Eredivisie is bijna verdwenen Tsjechië verslaat ook Türkije, IJsland boekt tweede overwinning 44 SPORT EK-KWALIFICATIE Het Nederlands elftal weet pas in de laatste tien minuten drie punten binnen te slepen tegen Kazachstan. EK kwalificatie Uitgerekend in de tempel van de kampioen van Nederland, de Are na, presenteerde Oranje zich gis teravond als een ploeg van buiten landse legionairs. Groter kon het contrast met het tijdperk Louis van Gaal niet zijn, tenminste op papier. Tijdens de laatste wed strijd van het WK, de imponeren de troostfinale tegen Brazilië (3-0), trapte het Nederlands elftal af met zes profs uit de eigen, be scheiden eredivisie. Gisteren was keeper Jasper Cillessen (Ajax) de enige speler uit de eigen competi tie. Ook opvallend: de internationals die Guus Hiddink tegen de dappe re Kazakken liet aftrappen, verdie nen hun brood in liefst negen ver schillende landen, van Engeland tot de Oekraïne. Dat is een record in 754 interlands. Is er sprake van een opvallende trendbreuk? Zo scherp kun je het niet stellen. Helemaal onverwacht kwam de devaluatie van het aan deel eredivisie niet. Meerdere spe lers van Oranje wisten zich op het WK in Brazilië in de etalage te zetten en kregen in de zomer hun gedroomde transfer naar een grote buitenlandse competitie. Stefan de Vrij, gekroond tot beste verdediger van het EK, vertrok naar de Serie A (Lazio), Daley Blind naar de Premier League (Manchester United). Bruno Mar tins Indi speelt nu in zijn tweede vaderland Portugal bij Porto. Maar toch ook is de hand van Hid dink zichtbaar, die sneller dan ver nieuwer Van Gaal lijkt te kiezen voor ervaren; gevestigde spelers die hun vlieguren in het buiten land hebben gemaakt. Zo verkoos hij gisteren Ibrahim Afellay (Olympiakos) op het mid denveld boven Georginio Wijnal- dum (PSV) of Davy Klaassen (Ajax). Ie zou het symbolisch kun nen noemen dat de ban gisteren in de tweede helft voor Oranje ge broken werd door een invaller (Klaas-Jan Huntelaar) die gelou terd is in de topcompetities van Spanje, Italië en Duitsland en een opgebloeide herintreder (Afellay dus) die inmiddels toe is aan zijn derde buitenlandse club. Voor de toekomst van het Neder landse voetbal is de uittocht naar alle windstreken vooral goed nieuws. De eredivisie zakt steeds verder weg op de internationale ladder en ontwikkelt zich meer en meer tot een pure opleidings competitie. Spelers krijgen hun leerproces in Nederland en worden pas echt ge vormd tot toppers in de grote li ga's van Europa. Maar dat proces vergt tijd, toewijding en brengt niet automatisch successen. Die nuttige les kregen de tien buiten landse legionairs gisteren tegen Kazachstan, de nummer 127 van de wereld die vrijwel louter voet balde met spelers uit de eigen competitie. AMSTERDAM - De herstelwerk zaamheden van het Nederlands elftal hadden gisteravond lange tijd meer weg van puinruimen. Maar uiteindelijk legde Oranje te gen Kazachstan alsnog het funda ment voor een hoopvolle EK-cam- KARAKTERISTIEK pagne. Aan de hand van invaller Klaas-Jan Huntelaar en de terug gekeerde Ibrahim Afellay vond de ploeg in de slotfase alsnog de nooduitgang tegen de nummer 127 van de wereld: 3-1. Vanaf de eerste minuut balom wenteling ontrolde er zich een merkwaardig schouwspel in de Arena dat weinig met een regulie re voetbalwedstrijd had te maken. Oranje speelde gisteravond het spelletje 'de zoektocht naar die ene opening'. Al na drie minuten maakte de bondscoach van Kazachstan met wilde armgebaren duidelijk dat er nog meer spelers terugmoesten naar het eigen strafschopgebied. Alsof het daar met een stuk of acht verdedigers al niet druk ge noeg was. In Nederland mag.dan het halve land over de coach heen v,allen als er een vijfmansdefensie wordt geformeerd, de Kazachen lapten gisteravond alle ethische re gels aan hun laars met hun vere delde 5-5-systeem. En geef ze eens ongelijk. Hoe Oranje lange tijd ook zocht, wat het ook probeerde en forceer de, er was altijd wel een lichaams deel van een opponent dat onder weg dwarslag. Als Robin van Persie en Arjen Robben al eens werden gevonden in die wirwar van blauwhemden, dan hingen er meteen twee of drie Kazachen in hun nek. Er was bijna geen doorkomen aan voor Nederland, dat vanaf de zeven tiende minuut ook nog eens werd geconfronteerd met een on waarschijnlijke 1-0 achterstand, waardoor de opdracht alleen maar lastiger werd. Bij de een van de weinige keren dat de te genstander de oversteek waagde was het meteen raak, omdat Bru no Martins Indi zich bij een hoekschop wel heel makkelijk opzij liet zetten door Renat Abudlin, een beest van een ver dediger die zijn dagelijkse kost De Turken kwamen wel vroeg op voorsprong in het Sükrü Sara^og- lu-stadion van Fenerbah^e, door een knappe kopbal van Umut Bu lut. Binnen tien minuten stond het echter al weer gelijk via To- mas Sivok, die scoorde uit een Tsjechische hoekschop. Het winnende doelpunt kwam in de 58e minuut op naam van Bo rek Dockal, die een voorzet van Pavel Kaderabek achter de Thrkse doelman Tolga Zengin tikte. Tïirkije had de eerste wedstrijd op bezoek bij IJsland ook al verloren (3-0). IJsland boekte ook zijn tweede overwinning. De ploeg klopte in Riga het thuisspelende Letland met 3-0. Gylfi Sigurdsson maakte in de 66e minuut de openingstreffer, waarna Aron Gunnarsson 11 minu ten later de 2-0 maakte. In de slot minuut bepaalde Rurik Gislason de eindstand op 3-0. De Letten speelden een groot deel van de tweede helft met tien man vanwege een rode kaart voor Artjoms Rudnevs. Bij IJsland stond Ajacied Kol- beinn Sigthórsson 90 minuten in de spits. IJsland is maandag de vol gende tegenstander van het Ne derlands elftal. België won de eerste wedstrijd in de EK-kwalificatie met speels gemak. De Rode Duivels klopten Andorra in het Koning Boude- wijnstadion in Brussel met liefst Divock Origi en Kevin De Bruyne waren de smaakmakers aan Bel gische zijde. De Bruyne scoorde twee keer, beide keren was Origi daarbij betrokken. De spits van Lille versierde na een half uur de strafschop waar uit De Bruyne de 1-0 maakte en was aangever bij 2-0. Nog voor rust maakte Nacer Chadli er 3-0 van, waarna Origi zijn sterke op treden vlak na rust met de 4-0 be kroonde. Dries Mertens zorgde vervolgens nog voor de laatste twee treffers. Giorgio Chiellini hielp de Itali aanse voetbalploeg aan de tweede overwinning in de EK-kwalifica- tie geholpen. De verdediger van Juventus ver tolkte tegen Azerbeidzjan een hoofdrol met drie doelpunten, waarvan één in eigen doel: 2-1. door Roel Wiche AMSTERDAM - Na het tijdperk Van Gaal is de eredivisie plots uit Oran je verdwenen. Alleen Ajax-doelman Jasper Cillessen was een uitzonde ring tijdens de ontsnapping tegen Kazachstan. Oranje ontsnapt door Leon ten Voorde Aanvoerder Robin van Persie. Nederland-Kazachstan 3-1 (0-1). 17. Renat Abdulin 0-162. Klaas-Jan Huntelaar 1-1,82. Ibra him Afellay (2-1), 89 Robin van Persie 3-1 (pen). Geel: Abdulin, Dmitrenko, Shomko (Kaz). Rood: Dzholchiev (Kaz). Scheidsrechter Matej Jug (Slo). Toeschouwers: 45.000. Nederland: Jasper Cillessen, Grego ry van der Wiel, Stefan de Vrij, Bruno Martins Indi (80. Leroy Fer), Daley Blind, Ibrahim Afellay, Nigel de Jong (56. Klaas-Jan Huntelaar), Wesley Sneijder, Arjen Robben, Robin van Persie (C), Jeremain Lens. Kazachstan: Alexandr Mokin, Dmi- triy Miroshnichenko, Viktor Dmi trenko (72. Mark Gurman), llya Vorotnikov, Renat Abdulin, Gafur- zhan Suyumbaev, Baurzhan Dzhol chiev, Anatoli Bogdanov, Andrey Karpovich (C) (79. Valeri Korob- kin), Dmitriy Shomko, Sergey Khi- zhnichenko (90. Azat Nurgaliev). GROEP A Letland - IJsland 0-3 (0-0). 66. Gylfi Sigurds- son 0-1, 77. Aron Gunnarsson 0-2, Rürik Gis- lason 0-3. Nederland - Kazachstan 3-1 (0-1). Turkije - Tsjechië 1-2 (1-1). 8. Umut Bulut 1-0, 15. Tomès Sivok 1-1, 58. Borek Dockal 1-2. IJsland 2 2 0 0 6 6- 0 Tsjechië 2 2 0 0 6 4 - 2 Nederland 2 10 1 3 4 - 3 Kazachstan 2 0 11 1 1-3 Letland 2 0 1110-3 Turkije 2 0 0 2 0 1 - 5 GROEP B België - Andorra 6-0 (3-0). 31. Kevin de Bruy- ne 1-0 (pen.), 34. Kevin de Bruyne 2-0, 37. Na- cer Chadli 3-0 58. Divock Origi 4-0, 65. Dries Mertens 5-0, Dries Mertens 6-0. Cyprus - Israël 1-2 (0-2). 38. Omer Damari 0-1, 45. Tal Ben-Haim II 0-2, 67 Konstantinos Makridis 1-2. Wales - Bosnië-Herzegovina 0-0 (0-0). Wales 2 1 1 0 4 2-1 België 1 1 0 0 3 6-0 Cyprus 2 10 1 3 3- 2 Israël 1 1 0 0 3 2-1 Andorra 2 0 0 2 0 1 - 8 Bosnië-Herzegovina 2 0 11 11-2 GROEP H Bulgarije - Kroatië 0-1 (0-1). 38. Nikolay Bo- durov 0-1 (e.d.). Italië - Azerbeidzjan 2-1 (1-0). 44. Giorgio Umut Bulut scoorde de 1-0 voor Turkije. Chiellini 1-0, 76. Giorgio Chiellini 1-1 (e.d.), 82. Giorgio Chiellini 2-1 Malta - Noorwegen 0-3 (0-0). 22. Mats Moller Daehli 1-0. 26. Joshua King 2-0, 49. Jos hua King 0-3. Italië 2 2 0 0 6 4- 1 Kroatië 2 2 0 0 6 3- 1 Noorwegen 2 10 1 3 3-2 Bulgarije 2 10 13 2- 1 Azerbeidzjan 2 0 0 2 0 2 - 4 Malta 2 0 0 2 0 0- 5 ISTANBUL - Tsjechië heeft gisteren in de groep van het Nederlands elf tal de tweede overwinning ge boekt. De ploeg van bondscoach Pavel Vrba klopte Turkije in Istan bul met 2-1. Tsjechië was de EK-kwalificatie vorige maand be gonnen met winst op Oranje (2-1). 0-0.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 130