66 De premier, dat woord wordt bijna met een hoofdletter geschreven. Slaat toch nergens op? ZEELAND 37 Kom jij uit een politiek nest? „Nee, helemaal niet. Ja, mijn opa heeft wel wat in de politiek gedaan, maar het is niet zo dat hij als een voorbeeld is gesteld of een moti vatie was om voor het CDA te kiezen. Mijn va der was zeeman en is nu loods, mijn moeder staat voor de klas. Ik kom uit een gezin waarin hard werken heel gewoon is en dat openstaat voor alle culturen en geloven. Die achtergrond neem je mee, ook in de politiek. Mijn interes se in politiek is eigenlijk ontstaan door een stotterprobleem. Ik hakkelde vroeger behoor lijk. Mijn lerares Nederlands adviseerde mij Nee, dat blijkt wel. Je zit geen moment om woor den verlegen. „Ik weet het, ik praat heel veel. Ik heb ook vaak heel snel mijn mening klaar. Dat is wel eens gevaarlijk. Zomaar een voorbeeld. Voor dat ik met de Voedselbank in aanraking kwam, riep ik over uitkeringstrekkers al snel dat het luie profiteurs waren. Dat blijkt dan echt heel anders te zijn. Ik moet dus wel eens op de rem trappen, om ervoor te zorgen dat ik mensen niet onterecht voor het hoofti stoot. Even tot tien tellen, nagaan of het wel klopt wat ik wil zeggen of heb gezegd. Het is mis- Wanneer spreken we elkaar voor het eerst in Den Haag? „Ik plak er geen jaartallen op, haha! Voorlopig ben ik gewoon een jonge, actieve student die gemeenteraadslid in Terneuzen is. En dat ben ik met een open blik. Ik grijp elke kans aan om nieuwe mensen te leren kennen. Dat doe ik op mijn eigen manier, in mijn eigen woor den. Ik pas mij niet aan aan het politieke sys teem, dat veel mensen toch als traag en wollig ervaren, aan. Nee, ik hoop dat andere politici op dezelfde onbevangen manier als ik gaan praten. Misschien sla ik de plank nog wel eens mis, maar kom op zeg: ik ben nog nieuw!" ben niet zo'n stapper, maar ik neem een lekke re fles mee naar mensen thuis en dan wordt het ook hartstikke gezellig. En dan beland je tenminste niet zomaar in een weinige floris sante toestand op Facebook, haha! Ik lees graag thrillers en reisboeken en ik wandel veel met onze border collies Doris, Lucy en Jet. Maar politiek is gewoon echt mijn ding, dus daar stort ik mij volledig op. Ik volg nu ook een opleiding aan de talentacademie van het CDA. Dat klinkt heel pretentieus, maar het komt er eigenlijk op neer dat het een basis legt voor mijn studie politicologie." toen om te gaan debatteren. Als je debatteert, denk je heel goed na over wat je wilt zeggen. Je bereidt je voor op woorden, waardoor je minder stottert. Ze had gelijk. Tijdens een de bat in het provinciehuis met de gedeputeerde over het openbaar vervoer in Zeeland, ontdek te ik dat ik het ook echt leuk vond. Mijn me ning geven,' op een doordachte manier, is een manier om het stotteren tegen te gaan. Ik doe het ook bijna niet meer. Heel soms, als ik heel zenuwachtig ben, heb ik nog wel eens moeite om de eerste zin over mijn lippen te krijgen. Maar verder zit het mij niet meer in de weg." schien een van mijn minpunten, maar het speelt tegelijkertijd een van mijn sterkere kan ten in de kaart. Ik stap heel makkelijk op men sen af. Dan kom ik thuis, vertel dat ik in de bus een heel boeiend gesprek heb gehad en dan zie ik mijn ouders kijken met zo'n blik van: heb jij heel lang met een wildvreemde zit ten praten? Ik ben heel nieuwsgierig. En daar om begin ik vaak gewoon te vragen. Dat levert meestal goede antwoorden op, ook omdat heel veel mensen het fijn vinden dat er ie mand geïnteresseerd is in hun verhaal." ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 Jos van Ginneken is vrijwilliger bij de Voedselbank en het Leger des Hèils. „Armoede? Dat was iets in Afrika. Daar stuurde je een schoe nendoos met spullen naartoe en dat was het dan wel. Bij de Voed selbank zag ik honderdvijftig bak jes staan. Achter elk bakje gaat de naam van een gezin schuil. Ik vond het heel onwerkelijk, het raakte mij enorm." foto Mechteld Jansen Jos van Ginneken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 37