Steekpartij op school: jongen bezwijkt 4 BINNENLAND ZORGROBOT Ouderen in Vught zijn dol op zorgrobot Zora. 'Ze' brengt leven in de brouwerij. Weissensee INDISCHE SCHILDERIJEN dejongintra.nl/wintersport KAjUjïiË? De verdachte (16) uit Rijswijk vluchtte in eerste instantie maar werd toch ingerekend Het Corbulo College zegt 'verdrie tig en totaal verslagen' te zijn. Ook de gemeente reageert ge schokt. Het slachtoffer werd rond 13.30 uur neergestoken. Hulpdiensten probeerden hem nog te reanime ren. Hij overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. De verdachte uit Rijswijk vluchtte in eerste in stantie maar werd toch ingere kend. Het is nog niet bekend wat de re den was voor de steekpartij. Een scholier zei tegen Omroep West dat de verdachte 'een stille jongen is'. „Hij zit altijd op het school plein en zegt niet zoveel." Het slachtoffer was volgens hem 'ge woon een aardige jongen, met wie je kon lachen, iedereen mocht hem wel'. Medescholieren beweerden dat er tijdens de pauze ruzie was ont staan tussen de twee. Het slachtof fer zou in zijn nek zijn gestoken. „Het was verschrikkelijk", aldus een scholier. Een andere leerling zei: „Dat dit zomaar op onze school is gebeurd, dat kan je toch niet voorstellen. Hij was gewoon een goeie jongen." Het college is een vmbo-school voor techniek en economie. Er zit ten zo'n driehonderd leerlingen op. Geweld op en rond scholen komt vaker voor. Zo stak een 14-jarige scholier in Amsterdam in 2007 een 16-jarige klasgenoot dood. Een paar maanden eerder was een 16-jarige havoleerling in Alkmaar overleden nadat hij klap pen had gekregen. In 2004 schoot een leerling in Den Haag de on derdirecteur van zijn school dood in de kantine. VUGHT - Normaal, als Lina van Dun iets bijzonders heeft meege maakt, vertelt ze het voor het sla pen gaan aan de foto van haar overleden man. „Pap", zegt ze dan, „je moest eens weten wat de kinderen voor me hebben ge daan." Maar als Zora, de zorgrobot, iede re avond op haar kamer in het ver zorgingshuis zou staan, vertelde ze het liever aan haar. Dat het ap paraat niks begrijpt van wat ze zegt, doet er niet toe. Nuchter zegt ze: „Dat geldt voor die foto net zo goed." Het verschil is: Zora lijkt levend. De machine heeft armen en be nen, een grappig kontje en ogen. Ze beweegt en spreekt teksten uit, voorgeprogrammeerd of a la minute door iemand ingetypt. „Ze kwam naar me toe en zei: 'Hallo, ik ben Zora'. Ik zei: O, nou, en ik ben Dora", vertelt Dora Smetsers over de kennismaking. Iedereen mag haar voor gek ver klaren, zegt ze, maar ze is op Zo- ra's gezelschap gesteld. „De zorg heeft weinig tijd voor ons. Als mijn persoonlijk begeleidster bij me komt zitten, krijgt ze wel tien oproepen." Toch is Dora reëel. „Als ik erge buikpijn heb of moet overgeven, heb ik niet zoveel aan Zora." Een verzorgende heeft door Zora meer tijd voor een kort praatje Zora is een ze. Ze weegt twaalf ki lo, is 57 centimeter groot en staat sinds begin juni in Huize Elisa beth in Vught. De bewoners heb ben de robot in hun hart geslo ten. Zora is de grote gangmaker in het tehuis. „Ze is aandoenlijk", vindt de een. „Ze brengt leven in de brouwerij", zegt de ander. Zora krijgt soms meer voor elkaar dan het personeel, vertelt Mirion Brands, hoofd dienst zorg. „Laatst zat achterin de zaal een de mente bewoner waarvan wij dach ten dat ze niet wist wat er tegen haar wordt gezegd. Ze hoorde Zo ra vragen: hoeveel is 5 plus 3? In eens zei ze 8 en begon mee te doen." Zora kent niet alleen som men, maar speelt met bewoners ook het dierkaartspel of vraagt de hoofdsteden van de provincies. Ze doet aan geheugentraining en demonstreert gymoefeningen. Straks kan ze misschien ook de bingo doen en de krant voorle zen. Mirion Brands zet de robot op een tafel in de recreatiezaal. Er omheen zit een kring ouderen. Bij de eerste beweging glijdt er links en rechts een glimlach over het gezicht. Muisstil en verwach tingsvol kijkt iedereen naar Zora. De robot komt omhoog uit de zit- houding, zet goed hard Eviva Espana van Imca Marina in en be gint met de armen te zwaaien. De hele kring zingt en zwaait mee. Soms wil een oudere Zora even bij zich op schoot nemen. De ro bot krijgt ook wel eens een kusje. Is dat leuk of bedenkelijk? Dat mensen met een zorgrobot praten of knuffelen, is niet heel gek, zegt filosoof en cognitiewe tenschapper Pim Haselager. „We praten ook tegen een hond, een pop of de computer. De mens heeft snel de neiging een beetje terug te praten en te doen." Ook Paro maakt dit bijvoorbeeld los. Deze robotknuffel, eveneens ingezet in de ouderenzorg, ziet er uit als een schattig zeehondje met glanzende ogen. Wat geeft het, zo'n hightech-knuffel, als die stress kan verminderen? „Als machines in de zorg mensen gaan vervangen, is dat bedenke lijk, vindt Haselager. „Laatst stond in de krant dat mensen woedend waren over een stofzui gerrobot die hun hulp verving. Ze misten het praatje. Maar een ro bot kan ook in de plaats komen van niets. Dan is het een aan winst." Haselager vraagt zich af hoe lang Zora het verzorgingshuis een beet je kan opschudden. „Het is net als met Sinterklaas: je denkt: hé, leuk Oostenrijk 8-daagse wintersportreis vanaf 4099m p.p. Mayeur de Merprès, Bonnet, Lee Man Fong, Sonnega, Hofker, A ff and i, Hendra Gunawan, Israels, Dooyewaard, Loeatelli, Meier, Spies, Snel, Adolfs, Sudjojono, etc. -Tevens organiseren we kunst- en antiekveilingen - Tli.. 0118 - 650 680 www.zeeuwsveilinghuis.nl volgende keer weer! VOORBURG - Een 15-jarige leerling is gisteren doodgestoken op zijn middelbare school in Voorburg. Hij zat in de derde klas van het Cor- bulo College. Een 16-jarige mede scholier werd een tijd later opge pakt. Zora is door Wilma de Cort Tinie Kardol, bestuurder Huize Elisabeth in Vught I Zorgrobot Zora doet gymnastiekoefeningen voor bij bewoners van Huize Elisabeth in Vught. De fysiotherapeut heeft hierdoor meer tijd om te kijken of de ouderen het goed doen. foto Merlin Daleman/HH reiscode: wqbegOI Bus reizen Auto reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisbureau W W\ Vlieg reizen Verre reizen Steden reizen Reissom excl. 17.50 reserveringskosten en 2,50 Calamiteitenfonds Voor aanstaande Indische veiling

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 4