'Imago van Bijlmer beschermt me hier' 'Politie zei dat ze een goede plek wisten' VERDIEPING 11 THUIS GESLAGEN, MEVROUW STICHTING Chantiej, 27 jaar, zat 2,5 jaar in de opvang. „Ik was al mishan deld door mijn ex voordat hij in de ge vangenis kwam. Van daaruit stalkte hij mij, bijvoorbeeld door mensen bij me op de stoep te zet ten. Het was heel angstig. Ik schrok van ieder geluidje en als er werd aangeklopt, liep ik met een keukenmes naar de deur. Ik was sinds mijn vijftiende met mijn ex en we hadden twee kin deren gekregen. Toen hij vrij men met onze kinderen naar Noord-Irak, waar ik oorspronke lijk vandaan kom. Mijn vrouw keerde al snel terug. Omdat mijn oudste zoon zijn moeder miste, ging ik voor hem ook mee terug naar Nederland. De wijkagent had al die tijd contact met mijn schoonfamilie en zei dat de situa tie zeer bedreigend was. De poli tie bracht me naar de Blijf-groep, op een geheim adres. Daar heb ik de scheiding ingezet. Het was een pijnlijke en moeilijke tijd, maar ik was in ieder geval veilig. Eind 2013 heeft de politie mijn dossier gesloten na gesprekken met mijn schoonfamilie. Ze wil len niks meer met mij te maken hebben. Dat bracht rust. Geluk kig heeft de rechter mijn twee zoons aan mij toegewezen. In mei heb ik dit huis in Amster dam gekregen. Ik klus nu vrijwil lig bij de Blijf-groep. Mijn situa tie was in de opvang best uitzon derlijk. In het mannenhuis zaten vooral homoseksuelen. Ik heb er vrienden aan overgehouden." kwam, ben ik gevlucht. Gelukkig hebben mijn kinderen, toen bijna 3 en 5 jaar, het als een groot paradijs beleefd, al vonden ze de wisseling van adres wel moeilijk. Ze hadden in de opvang veel vriendjes en vriendinnetjes, een grote binnenspeelplaats en kin deractiviteiten. Ze leerden ook om te gaan met boosheid en emo ties. Ik woon nu in de Bijlmer, nog in een huis van Blijf Groep. De dreiging is gelukkig afgeno men, al blijft er altijd wel iets hangen. Ik ben blij dat ik in de Bijlmer woon. Van buitenaf wordt daar toch tegenaan geke ken als een getto en dat imago be schermt me, denk ik. Mijn leven was verweven met dat van mijn ex, maar ik heb nu eigen vrienden, een eigen leven. Ik zit in de cliëntenraad van de Blijf Groep. Mijn foto heeft op billboards in de stad gehangen met deze tekst: Onder het bloed borstvoeding geven aan m'n baby van drie weken. Dat was het break point." Fuad, 37 jaar, verbleef een jaar en negen maan den in opvang in Am sterdam. „Ik was ge trouwd met een vrouw uit Syrië. Mijn schoonfamilie be gon zich met ons huwelijk te be moeien. Ik werd bedreigd en werd zwart gemaakt. Er is veel gebeurd, ook tussen mij en mijn vrouw, die me het ene moment verliet en het andere moment achter de rug van haar familie bij me terugkwam. Ook zij werd be dreigd en in 2012 vluchtten we sa- op de gevel hangt", zegt oud-medewerk ster Speelman. Er werd gekozen voor een nieuwe methodiek met zelfstandige appar tementen voor de bewoners. Voor ernstige dreiging zijn er nog steeds enkele geheime, goed beveiligde woningen in een aantal Nederlandse steden. Evertz: „Die zijn zelfs onvindbaar in ons eigen be drijfssysteem." „Tot mijn grote verdriet zag ik kinderen, die bij ons waren geweest, later als dader of slachtoffer van geweld terug op de poli tielijsten", zegt oud-medewerkster Speel man. Kinderen, die vroeger als 'bagage' met moeder meekwamen, blijken door het geweld thuis meer schade op te lopen dan gedacht. Teammanager Evertz: „De laatste jaren wordt dit erkend. We hebben zelf een programma voor kinderen ontwik keld." De kinderen komen in groepen bij el kaar terwijl hun ouders in andere ruimte hulp krijgen. Veel kinderen raken bevriend omdat ze elkaar begrijpen. WSHANOtLOÊ /WJVWfW <t A.'.'i},' wii*n> ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 I Twee vrouwen in de zitkamer van een 'Blijf van m'n lijf-huis. foto Collectie IAV, Atria kennisinstituut voor emancipatie en vrouwengeschiedenis Bertien van Manen FOCUS OP KIND, DE STILLE GETUIGE Koningin Maxima lanceert 14 oktober, de dag dat Blijf van m'n lijf het jubileum viert, de app lean. Die helpt vrouwen die door hun partner zijn mishandeld hun bestaan weer op te bou wen. Vrouwen die deze app downloaden kun nen in contact komen met andere slachtoffers. Links een affiche uit 1984, ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van Blijf van m'n Lijf. Rechts een affiche uit de begintijd, circa 1976.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 11