Het begon veertig jaar geleden met geheime adressen waar mishandel de vrouwen elkaar opvingen. Nu praat Blijf-van-m'n lijf net zo goed met de man, die zich soms ook slachtoffer voelt. 10 VERDIEPING BLIJF-VAN-M'N-LIJFHUIS M/lf Klflö? 4Jt4ém< Valt er ook te lachen om hulp aan mishandelde vrou wen? Veertig jaar na dato wel een beetje om de begin tijd van Blijf van m'n Lijf. Op vleugels van het feminis me ging in 1974 het eerste blijf-van-m'n-lijfhuis open, in een kraak pand in Amsterdam. Er volgden er nog twin tig in andere steden. „Alles sliep in die begin tijd door elkaar: vrouwen en kinderen op sta pelbedden in altijd drukke huizen", zegt Aleid van den Brink, directeur-bestuurder van Blijf Groep. „Meubels kregen ze of wer den van straat opgeraapt. De bewoonsters be antwoordden zelf de telefoon en haalden an dere weggelopen vrouwen op van het sta tion. De enige man die binnen mocht, was de huisarts. Als de wijkagent een vrouw bracht, moest hij haar maar op de stoep afzet ten." Teammanager Kristine Evertz: „Het kwam bij niemand op om te zeggen: we zitten vol. Dan moest er nog maar ergens een bed van daan komen. Je liet iemand niet in z'n hemd staan, dat was er ook mooi aan." Berber Speelman, oud-medewerkster: „Er moest over alles consensus zijn en de be woonsters vergaderden mee. Het waren soms ellenlange, chaotische bijeenkomsten." Alleen even onderdak bieden, bleek het ge weld niet te stoppen. Veel vrouwen die in die begintijd vertrokken, doken later in een an der huis weer op. De professionalisering kwam begin jaren '90. Ook omwille van scho ne bedden, ordelijke en brandveilige huizen en nazorg. Directeur Aleid van den Brink: „Het werd ook duidelijk dat het niet goed was voor de kinderen om tussen die verha len te zitten. Ze kregen eigen activiteiten." Er kwam een zwarte lijst. Zo werden de hui zen in het land met elkaar verbonden. Want sommige vrouwen hopten van het ene naar het andere huis, bijvoorbeeld als ze eruit wa ren gezet, omdat ze zelf geweld hadden ge bruikt of nadat ze waren aangesproken op mogelijke kindermishandeling. „Zo kwam een einde aan het land rondrennen." „Ik heb nergens zoveel mannen zien huilen als bij het steunpunt voor huiselijk geweld", zegt oud-medewerkster Speelman. Sinds 2004 bestaan deze laagdrempelige steunpun ten. Daar melden zich ook mannen die zich slachtoffer voelen van de situatie thuis en on machtig zijn om de geweldsspiraal te door breken. Zich schamen ook. „Dat was flink omschakelen. In al die jaren hadden we het beeld opgebouwd van akelige boemannen. In eens moesten we met ze in gesprek", zegt teammanager Evertz. Ook de wetenschap onderschrijft dat 'huiselijk geweld', zoals 'vrouwenmishandeling' is gaan heten, een dynamiek is tussen twee mensen. De aanpak veranderde. Hulpverleners gaan het gesprek aan, als het kan met beide part ners en liefst ook met de familie. Het kan dat de relatie stand houdt, maar dit is niet het doel. „Het doel is veiligheid, dat het ge weld stopt." Zelfregie, het hervinden van eigen kracht en zelfvertrouwen zijn de sleu telwoorden. Dit wordt ook geleerd in de in middels vier huizen speciaal voor mannen die slachtoffer zijn van geweld. Dit kan ge weld zijn van een partner (m/v), maar bij voorbeeld ook van familie vanwege eer kwesties. Door de moord op een Turkse vrouw vóór een blijf-van-m'n-lijfhuis in Zaanstad in 2004 is de organisatie deels bovengronds gegaan. Teammanager Evertz: „De adressen waren niet meer geheim te houden. Alle taxichauffeurs kenden ze. Op een gegeven moment hadden er zoveel vrouwen en kin deren gewoond - ook die er hun eigen net werk ontvingen - dat geheimhouding schijnveiligheid bood." Het Oranjehuis in Alkmaar werd het eerste open opvanghuis voor slachtoffers van ge weld in Europa. „Zo open, dat er een bord Niet meer all vluchtende vrbuwen door Wilma de Cort HET AMATEURISME ER VANAF O JEE, BOEMAN BLIJKT MENS VAN GEHEIM NAAR ZICHTBAAR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 10