Jacky van Hoppe in liefdevolle herinnering Ada van Hoof denkt terug aan haar vrouw Jacky. v> 1 ZEELAND 39 Eindhoven 1945 j" Westkapelle 2012 In deze rubriek praten mensen over verlies, rouw en hoe het leven verdergaat. Dat ze de naam Jacky kreeg, was te danken aan een jonge Canadees. Hij was in maart '45 ingekwartierd bij haar prille ouders. Het jonge stel, 18 en 19 jaar, wilde hun eerste boreling ver noemen naar oma; Jacoba. Roepnaam Coby. Dat vond de militair geen leuke naam dus zijn smeekbede 'ah, call her Jac ky', vond gehoor. Jacky van Hoppe werd het en bleef het. Jack voor haar grote liefde Ada van Hoof. Na een relatie van b8jna 33 jaar verloor Ada haar Jack in maart 2012. Een verlies waar van de scherpste randen langzamerhand wat verzachten. Maar het gemis blijft. „We deelden alles. Ik mis haar nog zo, soms doet dat echt pijn." Jacky werd in Eindhoven geboren. De stad was net bevrijd. Haar ouders woonden bij opa en oma, samen met een aantal Canade zen. Ada: „Inkwartiering was toen heel nor maal." Militairen bleven een rode draad in het leven van beide vrouwen. In de cirkel van geboorte tot sterven van Jacky, speel den zij een rol. Ada is als 'voorvrouw' van het Westkapelse Dijk- en Oorlogsmuseum het Polderhuis volop bezig met de oorlog. Zij betrok Jacky zo veel mogelijk bij het museumwerk. Praten over haar geliefde doet zichtbaar pijn. Maar hun humor, het plezier en het genieten van het leven met elkaar, brengen regelmatig toch een twinkeling in Ada's ogen. „Jacky was een sterke vrouw. Een harde werker. Vaak dachten mensen om ons heen dat ik de sterke was en zij de onzeke re. Maar niets is minder waar. Jack heeft lang voor haar invalide moeder gezorgd en ging daarom na de lagere school niet ver der. Ze heeft op eigen kracht carrière ge maakt. Ze schopte het tot chemisch labo rant. Ze had een afschuw van 'gestudeerde mensen met dure woorden', zoals ze die omschreef. Ze werkte als barvrouw in een Eindhovens café. Mét een woordenboek achter de toog. Als er een woord werd ge bruikt dat ze niet direct kende, zocht ze dat op. Daarmee maakte ze ook een state ment. Zij heeft er ook voor gezorgd dat mijn taalgebruik eenvoudig en duidelijk is. Alles wat ik voor het Polderhuis schreef, liet ik haar eerst lezen." De liefde tussen beide vrouwen bloeide op toen Ada in de vrouwencabaretgroep Per manent zat. „Jacky kwam bij ons als Echt vrouw." Grinnikend: „Er werden wedden schappen afgesloten over hoe lang we bij el kaar zouden blijven. We waren zo verschil lend. Zij orde, ik chaos." Jack kwam van jongs af aan samen met haar ouders, en later met vrienden, in Westkapelle. „Ze hadden een vaste cam- pingplek. Jack was populair. Ze kwam met haar eigen auto: Een DKW! Bovendien klet ste ze makkelijk met iedereen, was een fuif nummer en werkte als barvrouw. Samen hebben we 13 jaar op kermiszaterdag in Westkapelle achter de bar gestaan. Gewel dig was dat." De definitieve verhuizing naar het dijk- dorp in '89 had een trieste achtergrond. Grimmig: „Jack werd op een oudejaars nacht bijna doodgeslagen in een Eindho vens vrouwencafé. Een groepje mannen kwam daar binnen, bewust uit op shit. Nie mand deed wat. Niemand durfde te getui gen, ze waren bang. Dat alles heeft een enorme impact op Jack gehad. Ze was toen al ziek, had COPD. Door die mishandeling is dat fors verergerd. Ze durfde ook niet meer het huis uit. Ze was bang, onzeker. Maar als we in Westkapelle waren, voelde ze zich binnen het uur al beter. Hier was rust, veiligheid. Ik heb toen gezegd 'als je wil dat we samen blijven, moeten we naar Westkapelle'." „Natuurlijk werd er flink geluld. Er komt een lesbisch stel op 't dorp wonen. Dat was wat. Toen bleek dat het om ons ging, was het oké. We waren al bekend. We zijn hier niet slechts gedoogd, maar echt geaccep teerd. Eerst in kleine kring, maar dat groei de snel. Dat was bijzonder. Homoseksuali teit was niet zo 'normaal' als nu. We heb ben beide op dat gebied veel nare dingen meegemaakt." Jack wilde niet terug naar Brabant, ook niet toen ze zo ziek werd. „Ze voelde zich hier goed. Thuis. Ze zong altijd bij het Westkapels volkslied: 'Op Wasschappel bin'k herbore' in plaats van 'gebore'..." „Dat was ook zo. Ze bloeide op. Ging bij de biljartclub en ik naar de schildersclub." „Ze heeft altijd keihard gevochten tegen haar ziekte. In 1996 ging ze hard achteruit. Ons huis werd haar fort. Het was zwaar voor ons allebei. Ik ben toen gaan tekenen, het bedrukte me enorm. Zeker omdat ze er niet over wilde praten. Zolang het niet hardop werd gezegd, was het er niet. Maar het hing wel levensgroot in huis. Zo is Guusje ontstaan. De Polderhuismascotte. Ik heb haar daar bewust bij betrokken." Glimlachend: „De eerste twee Guusjes heeft ze afgekeurd. Guusje is echt van ons samen. Het is ook haar nalatenschap. Ik wil daar geen geld aan verdienen. Guusje ge tuigt van onze liefde, dat verkoop je niet." „Jack heeft altijd enorm gevochten tegen haar ziektes. In 2012 wilde ze naar de ker mis. Achteraf gezien was dat een afscheid. Ik zei nog: 'Meid, da krijdde nie voor mekaar Maar we zijn gegaan. Op een bankje beke ken we het gaaien en dronken een pilsje." „Ze wilde thuis sterven. Dat is ook ge beurd. Ze overleed op de bank in de woon kamer. De eerste nacht na haar dood sliep ik daar. Had ik het idee dat ze toch dicht bij me was. Die bank staat er nog. Nie mand mag daarop slapen, behalve mijn moeder en ik. Ik heb nu wat veranderd, in de slaapkamer en de woonkamer. Dat moest. Het huis is nu mijn fort." ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 Op Wasschappel herbore door Annemarie Zevenbergen Jacky van Hoppe in de bloei van haar leven. Foto boven: Ada van Hoof (links) en Jacky achter de bar tijdens de kermis in Westkapelle. Hebt u ook mooie herinneringen aan een dier bare, die is overleden? We willen uw verhaal graag delen in onze ru briek 'In liefdevolle herinnering'. U kunt contact opnemen met Ab van der Sluis: 0118 - 434003, chefnieuws@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 39