Duurzaamheid is geen bedrijfsdoel 16 WERKEN IJN BEDRIJF Slechts één op de twintig ondernemers (vijf pro cent) in het midden- en kleinbedrijf (MKB) ziet duurzaamheid in 2015 als een belangrijk doel van de onderneming. Dat blijkt uit een onder zoek van ING onder 1248 MKB-ondernemers. Naarmate het bedrijf groter is, neemt het belang toe dat ondernemers hechten aan duurzaam heid. Uit hetzelfde onderzoek komt ook naar vo ren dat vrouwelijke ondernemers meer inzetten op duurzaamheid. Het verhogen van de omzet of meer winst ma ken is voor meer dan de helft van de onderne mers (55 procent) het belangrijkste doel de ko mende twaalf maanden. De ING vindt dat stre ven niet vreemd, omdat winst bedrijfsecono misch de bestaansreden van elke commerciële onderneming is. Door het gure economische klimaat van de afge lopen jaren staat juist winst maken hoog op de agenda van het midden- en kleinbedrijf en lijkt er volgens ING weinig ruimte voor doelen met een langere termijn. De bank/verzekeraar wijst erop dat het ook voor het MKB van belang is om duurzaamheid na te streven: belangrijke grond stoffen worden schaarser, afval produceren wordt duurder en hergebruik van middelen kan veel kosten besparen. Grotere bedrijven geven duurzaamheid meer aandacht in hun bedrijfsdoelstellingen. Zo veran kert één op de tien bedrijven (tien procent) in het MKB met meer dan twintig werknemers duurzaamheid in de bedrijfsdoelstellingen. Vol gens ING hebben grotere ondernemingen ook meer mogelijkheden om zich met duurzaam heid bezig te houden. Het aandeel vrouwelijke ondernemers dat oog heeft voor duurzaam ondernemen is met zeven procent bijna twee keer zo hoog als het aandeel mannen met vier procent. Vanuit de liefde voor techniek en het verlangen om voor mensen te zorgen ontstaan soms opmerkelijke onderne mingen. De vader van Joery Garde- slen werd in Suriname geboren, vertrok naar Curasao en kwam op zijn 18e naar Nederland om daar alles over orthesen en prothesen te leren. Er groeide een voor Zeeland uniek bedrijf uit voort. Veel alternatieven zijn er niet als je in Zeeland een prothese nodig hebt. ,Je hebt Livit waar je een af spraak in Middelburg kunt ma ken, voor de rest zou ik het niet weten." Bij Gardeslen Orthopae- die BV in Goes kun je terecht voor bijna alle orthopedische hulpmiddelen, dus naast prothesen ook korsetten, steunzolen, sportbandages en dergelijke. Joery Gardeslen (40) uit Hoogerheide nam in 2006 de door zijn ouders opgebouwde zaak over. Hij spreekt met een passie over het vak waar vader Gardeslen trots op kan zijn. „Het is afwisselend en dank baar werk. Wij vinden het hier allemaal een uit daging om een patiënt zo pijnvrij mogelijk te krijgen. Als een simpele brace daarbij helpt dan geeft dat veel voldoening, maar er komen ook mensen in een rolstoel binnen die lopend weer naar buiten gaan". Orthesen en prothesen hebben gemeen dat het om externe hulpmiddelen voor het menselijk lichaam gaat. Een orthese is een ondersteu nend middel voor correctie of ontlasten. Een prothese is een lichaamsvervangend hulpmid del, zoals een kunstbeen. Beide komen voor in allerlei soorten en maten. Een korset kan met enkele elastische bandjes een eenvoudig stan daardproduct zijn, tot volledig instelbaar. Joery schat dat de prijs van een korset tussen de 80 en 600 euro varieert. „De keuze hangt af van de indicatie, de pasvorm en de toepasbaarheid. Als iemand een afwijkende anatomie heeft dan kunnen we de orthese op maat maken." De in terpretatie van de indicatie, of diagnose, kan per zorgverzekeraar uiteenlopen. Een prothese is altijd op maat aangepast. loery: „Een prothese moet iets van jezelf worden. He lemaal op jouw lichaam en levensomstandighe den afgestemd. Het kan zijn dat een simpele me chanische knie voor jou beter is dan een volle dig instelbare elektronische knie. Leer eerst maar eens te blijven staan." Iemand die midden in het leven staat zal op een gegeven moment meer eisen aan de prothese willen stellen dan een hoogbejaarde die nog weinig mobiel is. De koker is de verbinding tussen het lichaam en de prothese en komt dus om de stomp. Het spreekt voor zich dat de koker precies op maat gemaakt wordt. Het gedeelte van de prothese dat aan de koker bevestigd wordt is een halffa- Ook voor ondernemers is het nastreven van duurzaamheid be langrijk, al is het maar uit het oogpunt van kostenbesparing. foto Mechteld Jansen Naam: Gerben Dokter (34) Woont: Sliedrecht Functie: Orthopedisch instrumentenmaker Je maakt een technisch pro duct dat een mens gaat ge bruiken, of dat in het geval van een prothese echt een deel van een persoon wordt. Dat is absoluut dankbaar werk. Het geeft een rush als je ziet hoe mensen een verbe tering in hun dagelijks leven krijgen. Het kan wel span nend zijn, gaat je werk pas sen? Gardeslen is erg klantge richt, dat is een kracht. Er zijn veel orthopedische bedrijven waar de instrumentenmaker geen paskamerwerk doet. Naam: Bert Joosten (33) Woont: Goes Functie: Orthopedisch instrumentenmaker We meten orthesen en pro thesen voor alle leeftijden aan, van kinderen tot hoogbe jaarden. Het mooiste is als de klant tevreden is. Je doet je best om zoveel mogelijk indi viduele voorzieningen te tref fen. Dat is moeilijk, er zijn heel veel verschillende pro thesen. Je bent zowel met mensen als met de nieuwste technieken bezig. Dat is een geweldige combinatie. Gar deslen is een relatief klein be drijf met ruimte voor per soonlijke contacten. Naam: Martin Schüller (60) Woont: Kapelle Functie: Coördinator werkplaats, meewerkend orthopedisch instrumentenmaker Wij maken ons vooral druk om de verbinding tussen mens en techniek. Omdat we dicht bij de mensen werken is een vertrouwensband belang rijk. Op het technische vlak is ons vak dynamisch. De tech niek en materialen worden steeds geavanceerder. Zo ma ken we de koker nu nog hand matig, maar ik voorzie scan apparatuur. Ons werk is crea tief en inventief, maar ook persoonlijk. Er komt iemand bij jé met een probleem en dat probeer je op te lossen. Orthopedie is door John de Kok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 16