ZEELAND Groenten weazeeland.nl Compostkar gekanteld Vlam in de pan in Scharendijke almanak Vwo-leerlinge in modellenfinale 36 en 37 Terrein en installaties van Thermphos uiterlijk voor juni 2016 ontdaan van giftige fosforslib en radioactief afval. Fotograaf Cees Maas schildert met licht Jos van Ginneken, piepjonge politicus vlissingen - De aannemerscombi natie Sagro en Mourik Services be ginnen volgende maand met de sanering van fosforfabriek Therm phos in Vlissingen-Oost. Ze hebben samen de dochteron derneming Decontamination Ser vices opgericht. „Voor dit specifie ke project worden nieuwe men sen aangetrokken. En we maken ook gebruik van oud-personeel van Thermphos", zegt contractma nager Rémon Pidoux van Mourik Services. In het provinciehuis werden giste ren verschillende overeenkom sten ondertekend. De curatoren van Thermphos dragen het be heer en de daarmee gepaard gaan de kosten (zo'n 800.000 euro per maand) vanaf 15 oktober over aan de provincie èn Zeeland Seaports (ZSP). Het havenbedrijf wordt pri mair verantwoordelijk voor het opruimen van het afval en de ge bouwen. Zodra het achtergeble ven fosfor en radio-actieve stoffen in de installaties en het afval zijn verwijderd, dalen volgens gedepu teerde George van Heukelom ge lijk de beheerkosten. „En daar mee uiteindelijk ook de risico's voor de provincie. We staan nog altijd borg voor 4,5 miljoen euro." Het fosfor wordt met een speciale methode ter plekke 'geneutrali seerd', legt Pidoux uit. Ter voorbe reiding zijn al wat proeven ge daan. Bij dat proces komen geen schadelijke stoffen vrij, verzekert hij. Mourik heeft met de verwer king van petrogassen ervaring op dat gebied. Het licht radioactieve materiaal wordt afgevoerd naar de Covra, aldus de gedeputeerde. Voor de sanering is vooralsnog 38 miljoen euro beschikbaar; 35 mil joen uit de failliete boedel en 3 miljoen van het Rijk. Naar ver wachting is minimaal het dubbe le nodig. Van Heukelom hoopt in 2016 nog op een bijdrage uit een Europees fonds. Ook verwacht ZSP een belangrijk deel met her uitgifte van de schoongemaakte gronden aan nieuwe bedrijven te kunnen financieren. SCHARENDIJKE - Voor de tweede keer deze week moest de brand weer uitrukken voor een brand in Scharendijke. Liep het in de nacht van dinsdag op woensdag nog uit de hand, doordat een brandweerman werd aangevallen door de man die de brand had gesticht, gisteravond viel het allemaal wel mee. In een woning in de Klaverstraat sloeg rond 18.30 uur de vlam in een frituurpan. De bewoners slaagden er niet in het vuur uit te krijgen en belden 112. De brand weer had het vuur snel onder con trole. In het huis was wel sprake van rook- en roetschade. Overigens is de man die de brand weerman aanviel woensdag na verhoor weer vrijgelaten. Zo nu en dan huppelt ze het notaris kantoor in Zeeuws-Vlaanderen bin nen. Goed gemutst, met veel verha len over haar hectische bestaan met twee puberende dochters en een macho-man, die een carrière op bouwt bij een transportbedrijf. Ze verhaalde deze week over dé ontdek king in haar leven: de vergeten groenten. Ze is geabonneerd op zo'n groentetas en schotelde haar gezin dus schorseneren, aardpeer, knolker- vel en wilde spinazie voor. Haar dochters lusten eerlijk gezegd niets. Maar ze wilden haar enthousiasme niet temperen. De één troostend: „Mam, het is niet erg hoor dat je zo ranzig kookt." De ander knikte kok halzend. KOEWACHT - Huiswerk maken. Le ren voor toetsen. Het lukt deze week allemaal maar matig. Tirza van Zweeden (16) uit Koewacht, 4vwo-leerlinge op het Reynaert- college, heeft op dit moment wel wat anders aan haar hoofd. Haar gedachten dwalen steeds af. Naar de finale aanstaande woensdag. Tirza is uit duizenden meisjes en jongens geselecteerd voor Elite Model Look Nederland 2014, een prestigieuze modellenwedstrijd. Na de halve finale afgelopen zon dag bleef ze uit 79 meisjes en 35 jongens met negen andere meis jes en tien jongens over voor de fi nale in Amsterdam. U wilt een vernieuwende accountant? Kijk dan nu op: PZC ZATERDAG 11 oktober 2014 Sanering Thermphos begint door Marcel Modde Tip? redactie@pzc.nl post zouden liggen. Daarom werd voorzichtig met stok ken in de hoop mest geprikt, maar er lag niemand onder. Het verkeer moest worden omgeleid. De politie kon niet zeggen of de tractor te hard reed. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Op het Seisplein in Middelburg is vrijdag een aanhanger met compost omgevallen. De aanhanger kantelde in een bocht Niemand raakte gewond. Even be stond de vrees dat er slachtoffers onder de gevallen com- REALISATIE WIDEA Creatieconsultancy Ibuildings Zuidwest Automatisering Komm'A Communicatie CTV Zeeland eBirds Mary Remijnse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 29