Schaatser Croeneveld breekt rugwervel Mezgec bezorgt Giant de ritzege in Peking Boogerd neemt een advocaat in de arm Laurine van Riessen gaat schaatsen combineren met baanwielrennen Uit piëteit voor Jules Bianchi 48 SPORT FORMULE 1 Loopbaan van Russische volksheld Daniil Kvyat vertoont parallellen met Limburger Verstappen. Hij kon na de val zijn benen niet bewegen, maar kreeg enkele uren na de operatie een klein beetje ge voel in zijn benen terug. Coach Roy Boeve heeft Groeneveld giste ren in het ziekenhuis gesproken. „Hij was helder en vertelde me dat het enige dat hij wil is weer le ren lopen. Over schaatsen heeft hij het gelukkig al niet meer, dat doet er nu even helemaal niet meer toe. De arts sprak al van een wonder dat hij wat gevoel heeft te ruggekregen, want zo zag het er gisteren niet uit." Groeneveld heeft aan de val ook een klaplong en gebroken ribben overgehouden. De ingreep aan zijn rug nam vijf uur in beslag. Zijn ruggenmerg is door de gebro ken wervel bekneld, maar niet doorgesneden. „Daar waren we eerst wel bang voor, maar dat is gelukkig niet het geval", aldus Boeve. Groeneveld behaalde vorig jaar ja nuari de Nederlandse marathonti- tel op natuurijs. Het afgelopen sei zoen had hij zich bij TVM toege legd op de langebaan en trainde onder anderen met Sven Kramer en Ireen Wüst. Nadat de ploeg werd opgeheven, besloot hij zich weer meer op het marathon- schaatsen te concentreren. Hij ging donderdag bij de trai ning met hoge snelheid onderuit. Met een helikopter werd hij naar het ziekenhuis in Traunstein afge voerd. Groeneveld blijft volgens zijn ploeg in ieder geval tien dagen in het ziekenhuis, waar hij nog een operatie zal moeten ondergaan. Volgens Boeve gaat die ingreep waarschijnlijk in Nederland plaatsvinden. In hoeverre hij ooit volledig kan revalideren wordt op zijn vroegst de komende weken duidelijk. Boe ve: „Er is nu nog niet veel over te zeggen hoe dat allemaal zal verlo pen. Maar het is voor de revalida tie wel positief dat hij wat gevoel heeft." De sprintersploegen hadden goed gerekend in de openingsetappe, die startte in Chong Li. Het drie tal Tosh Van der Sande, Jérémy Roy en Julian Kern trok al snel ten aanval en kreeg de ruimte. De laatste van hen, de Fransman Roy, werd op zo'n 20 kilometer van de finish bijgehaald. De massasprint was dan ook het logische gevolg. Moreno Hofland raakte tijdens de sprint ingesloten, maar finishte desondanks nog op de zesde, plaats en was daarmee de beste Nederlander. Boy van Poppel werd achtste. De renners reden vrijwel de hele etappe door de smog. De Chinese hoofdstad Peking kampt met de ernstigste smogwolken in acht maanden tijd. Mede daardoor vergde de op papier niet al te lasti ge rit toch nog wel veel energie van de renners. SOTSJI - Een tikje verlegen houdt Daniil Kvyat zich schuil in de pit- box van Scuderia Toro Rosso. Tien meter verderop lopen dui zenden Russen door de pitstraat om een glimp te kunnen opvan gen van de wondere wereld van de Formule 1, die voor het eerst te gast is in het immense land. Het is tijd voor de Pit Lane Walk, een fenomeen dat sinds enkele jaren op de donderdag voor een Grand Prix fans in staat stelt het hoge- snelheidscircus van dichtbij te be wonderen. Ter hoogte van de Itali aanse renstal hoopt de menigte zich op en roept om haar held: Da niil Kvyat. Eenmaal van achter de coulissen tevoorschijn gekomen, is er geen ontkomen meer aan voor Kvyat: handtekeningen uitdelen. Zolang totdat hij er een lamme arm van krijgt. „Het is in korte tijd heel snel gegaan", beseft de twintigjari ge Rus. Zijn jeugdpuistjes verra den nog jonge onbekommerd heid, maar zijn blik kan dodelijk, meedogenloos zijn. Van een man die precies weet wat hij wil, die weinig concessies doet. Eentje die, gelijk Max Verstappen, door Red Bull-talentenjager Helmut Marko wordt gekoesterd. Nog maar een week geleden reed Kvyat samen met Verstappen de eerste vrije training van de Grand Prix van Japan. Het verschil was 0,4 seconde in het voordeel van de Rus, wat vooral de debuteren de Limburger pluimpjes oplever de. Daniil Kvyat-Max Verstappen was ook het rijdersduo dat Toro Rosso-teambaas Franz Tost voor ogen had voor 2015. Totdat, vorige week zaterdag, Sebastian Vettel zijn vertrek bij Red Buil bekend maakte en Kvyat van het ene op SOTSJI - Uit piëteit met de zondag zwaar verongelukte Jules Bianchi heeft Marussia, het team waarvoor de Fransman reed, besloten in Rus land slechts één auto aan de start te brengen. De bolide wordt be stuurd door Max Chilton. Extra triest voor Marussia is dat het team onder Russische vlag rijdt bij, wat bij gelegenheid van de eerste Russische Formule i-race uit de historie, een feestelijke aan gelegenheid had moeten worden. Om hun medeleven met Bianchi, te betuigen rijden alle coureurs in Sotsji met een sticker op de helm met het opschrift Tous avec Jules 1/, verwijzend naar het start nummer van de 25-jarige Frans man. het andere moment werd gepro moveerd tot Red Bull-coureur. „Ook ik wist hier vooraf niets van af. Het is allemaal bliksemsnel ge gaan, maar het is wel een teken dat Red Buil veel vertrouwen in me heeft", verwijst Kvyat naar de overstap van het opleidingsteam naar de topformatie. Daniil Kvyat werd op 26 april 1994 geboren in Oefa, een saaie oliestad van een miljoen inwo ners in de deelrepubliek Basjki- rostan, zo'n 1500 kilometer ten oosten van Moskou. „Mijn vertier bestond al snel uit karten", blikt Kvyat terug. Om zich verder te ontplooien verliet hij al op jonge leeftijd het ouderlijk huis en nes telde zich in Italië, voor menig ta- „Het had geen zin om te gaan", zei Boogerd gisteren in AD Sport wereld. „De Belgische bond stelt hetzelfde voor als de Nederlandse dopingautoriteit. Of ik word ge schorst voor langere tijd, óf ik krijg strafvermindering als ik over anderen praat. En dat laatste doe ik niet. Dan pak ik nog liever een levenslange schorsing." Boogerd had een afspraak met Jaak Fransen, de procureur van de tuchtafdeling van de Belgische wielerbond. De Nederlandse bond liet eerder al weten dat Boogerd niet hoeft te vrezen dat hij volgend seizoen niet aan de slag kan als ploeglei- der van de nieuwe formatie Roompot-Orange Cycling. Als hij door de Belgische bond wordt ge straft, krijgt hij een tijdelijke licen tie van de KNWU. Van Riessen ging in op een uitno diging voor een trainingsstage en bleek prompt de snelste. Ze wordt starter van de sprintploeg, een team met olympische potentie. „Ik vind schaatsen nog steeds hartstikke leuk, maar ik wil het gaan combineren. Ik heb er se rieus over nagedacht. Ik heb het er met Jac (Orie, haar coach) over gehad en die is er wel positief over." De baanselectie van de wieler bond was op zoek naar een nieu we starter. Van Riessen (27), be kend vanwege haar explosiviteit in het schaatsen, kon in korte tijd het meeste vermogen opwekken, zo bleek onder meer uit de tests. Zulke onderzoeken kent ze al van de aanpak van haar coach. „Wat ik zelf kan, wist ik wel. Maar je weet natuurlijk niet tegen wie je het opneemt." Het komende seizoen zal Van Riessen alleen gaan trainen bij de baanselectie - dan zal de combina tie niet gauw wringen. „Ik zal aan mijn techniek moeten gaan wer ken. Als je een test doet ben je niet ineens volgende week baan- wielrenner. Zo werkt het niet he lemaal." Als ze vanaf volgend najaar ook wedstrijden moet gaan rijden, wordt het lastiger. „Het seizoen overlapt wel. Het zal altijd een beetje ten koste gaan van het schaatsen. Maar heel veel dingen die zij doen in trainingen, doen wij ook. Er moet een oplossing voor te vinden zijn." „Zo'n mooie kans wil ik niet zo maar voorbij laten gaan", moti veert ze. „Ik heb baanwielrennen altijd een gave sport gevonden. Als ik een serieuze kans maak om internationaal mee te doen, wil ik daar in investeren. Naar Rio gaan zou ik heel mooi vinden." Voor haar begint het schaatssei zoen in het laatste weekend van oktober met het NK afstanden in Heerenveen. De pupil van Orie uit Team Lotto wil zich daar plaat sen voor de eerste wereldbekers op de 500,1000 en eventueel 1500 meter. De Olympische Zomerspelen zijn in 2016 in Rio de Janeiro. Twee jaar later volgen de Winterspelen van Pyeongchang. INZELL - Christijn Groeneveld heeft een rugwervel gebroken door een val tijdens een training in Inzeil. De 29-jarige schaatser moest daardoor in de nacht van donderdag op vrij dag een noodoperatie ondergaan. Dat heeft zijn team Van Werven op de website laten weten. ZHANGJIAKOU - Luka Mezgec heeft gisteren de eerste etappe van de Ronde van Peking gewonnen. De Sloveense wielrenner van Giant-Shi- mano was in de 167 kilometer lan ge etappe naar Zhangjiakou de bes te in de massasprint. Mezgec druk te zijn wiel net voor de Australiër Caleb Ewan (tweede) en de Ameri kaan Tyler Farrar (derde) over de fi nish. Voorganger van Max door Ivo Op den Camp ROTTERDAM - Michael Boogerd gaat niet met de Belgische wieler bond in gesprek over zijn doping- verleden. De oud-renner heeft een advocaat in de arm genomen. door Robbert Minkhorst Michael Boogerd LEIDEN - Waar voor de meeste schaats(st)ers de nieuwe olympi sche cyclus net is begonnen, is Lau rine van Riessen mogelijk al halver wege. De Leidse gaat het schaatsen combineren met wielrennen op de baan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 48