I I I I I Jos van Ginneken (18) uit Terneuzen in sinds maart van dit jaar een van de jongste gemeenteraadsleden in Nederland. Hij is daar dolblij mee, maar zijn doel is nog veel hoger. Via het CDA in Terneuzen, een studie politicologie en een rol in de Tweede Kamer wil hij uiteindelijk premier worden. 36 ZEELAND JOS VAN G1NNEKEN, PIEPJONGE POLITICUS Hij moest zich haasten, die vrijdagochtend in maart. De bel was al lang gegaan, de gymles op het Zelden- rust-Steelantcollege in Ter neuzen stond op het punt van beginnen. Maar vwo- examenkandidaat Jos van Ginneken (18) uit Terneuzen zat met zijn hoofd nog bij de vori ge avond. Hij was nog helemaal in de wolken. Als hij had moeten basketballen, had hij vast als een Michael Jordan de ene na de andere bal in de basket gedunkt. Jos zweefde immers nog zo wat door het schoolgebouw. Hij was verkozen tot gemeenteraadslid in Terneuzen! Al die flyers, al die satéprikkers met zijn kop er op, het was niet voor niets geweest. Het CDA be haalde vijf zetels, maar Jos stoomde dankzij 219 voorkeursstemmen van de tiende plek op de lijst op naar een plek in de gemeenteraad. Toen burgemeester Jan Lonink na midder nacht de namen van de gekozen raadsleden voorlas, schreeuwde Jos het uit van geluk. En de volgende ochtend was er dus gewoon weer gym. Zo hoort het ook. „Een tijdje gele den stond ik bij een bijeenkomst van Stich ting De Hoophoek (een stichting die noodlij dende Zeeuws-Vlamingen probeert te hel pen) samen met Lonink op een springkussen. Dat is op dat moment gewoon leuk, maar je kunt er ook iets symbolisch in zien. De kloof tussen de politiek en de burger moet worden gedicht. Door dit soort dingen zien mensen in dat politici ook gewoon maar mensen zijn. Zo was het met die gymles ook. Leuk dat ik ge meenteraadslid werd, maar dat betekent niet dat ik opeens meer ben dan een ander. Uitein delijk antwoorden we allemaal aan dezelfde God. Of je nu regeringsleider bent of iets an ders." Heel even w'as Jos het jongste gemeenteraads lid van Nederland. Die eer is nu aan Peter Raaijmakers uit Sint Michielsgestel, die tot zijn achttiende verjaardag in de zomer moest wachten om zijn behaalde zetel in te mogen nemen. Ach, het zal Jos verder worst wezen. Leeftijd speelt geen rol, het gaat om de in houd. Hoe bevalt het als gemeenteraadslid? „Ik moest heel even wennen, maar door een leergierige opstelling en veel leeswerk kom ik steeds beter in mijn rol. Het scheelt ook dat ik tijd heb om mij in te werken. Mijn ouders heb ben mij na het vwo-examen een jaar gegeven om mij in te werken. Daarna ga ik politicolo gie studeren. Ik moet nog goed bekijken waar, want ik wil mijn studie hoe dan ook combine ren met het raadslidmaatschap. Maar los daar van: het gaat goed. Ik vind het prachtig dat ik echt iets kan betekenen voor mensen. Ik kan niet alles veranderen, maar het minste dat ik kan doen is aandacht voor hun situaties en problemen vragen." Veel van jouw leeftijdsgenoten zijn met heel ande re dingen bezig. Waar komt jouw betrokkenheid bij de maatschappij vandaan? „Ik zat in de derde klas van de middelbare school en worstelde net als veel leeftijdsgeno ten met de vraag wie ik nu eigenlijk echt ben. Toen begon ik mij ook af te vragen hoe ik mij nuttig kon maken voor mensen die het niet breed hebben. Mijn ouders vonden mijn maat schappelijke betrokkenheid prima, maar had den ook zoiets van: je kunt het wel tegen ons zeggen, maar je kunt er beter iets mee doen. Mijn vader zei dat ik dan mijn licht eens moest opsteken bij een politieke partij. Het vraagstuk bracht mij ook weer bij de katholie ke kerk. Vroeger gingen we in Etten-Leur wel naar de kerk, maar dat was toch vooral een feest van herkenning. Je zag er familie en vrienden, het was gezellig. Toen mijn vader werk kreeg als loods in Terneuzen, zijn we ver huisd. Hier was geen sociale binding met de kerk, dus gingen we minder. Op mijn veertien de kreeg ik de behoefte om weer te gaan. Ik ging, alleen. En ik ga nog steeds alleen. Na tuurlijk merkte ik wel dat ik opviel, maar toch voelde ik mij er snel thuis. Door alle negatieve berichten in de media over de katholieke kerk, was er ook best veel onbegrip. Maar weet je, ik ben ook lid geworden van het CDA toen de partij er heel slecht voor stond. Dat maakt toch niet uit? Je staat ergens voor en daar zoek je de juiste setting bij. In de kerk kan ik mij op laden. Ik krijg er handvatten aangereikt. Voor mij is het geloof namelijk net zo goed het hel pen van mensen op woensdag of donderdag als op zondag in de kerk zitten." Ben je ook daarom vrijwilliger bij de Voedselbank en het Leger des Heils? „Ja, mijn geloof heeft daar zeker mee te ma ken. Als veertienjarige ging ik eens bij de Voedselbank in Terneuzen kijken. Gewoon, omdat ik nieuwsgierig was. Ik schrok er enorm van. Ik ben in de nieuwbouwwijk Othene opgegroeid, ik heb nooit armoede ge kend. Armoede? Dat was iets in Afrika. Daar stuurde je een schoenendoos met spullen naartoe en dat was het dan wel. Bij de Voedsel bank zag ik honderdvijftig bakjes staan. Ach ter elk bakje gaat de naam van een gezin schuil. Ik vond het heel onwerkelijk, het raak te mij enorm. Nu ben ik twee dagen in de week als vrijwilliger actief. Het voelt overi gens nog steeds heel vreemd dat er op vrijdag een lange rij mensen staat om een voedselpak ket op te halen, terwijl ik daarna naar huis fiets waar een pan warm eten op mij wacht. Bij het Leger des Heils in Terneuzen ben ik vo rig jaar ook zomaar eens binnengestapt voor een bakje koffie. Ik ben er niet meer wegge gaan. Ik sta regelmatig als vrijwilliger in de tweedehandskledingwinkel. Ik kom vaak ook Door alle negatieve berichten in de media over de katholieke kerk, was er ook best veel onbegrip gewoon in kleding uit de winkel van het Le ger des Heils naar de raads- en commissiever gaderingen. Toen ik als raadslid werd beëdigd, had ik een stropdas uit de winkel aan. Nie mand die dat wist. Hoeft ook niet, maar voor mij had het iets symbolisch. Ik zit in het ge meentehuis op een belangrijke plek, krijg keu rig kopjes koffie aangereikt, maar ik heb kle ding aan die is bedoeld voor mensen die het heel hard nodig hebben. En zeker voor die mensen zit ik in de gemeenteraad." Nu we het toch over kleding hebben: waarom ver schijn je in driedelig pak bij de raadsvergaderin gen? „Omdat ik dat netjes vind. Ik wil er heel se rieus zitten. Als je je alleen maar kleedt als een jong ventje, behandelen ze je ook als een jong ventje. Natuurlijk, ik moet nog veel le ren. Maar dat maakt mij nog geen minder raadslid dan een ander. Op de verkiezings avond kreeg ik een paar keer opmerkingen als 'jij bent de ideale schoonzoon, wil je mijn dochter eens ontmoeten'. Het was vooral leuk dat 'zij' nu een van de jongste raadsleden van Nederland hadden. Nu zien ze in dat er ook in houd achter zit. Oké, ik stond eigenlijk maar tiende op de lijst van het CDA. Maar ik heb toch maar mooi 219 mensen zo gek gekregen om het bolletje achter mijn naam in te kleu ren. Dat was voor mij ook een bevestiging dat ik echt iets kan bereiken in de politiek." Wat wil je uiteindelijk bereiken? „Ik wil premier van Nederland worden. Echt. Ik heb al een stappenplan. Eerst ervaring op doen in de gemeenteraad, in combinatie met een studie politicologie. Daarna wil ik door naar de nationale politiek. De Tweede Kamer in, om daarna mijn grote droom, premier wor den, uit te laten komen. Dat klinkt heel ge wichtig, maar je moet het ook niet groter ma ken dan het is. De premier, dat woord wordt bijna met een hoofdletter geschreven. Dat slaat toch nergens op? De premier is net zo veel waard en net zo hard nodig als de vuilnis man die elke week jouw troep ophaalt. Ik merk nu ook heel erg dat mensen zich anders gaan gedragen als ze weten dat je een functie bekleedt Ik ben opeens niet meer Jos de jonge re, maar meneer Van Ginneken van de ge meenteraad. Een tijdje geleden ging ik 'under cover' langs bij het Werkservicepunt. Als werkloze jongere, zogenaamd. Ik werd netjes behandeld, maar toen ik mij kenbaar maakte als gemeenteraadslid gingen ze mij toch-an- ders benaderen. Waarom? Onzin! Kom op zeg, ik ben gewoon Jos." Jos, moet jij nou niet gewoon eerst een tijdje lekker jong zijn en jonge dingen doen? „Wie zegt er dat ik dat niet doe? Ik heb een lie ve vriendin en ga vaak langs bij vrienden, die allemaal in grote studentensteden wonen. Ik Uiteindelijk wil ik een gewone premier worden door Raymond de Frel Jos van Ginne ken werd op 7 februari 1996 geboren in Et ten-Leur. Acht jaar geleden ver huisde hij met zijn ouders en broer Luc (16) naar Terneuzen. Daar werd hij vrijwilliger bij de Voedselbank en het Leger des Heils en vond hij inspira tie en rust bij de katholieke kerk. In maart van dit jaar, toen hij nog op de middelbare school zat, werd hij met voorkeursstem men voor het CDA in de ge meenteraad ge stemd. Op zijn weblog www.jos2014.w eebly.com schrijft Jos over zijn politieke carrière.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 74