de Fransman Esteban Ocon, de leider in het algemeen klas sement. Samantha Stosur naar halve finales Samantha Stosur heeft zich gisteren eenvoudig geplaatst voor de halve finales van het WTA-tennistoernooi van Osaka. De als eerste geplaats te Australische was in de kwartfinales na twee sets klaar met de Kazachse Joelia Poetintseva: 6-4 6-1. Stosur neemt het in de hal ve finales op tegen Elina Svi- tolina. Zij was in de kwartfi nales met 6-2 6-4 te sterk voor Lauren Davis. Nadal hoopt nog op drie toernooien Rafael Nadal wil dit seizoen nog in actie komen bij drie toernooien. De Spaanse tennisser moet nog zo'n vijf dagen antibioti ca blijven gebruiken vanwe ge een blindedarmontste king. Hij hoopt op tijd fit te zijn om te spelen in Basel, Parijs en bij de ATP World Tour Finals in Londen. In Shanghai werd bij Nadal deze week een blindedarm ontsteking vastgesteld. Djokovic-Federer in halve finales Novak Djokovic en Roger Fe- derer staan morgen tegen over elkaar in de halve fina les van het tennistoernooi in Shanghai. Djokovic was gisteren voor de zevende keer op rij te sterk voor Da vid Ferrer. De als eerste ge plaatste Serviër won de par tij van zijn Spaanse oppo nent met 6-4 6-2. Federer rekende in twee sets af met de Fransman Julien Benneteau: 7-4 6-0. Biles pakt titel op de meerkamp De Amerikaanse turnster Si- mone Biles heeft gisteren in de Chinese stad Nanning de wereldtitel op de individue le meerkamp geprolon geerd. Ze kwam tot een to taal van 60,231 punten. Biles bleef hiermee de Roemeen se Larisa Andreea Iordache voor, die 59,765 punten be haalde. Kyla Ross maakte het succes voor de Verenig de Staten compleet. Ze ver zekerde zich van brons. ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 1*0* De twintigjarige formule 1-coureur Daniil Kyvat van het Toro Rosso-team tijdens de eerste vrije training van de Russische Grand Prix in Sochi. foto VI Images l Daniil Kvyat door Marcel Luyckx DEN BOSCH - Chenglong Zhang leek lang de enige bedreiging te vormen voor Epke Zonderland in de rekfinale. Sinds dinsdag beseft de Friese titelverdediger dat de te genstand uit onverwachte hoek kan komen. Van mensen die zelf niet in staat zijn tot een Cassina of Kolman, maar in het Guangxi Sports Center wel beslissen over goud, zilver en brons. Epke Zonderland De Chinezen won- ne de wedstrijd op rek met een tiende punt voor sprong op Japan. IMOLA OSAKA BARCELONA SHANGHAI NANNING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 83