WERKEN 19 Volgens Van den Brink zijn Ne derlandse vakantiehuisjes op dit moment erg in trek. „Net als bij de eerste huizen is de prijs van va kantiehuizen de afgelopen jaren gedaald. Nu de prijzen langzaam weer omhooggaan, is het een mooi moment om in te stappen." Je kunt daarbij speculeren op een waardestijging. Wie een tweede woning wil ko pen, zal wel over een spaarpot moeten beschikken. „Het is op dit moment onmogelijk een hypo theek voor een tweede woning te krijgen", stelt Van den Brink. Ook zijn de rentetarieven voor tweede huizen soms hoger dan voor een eerste woning. „Ik raad de koop van een tweede woning dan ook vooral aan voor mensen die het spaargeld kunnen missen. Het geld zit immers vast in ste nen en je zult de woning moeten verkopen om erbij te kunnen." 5 TIPS VOOR BAZEN 5 TIPS VOOR WERKNEMERS fouten en door met nieuwe ideeën te ko men. Eén van de bekendste aanhangers van te genspraak is misschien wel Gerrit Zalm, de voorman van ABN Amro. In het tijdschrift ManagementTeam zei hij onlangs: 'Het ser geant-majoorsmodel van 'Ik ben hier de baas, ik weet het het best en ik zeg precies wat je moet doen' lukt niet meer. Natuur lijk moet de leidinggevende soms beslissin gen nemen. Maar het basismodel is dat me dewerkers zelf met ideeën komen. Het moet een permanent verbeterproces wor den. Je haalt enorm veel kennis en ervaring op, die op de werkvloer leeft en die wij op het hoofdkantoor echt niet hebben. Die be nut je voor de organisatie en de klanten'. Nu kregen natuurlijk juist de banken er flink van langs omdat ze te weinig aan dacht besteedden aan juist gedrag en een goede bedrijfscultuur. In een uitermate kri tisch rapport schreef De Nederlandsche Bank vorig jaar: 'Vaak hebben bestuursvoor zitters een dominante leidersstijl. Hoewel er bestuurders zijn die zich kritisch opstel len, komt oppositie in de praktijk te weinig voor. Terwijl constructieve kritiek de kwali teit van het besluitvormingsproces juist verhoogt. De kans op beslissingen waarbij risico's over het hoofd worden gezien, wordt kleiner. Daarom vinden we het orga niseren van tegenspraak belangrijk'. Wordt de put gedempt als het kalf is ver dronken? Niet alleen bij de banken moest het eerst misgaan voordat tegenspraak op poten werd gezet. De politie en het Open baar Ministerie hebben na een aantal ge rechtelijke dwalingen een beleid tegen tun nelvisie ontwikkeld. Nog maar onlangs riep de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid de besturen van woning corporaties, onderwijs- en zorginstellingen Elke verbetering begint met verschil van mening, met iemand die vindt dat 't anders moet op ervoor te zorgen dat ze voortaan weer werk krijgen. Ook die organisaties kregen de laatste jaren te maken met flink wat schandalen. Het lijkt er dus op dat tegenspraak zo lang zamerhand op waarde wordt geschat. Het bedrijfsleven, van nature daadkrachtiger dan grote overheidsorganisaties, omarmt het fenomeen al langer. De meeste bazen, zo blijkt uit onderzoek, krijgen het liefst te genspraak als ze bezig zijn een strategie uit te stippelen. Sommigen staan er ook nog voor open als de besluiten eenmaal zijn ge vallen; aan de uitvoering valt tenslotte ook nog vaak iets te verbeteren. Innovatieveranderaar Bart Stofberg schrijft het Nederlandse succes op de internationa le innovatieladder zelfs toe aan onze bereid heid naar tegenspraak te luisteren. „Iedere verbetering is ooit begonnen met een me ningsverschil met iemand die vond dat het anders moest. Dat wil natuurlijk niet zeg gen dat ieder meningsverschil leidt tot een verbetering. Het is de kunst de goede soort meningsverschillen te herkennen en te koesteren." ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 Iln het artikel over verhuren van de woning via Airbnb schrijft u dat verhuurders die btw in rekening moeten brengen soms in aanmerking komen voor de kleine ondernemers regeling. Wanneer is dat het geval? De kleine ondernemersregeling is be doeld voor ondernemers die relatief weinig btw betalen. Als u minder dan 1.883 euro btw in een jaar moet beta len, kunt u voor de regeling in aanmer king komen. In dat geval betaalt u min der btw. De belastingvermindering is gelijk aan 2,5 x (1.883 - de btw die u oorspronkelijk moet betalen). Als u oorspronkelijk minder dan 1.345 euro btw moet betalen, hoeft u helemaal geen btw te betalen. De regeling geldt niet voor rechtspersonen, zoals bv's, stichtingen en verenigingen. 2 Ik overweeg een van de kamers in mijn huis voor langere tijd te verhuren, bijvoorbeeld aan een stu dent Moet ik in dat geval ook 70 pro cent van de huur opgeven bij mijn be lastingaangifte? Als u een deel van uw woning voor lan gere tijd verhuurt, dan gelden andere regels voor de inkomsten. Ontvangt u in 2014 minder dan 4.748 euro huur (395,66 euro per maand), dan komt u misschien in aanmerking voor de ka- merverhuurvrijstelling. De huurder en u moeten dan beiden bij de gemeente ingeschreven staan op het adres en het deel dat u verhuurt, mag geen zelf standige woning zijn. Voldoet u niet aan deze voorwaarden? Dan ziet de fis cus de huur als inkomsten uit sparen en beleggen. Het verhuurde deel van uw huis valt dan in box 3. 3 Hoeveel toeristenbelasting moet ik betalen als ik mijn woning via Airbnb verhuur? De hoogte van de toeristenbelas ting verschilt per gemeente. In de ene gemeente geldt een vast be drag per nacht per toerist, de ande re gemeente wil een percentage van de verhuurprijs. Veel gemeen ten hebben een formulier op hun website staan, om de belasting aan te geven en te betalen. U mag de toeristenbelasting in rekening brengen bij de huurder. Beschouw tegenspraak als positieve betrok kenheid en een kans om te leren. Niét als ondermijning van je gezag. Zorg ervoor dat je goed kunt uitleggen waarom een plan of proces er zo uitziet en geef aan dat er ruimte is voor verbetering. Maak vooraf én achteraf duidelijk hoe tegen spraak meetelt in de uiteindelijke beslissing. Bedenk wat je met tegenspraak wilt berei ken. Nieuwe ideeën opdoen? Risico's in schatten? Leren van fouten? Organiseer tegenspraak op zo'n manier, dat dit doel voor iedereen duidelijk is en daarmee haalbaar. Is er geen formeel moment voor inspraak, vraag dan of je wat ideeën mag delen. Denk niet vanuit jezelf, maar vanuit de orga nisatie. Die moet immers vooruit. Als dat lukt, ga jij vanzelf méé vooruit. Vertel niet alleen wat er verkeerd gaat, geef er gelijk een mogelijke oplossing bij. Onderbouw je stellingen. Probeer concreet te maken wat de gevolgen zijn van een krak kemikkige procedure en wat de winst is van een andere aanpak. Houd het zakelijk. Je mag best vertellen dat je je ergens boos over maakt, maar reageer niet op het moment dat je boos bént. tegen de baas? Bart Stofberg, innovatieveranderaar reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 19