Dagje uit met 50% korting!* PZC Ook in de herfstvakantie! Paria's BINNENLAND 5 mm m >iercnParK IPiP^iJ'4 pzc.nl/webwinkel/abonneevoordeel Awjbort In 'De flctiefabriek', het brievenboek dat schrij ver Anton Dautzenberg en gevallen wetenschap per Diederik Stapel sa men schreven, vatten ze het plan op om samen een theater voorstelling te maken. Ze zul len naakt opkomen, liedjes zin gen, provoceren en de hoon of de liefde van het publiek oog sten. Zeker, het plan bevat ele menten van publieke zelfverne dering, maar het zal functio neel zijn - waarom zou het minder respectabel zijn om weerzin te oogsten in plaats van applaus? Hun correspondentie leest als een Boulevard of Broken Dreams - de voorstelling wordt welis waar een enkele keer geboekt, maar telkens trekken theaterdi recteuren en organisatoren zich terug. Niemand durft de wetenschapsfraudeur en de schrijver een podium te geven. Deze zomer waren ze eindelijk geboekt door het Discovery Festival in Amsterdam, maar te elfder ure werd de voorstelling afgelast omdat een belangrijke sponsor, de Koninklijke Neder landse Academie van Weten schappen (KNAW), bezwaar maakte tegen het optreden van Stapel. De organisator van het festival was bang dat hij zijn De veroordeling van Stapel vertoont een steeds sterkere gelijkenis met de banvloek die in 1656 over Spinoza werd uitgesproken subsidie van tienduizend euro zou verliezen en boog voor de autoriteit van de Academie, die liet weten dat ze 'op geen enke le manier geassocieerd wil wor den met Diederik Stapel'. Zelfs niet als theatermaker. De veroordeling van Stapel ver toont een steeds sterkere gelij kenis met de banvloek die in 1656 door Sefardische rabbij nen over Spinoza werd uitge sproken. 'Hij zij verwenst bij dag en bij nacht, hij zij ver wenst in zijn liggen en ver wenst in zijn opstaan nooit zal de Heer hem vergeven en voortaan zal de woede des Hee- ren en zijn ijver op dit mens branden.' En nog was het niet genoeg. De joodse gemeente waarschuwde dat niemand hem mocht spreken of schrij ven, hem een gunst mocht ver lenen of onder één dak met hem verblijven, dat niemand hem dichter dan drie meter mocht naderen en niemand iets mocht lezen dat door hem geschreven was. Zo wreekt de gemeenschap zich op de afvallige. De zuiver heid op het vuil. Hij zal niet meer bestaan. Hij is een onaan raakbare geworden, een paria. Het beroepsverbod van de uni versitaire gemeenschap echoot de banvloek van de Sefardische gemeente. Ook voor Anton Dautzenberg sluit het net zich. Hij is een ra dicale vrijheidsdenker die in 2011 om principiële redenen lid werd van pedofielenvereniging Martijn. Sinds vorige maand werkte hij onder meer als scrip tiebegeleider aan de Fontys Ho geschool in Tilburg. Deze week werd hij op staande voet ontsla gen door het college van be stuur, omdat hij te controversi eel zou zijn. Angst voor imago schade. Aan onze universiteiten en ho gescholen is te zien hoe het er voor staat met dit land. Puritei nen die met een progressief vaandel zwaaien, preutsheid die voor ruimdenkendheid wil doorgaan. En overal angst. Niet alleen Tilburg, heel Nederland is een intellectuele krimpregio. kado. Maar twee weken later ligt het in de kast." Tinie Kardol, bestuurder bij de zorginstelling in Vught en hoogle raar gerontologie, is daar niet be ducht voor. Zora, die 15.000 euro kostte, kan telkens nieuwe toepas singen krijgen. „Zora vervangt geen mensen", benadrukt hij. „Maar als zij bewegingsoefenin gen voordoet, heeft de fysiothera peut meer tijd om op te letten of de bewoners het goed doen. Of een verzorgende heeft door Zora meer tijd voor een kort praatje." Bij 'persoonlijk gesprekken' tus sen Zora en een bewoner, zit een medewerker achter de machine die de tekst intikt. „Echt snappen wat iemand zegt, kan de robot nog niet" zegt Haselager. „Dus er blijven mensen nodig die teksten invoeren. Kunnen die dan niet be ter zelf het gesprek voeren?" Maar Kardol merkt een toegevoeg de waarde. „Ook mensen op hoge leeftijd zijn gefascineerd door nieuwe techniek. Dat geldt niet al leen voor kinderen." Mirion Brands: „Wij merken dat er meer met mensen of in een groep ge beurt als Zora komt. Ineens begin nen ze onderling te praten." Dora Smetsers zou niet willen dat ze Zora een jurk aantrekken. Zorg- robots zoals in Japan, die net ech te mensen zijn, noemt ze 'grie zels, engerdsJ. „Als ze er precies zo uitzien als mensen, verwacht je menselijke dingen", zegt ze. Ja, van Zora ook. „Maar die doet zich niet voor als mens." TOMMY WIERINCA Bobbejaaniond Actievoorwaarden - Actietickets hebben een korting van 45 tot 55% op de normale kassaprijs. - De Actie Tickets zijn beperkt beschikbaar, op op! - Maximaal 2 Actie Tickets per bestelling. - Deze tickets zijn geldig voor een volwassene of een kind. - De geldigheid is per park verschillend en staat vermeld bij het park. - in dezelfde bestelling kunt u ook Extra Tickets kopen met een speciale lezerskorting. - Per ticket betaalt u 0,50 administratie- en bestelkosten. - Extra Tickets zijn onbeperkt te bestellen! ABONNEE VOORDEEL Als lezer van de krant kunt u dit najaar wel erg voordelig een dagje uit met uw (klein)kinderen. Profiteer nu van deze spectaculaire actie en koop een entreeticket van een populair attractie- of dierenpark met 45-55% korting. Alle tickets zijn ook geldig in herfstvakantie! Er is slechts een beperkt aantal kaarten tegen deze korting beschikbaar. Wees er dus snel bij, want op op! Daarnaast kunt u ook onbeperkt extra tickets kopen met een speciale lezerskorting. Bestel snel via de webwinkel van uw dagblad, categorie Abonneevoordeel. - Bobbejaanland - Attractiepark Slagharen - DierenPark Amersfoort - Familiepark Drievliet ■mK&tmpxiBKKrs&xrtA ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 verzorgingshuis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 5