Zelf energie opwekken met windturbine op het dak Nu 90 nachten proefslapen I v°0rf!ee. auping op je nieuwe Auping matras plaza 6 BINNENLAND Poortvliet: Auping Plaza, Paasdijkweg 33 (Woonboulevard) Voor een gemiddeld woonhuis zijn vier van deze turbines naast elkaar nodig om ongeveer 6o pro cent van de benodigde stroom op te wekken. Dat kost 7.200 euro ex clusief btw en installatie, waar twee mensen zo'n drie uur voor nodig hebben. „De energieopbrengst is afhanke lijk van de hellingshoek van het huis, die tussen de 30 en 45 pro cent moet zijn, omdat je dan de meeste wind kunt opvangen", zegt Johan Visser van Libra-Ener gy. Dat bedrijf presenteerde de nokturbine gisteren in Castricum en mag de turbine vooralsnog als enige in West-Europa verkopen. „De plek van de woning is uiter aard ook belangrijk. Want het ligt voor de hand, dat de opbrengst in het binnenland minder is dan langs de winderige kust." De Ridgeblade is een uitvinding van de Engelsman Dean Gregory, die daarmee in 2009 de Green Challenge Award van de Postcode loterij won. Dat concept leverde onvoldoende rendement op om het op de markt te brengen. Na vijf jaar van testen en verder ont wikkelen is dat nu wel het geval. Vooralsnog is een vergunning van de gemeente nodig om de turbine op het dak te mogen plaatsen. „Net als bij zonnepanelen gaat de discussie hoofdzakelijk over de vraag of zo'n 'streep' op je huis een lelijk gezicht is of niet", zegt Visser. „We kijken daarom of we de turbine nog verder kunnen in tegreren in de nok, zodat je er minder van ziet. In elk geval is die nu al geruisloos en kan hij worden geleverd in de kleur van de dakpannen." Visser vindt de combinatie van zonnepanelen en windturbines de beste oplossing voor een duur zaam milieu. „Dan heb je het hele jaar door een constante stroom van schone energie." 'Rookverbod kleine horeca per direct' Het rookverbod in kleine cafés moet per direct ingaan. Dat vindt belangenorganisatie Clean Air Nederland, nu na het gerechtshof gisteren ook de Ho ge Raad besliste dat de huidige uitzondering voor kleine cafés ongeldig is. Het kabinet wilde een uitspraak van de Hoge Raad om een eind te maken aan alle juridische discussies. 35 tuimelaars voor Zeeuwse kust Een groep van 35 tuimelaars zwom 3 oktober voor de Zeeuwse kust mee met een vis- kotter uit Den Helder. Het is tien jaar geleden dat een groep tuimelaars, zo'n honderd in ge tal, voor de Nederlandse kust (Marsdiep) werd gezien. Vol gens Ecomare is het waarschijn lijk dat het vaker zal gebeuren. 'Leden No Surrender vechten in Syrië' Drie leden van de motorclub No Surrender vechten in Syrië met de Koerden tegen IS. Dat heeft de president van No Sur render, Klaas Otto, bevestigd. De mannen komen uit Rotter dam, Amsterdam en Breda, meldt de NOS. Op internet is een filmpje te zien waarin één van hen wordt geïnterviewd. Weer afpersingsbrief voor familie De Mol De familie De Mol heeft een nieuwe brief ontvangen waar in Linda de Mol en haar kinde ren worden bedreigd. In de brief zijn ook de eisen aange scherpt die aan John de Mol worden gesteld, liet de politie gisteren weten. De familie krijgt al een jaar geregeld afper- singsbrieven. Wilders wil ook vervolging Samsom Geert Wilders wil naar het hof stappen om PvdA-kopstukken Samsom en Spekman vervolgd te krijgen voor uitspraken over Marokkanen. De PVV'er, aange merkt als verdachte, wil dat justitie ook de PvdA'ers aan pakt. Samsom zei dat Marok kaanse jeugd een 'etnisch mo nopolie' op straatoverlast heeft. Wist je datje lichaam gemiddeld 4 weken nodig heeft om aan een nieuwe matras te wennen? Auping geeft je wat meer tijd en daarom kun je tijdelijk 90 nachten proefslapen*. Een rustgevend idee, want als je nieuwe matras niet went, ruil je hem gewoon om. Bovendien ontvang je tijdelijk 20% voordeel op je nieuwe matras*. Kijk voor meer info op ouping.nl/matrautn Geldt in de actieperiode van 4 oktober t/m 16 november 2014. Vraag naar de voorwaarden. I Dë winkel met het complete Auping assortiment onder één dak. Kijk voor onze koopzondagen op www.auping.ni De Ridgeblade is een windturbine die op de nok van het dak wordt bevestigd, foto Libra-Energy door Dick Hofland CASTRICUM - Het zonnepaneel krijgt een broertje: de Ridgeblade. Dat is een kleine windturbine, die op de nok van het dak kan worden aangebracht. Het is geen molen, maar een kastje van zo'n 20 centi meter hoogte en 1,20 meter breed. DEN HAAG VLISSINGEN DEN HAAG Linda de Mol foto HH UTRECHT DEN HAAG 20%

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 6