Sanering Thermphos begint volgende maand Tirza droomt van modellencarrière PIPËfl ZEEUWS-VLAANDEREN 35 schikbare manschappen mee. Vooral op dat laatste punt scoren wij beter dan veel andere posten. Wij kunnen overdag altijd vier mensen op de been brengen, ter wijl er veel posten zijn die over dag geen mensen kunnen leve ren. En 's avonds hebben wij met zes mensen een volwaardig team op een tankautospuit paraat. Dat maakt het onverteerbaar dat juist wij straks moeten wijken." Het korps stelt dat de kazerne ook bestaansrecht heeft, omdat bij brand in Zuiddorpe vanuit Koe wacht, Axel en Westdorpe de wet telijke aanrijtijden niet gehaald kunnen worden. Rozendaal: „En zo wordt een simpele tv-brand straks een uitslaande brand. Wij missen een onderbouwing in dit rapport. Het lijkt gewoon geschre ven om een aantal kazernes te kunnen sluiten." Tijd voor de uitruk. Bestemming onbekend, gevoel onbestemd. Maar oefenen blijft noodzaak, ook al weet het korps niet voor hoe lang nog. „Maar je weet wel waar je voor oefent. De gedupeerde van een brand of ongeluk heeft geen boodschap aan het onheil dat dit korps boven het hoofd hangt", zegt groepscoördinator Piet Hu- bregtsen. „Bovendien wil je als hulpverlener gewoon altijd blij ven helpen, waar je maar kan." „We rijden naar 't Zand", fluistert Nico. Het korps mag nog niet we ten dat op het erf van Peter de Waele twee 'slachtoffers' moeten worden getraceerd: eentje onder een heftruck en eentje in een afge sloten chemische opslagruimte. Een paar minuten na de melding arriveert de tankautospuit. De brandweerlieden gaan op verken ning en komen al snel met het eer ste slachtoffer naar buiten. Rozen- daal kijkt gek op, terwijl De Waele het uitgiert van het lachen als twee brandweermannen met een pop op een stoel voorbij lopen. „Dat is Abraham! Die moet bin nenkort weer bij iemand in de tuin staan!" De twee 'echte nep-slachtofiFers' baden op dat moment op twee plekken nog steeds in een bijtend goedje. „Ik kan mij echt niet voor stellen dat wij dit soort oefenin gen volgend jaar niet meer hoeven te doen. We zijn een heel hechte groep, we kunnen blindelings op elkaar bouwen en elkaar vertrou wen. Oh wacht, ik moet even am- bulancetje spelen voor het eerste slachtoffer, hoor. Ja, als brand weerman kun je zo bij de toneel club, haha! Momentje." En weg is Rozendaal weer. Het volgende ogenblik helpt hij twee brandweerlieden in een schuur een klein beetje op weg om het tweede slachtoffer uit de afgeslo ten ruimte te bevrijden. Even la ter wordt de ongelukkige getra ceerd en aan het onzichtbare am bulancepersoneel overgedragen. Einde oefening. Voor vandaag. En waarschijnlijk... Nee, niet zeggen. Het is nog geen morgen. Seeger Session Band treedt op IP The Seeger Session Band treedt vanavond op in het Ledeltheater in Oost burg. Aanvang 20.15 uur. De vijftienkoppige band brengt een eerbetoon aan zijn naamgever, folklegende Pete Seeger. De band neemt de bezoekers ook mee op een muzikale tocht door de Ame rikaanse geschiedenis. Blaaskwintet speelt in Het Podium Het Thalia Ensemble speelt morgen in Het Podium in Zaamslag. Het blaaskwintet brengt kamermuziek van on der anderen Anton Reicha en Franz Danzi. Met delen van dit programma won het Thalia Ensemble vorig jaar een eerste prijs op een festi val in New York. Aanvang 15.00 uur. Diny de Putter signeert roman Diny de Putter uit Terneu- zen signeert in diverse Zeeuws-Vlaamse bibliothe ken haar eerste roman Verder weg dan eersteen verhaal over een vrouw die opeens ontdekt dat ze een stel klein kinderen heeft. Signeerses sies onder meer op 27 okto ber in Terneuzen en vrijdag 7 november in Sas van Gent. Albert Heijn in Axel houdt Zwarte Piet Albert Heijn in Axel trekt zich niets aan van de nieu we voorschriften voor de AH-winkels in sinterklaas tijd. AH mijdt vanwege de landelijke discussie uitingen met zwarte pieten. „Wij res pecteren alle meningen, maar in onze winkel doen wij gewoon mee met het feest der feesten voor alle kinderen en gezinnen." Ze hebben samen de dochteron derneming Decontamination Ser vices opgericht. „Voor dit project worden nieuwe mensen aange trokken. En we maken ook ge bruik van oud-personeel van Thermphos", zegt contractmana ger Rémon Pidoux van Mourik Services. De curatoren van Thermphos dra gen het beheer en de daarmee ge paard gaande kosten (zo'n 800.000 euro per maand) vanaf 15 oktober over aan de provincie en Zeeland Seaports (ZSP). Het ha venbedrijf wordt primair verant- woordelijk voor het opruimen van het afval en de gebouwen. Zo dra het achtergebleven fosfor en radio-actieve stoffen in de installa ties en het afval zijn verwijderd, dalen volgens gedeputeerde Ge orge van Heukelom meteen de be- heerkosten. Het fosfor wordt met een speciale methode ter plekke 'geneutrali seerd', legt Pidoux uit. Ter voorbe reiding zijn al wat proeven ge daan. Bij dat proces komen geen schadelijke stoffen vrij, verzekert hij. Het licht radio-actieve materi aal wordt afgevoerd naar de Covra in Borsele. Voor de sanering is vooralsnog 38 miljoen euro be schikbaar; 35 miljoen uit de faillie te boedel en 3 miljoen van het Rijk. Naar verwachting is mini maal het dubbele nodig. Van Heu kelom hoopt in 2016 nog op een bijdrage uit een Europees fonds. Tirza is uit duizenden meisjes en jongens geselecteerd voor Elite Model Look Nederland 2014, een prestigieuze modellenwedstrijd. Na de halve finale afgelopen zon dag bleef ze uit 79 meisjes en 35 jongens met negen andere meis jes en tien jongens over vopr de fi nale in Amsterdam. „Een droom die uitkomt", vertelt ze dolenthousiast op de fiets van school naar huis. Tot haar grote verrassing werd ze gekozen tot fi- naliste. Waarom de jury juist haar koos? „Ik denk omdat ik geen stan daard gezicht heb. Ik heb geen steil blond haar, zoals zoveel meis jes, maar juist krullend haar en bruine ogen. Ik heb een sterke blik, werd me verteld." Tirza heeft een paar intensieve weken achter de rug. Ze had nog nooit op de catwalk gestaan en moest dus 'in training'. „Ik heb el ke dag geoefend. Goed naar ande re modellen gekeken en in mode tijdschriften gebladerd om bepaal de houdingen te bestuderen." Mocht Tirza de finale winnen, dan krijgt ze een contract bij Elite Model Management Amsterdam en een plek in de World Finale op 2 december in China. Daar gaat de strijd tussen meiden uit de he le wereld om een tweejarige con tract voor minimaal 150.000 euro. Maar zover is het nog lang niet, beseft ze. Ondanks de spanning en aandacht blijft Tirza nuchter. „Ik zorg dat ik niet te veel mis op school. Maar voor de finale heb ik gelukkig wel vrij gekregen." ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 De brandweerlieden van het korps Zuiddorpe hebben op het erf van Peter de Waele het eerste 'slachtoffer' onder een vat met meststoffen vandaan ge haald. De zoektocht naar het tweede slachtoffer is dan nog in volle gang. foto Ronald den Dekker OOSTBURG ZAAMSLAG TERNEUZEN AXEL door Marcel Modde VLISSINGEN - De aannemerscombi natie Sagro en Mourik Services be ginnen volgende maand met de sa nering van fosforfabriek Thermp hos in Vlissingen-Oost. door Pascalle Cappetti KOEWACHT - Huiswerk maken. Le ren voor toetsen. Het lukt deze week allemaal maar matig. Tirza van Zweeden (16) uit Koewacht, 4vwo-leerlinge op het Reynaert College, heeft op dit moment wel wat anders aan haar hoofd. Haar ge dachten dwalen steeds af. Naar de finale aanstaande woensdag. I Tirza van Zweeden uit Koewacht. foto Lobke Leijser

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 73