Eerste resultaten darmkankeronderzoek bekend PCCM slankt af Oefenen voor defensie BINNENLAND 7 Inspectie: leraren kunnen beter inschatten welk schoolniveau een kind aankan dan de Cito-toets. UTRECHT - Een pluim voor de ba sisschoolleraren: zij kunnen beter inschatten welk niveau hun leer lingen op de middelbare school aankunnen dan de Cito-toets. Iets om over na te denken voor de ouders, want bijna de helft van de basisscholen ervaart druk van ouders die hun kind naar een ho ger niveau willen. Dat blijkt uit onderzoek van de Onderwijsinspectie. Bij een kwart van alle leerlingen advi seert de basisschool een hoger ni veau dan de Cito-toets. En weer driekwart van die leerlingen zit na drie jaar daadwerkelijk op dat hogere niveau. Goed nieuws, want vanaf dit schooljaar is het ad vies van de basisschool belangrij ker dan de eindtoets als het gaat om het bepalen welk niveau een kind gaat volgen. Sinds dit jaar is De leraar kent alle resultaten van de leerling, zijn motivatie, zijn achtergrond de eindtoets verplicht voor alle achtstegroepers, maar een slechte uitslag daarvan mag voor middel bare scholen geen reden meer zijn om kinderen te weigeren. De toets wordt ook voortaan in april gemaakt en niet meer in februari. „De leraar kent de uitslagen van alle toetsen die de leerling heeft gemaakt, zijn motivatie, zijn ach tergrond. Die combinatie werkt beter dan alleen de eindtoets", licht hoofdinspecteur basisonder wijs Arnold Jonk toe. Desondanks moesten er voor het eerst meer leerlingen teruggeplaatst worden naar een lager niveau dan anders om. Die 'afstroom' was jarenlang kleiner dan de 'opstroom', maar die omslag heeft niet per se iets te maken met een slecht advies, zegt Jonk. „We weten nog niet waar om dat is. Ook de eindexamenre- gels zijn aangescherpt, waardoor scholen hun leerlingen misschien eerder op een beter passende plek zetten." Dat ouders zich bemoeien met het basisschooladvies, vindt hij vanzelfsprekend. „Het is een heel belangrijk moment voor de verde re schoolcarrière van je kind. Maar scholen moeten niet hun professionaliteit laten varen on der druk van ouders. Uiteindelijk geeft de school het advies." Paul Rosenmöller, voorzitter van de raad van middelbare scholen, maakt zich daar juist zorgen over. „Wij moeten die leerlingen opne men, terwijl zij het niveau niet kunnen waarmaken en naar een lager niveau moeten. Dat bete kent een minnetje voor de school bij de inspectie", reageert hij op het rapport. „We zien in toene mende mate dat vooral hoogopge leide ouders het advies omhoog weten te praten." Volgens de Onderwijsinspectie hoeft hij zich echter niet zoveel zorgen te maken. „Het zal een en kele keer voorkomen, maar het is nu niet het algemene beeld." Gisteren werden de eerste resulta ten gepresenteerd van het landelij ke onderzoek naar darmkanker, gedaan door het Antoni van Leeu wenhoek Ziekenhuis en het Eras mus MC in opdracht van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). 763 mensen die hun ontlasting voor onderzoek hadden opge stuurd, bleken darmkanker te heb ben. Bij bijna vierduizend ande ren werden gevorderde poliepen gevonden, waarvan sommige kun nen uitgroeien tot de dodelijke ziekte. Ernst Kuipers, voorzitter van de raad van bestuur van het Erasmus MC, geeft toe dat pas op de lange termijn kan worden gezegd wat het bevolkingsonderzoek werke lijk heeft: opgeleverd. „De eerste resultaten geven de actuele stand van zaken weer van al het werk dat we het afgelopen jaar verzet hebben", aldus Kuipers. „We la ten graag zien waar we nu staan met het onderzoek. Omdat we door het bevolkingsonderzoek al vroeg darmkanker kunnen ont dekken, die daardoor nog relatief eenvoudig is te behandelen, kun nen we nu al veel sterfgevallen voorkomen. En daar gaat het uit eindelijk om." Tot 2039 kunnen er naar verwachting 1.400 levens per jaar worden gered. Op de langere termijn kunnen dat er elk jaar nog eens duizend zijn. De cijfers die gisteren bekend wer den gemaakt, zijn de resultaten van een deel van het landelijke on derzoek waaraan 130.000 mannen en vrouwen in de leeftijd van 63 tot 75 jaar deelnamen. Begin vol gend jaar krijgt het tweede en jongste deel (55-plus) van de doel groep een uitnodiging voor het onderzoek. Het Antoni van Leeuwenhoek Zie kenhuis verwacht dat de cijfers die over een half jaar worden ge presenteerd 'al een duidelijker beeld zullen geven'. Deelnemers aan het onderzoek krijgen een ontlastingstest thuis gestuurd. Daarmee moeten ze zelf in hun ontlasting prikken. De test wordt vervolgens opgestuurd voor analyse. Wanneer een bepaalde hoeveel heid bloed in de ontlasting wordt gevonden, is een kijkonderzoek in de darm nodig, een coloscopie. Bij wie darmkanker wordt vastge steld, begint meteen de behande ling. Poliepen die kunnen wijzen op een voorstadium van darmkan ker worden direct verwijderd. Het bevolkingsonderzoek wordt geleidelijk ingevoerd. UTRECHT - PGGM, de één na groot ste pensioenuitvoerder van Neder land, gaat fors afslanken. Zeker 200 van de 1.300 werkne mers moeten er tussen nu en 2017 uit. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? M: 0118-57-24 27 AANG^RUG ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 Meester en juf verslaan Cito-toets door Freke Remmers Arnold Jonk, hoofdinspecteur UTRECHT - De Koninklijke Landmacht hield gisteren bij Utrecht een oefening voor voornamelijk reservisten. Op het Domplein werd een kamp opgezet en van daaruit zwermden de reservisten, mensen die naast hun reguliere baan parttime voor defensie werken, uit om te oefenen in het leggen van contacten en vergaren van informatie, foto Rob Huibers/HH door Kim Jacobs ROTTERDAM/AMSTERDAM - Het is volgens het Antoni van Leeuwen hoek Ziekenhuis nog te vroeg om te zeggen of het bevolkingsonder zoek darmkanker nut heeft. Pas als er meer cijfers bekend zijn, kan een duidelijk beeld worden ge schetst. Ernst Kuipers van het Eras mus MC: „Tot nu toe spreken we van een groot succes." www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 7