PZC Water Geslaagd weekend Kustmarathon Ouderen slachtoffer Overeenkomst over geniepige babbeltruc sanering Thermphos 16 SPECTRUM jXka In het Oude Testament, in Zeeland welbekend, komen allerlei rampen voor: bloedige oorlogen, verschrik kelijke ziektes, honger, akelige pla gen, misdaden, het kan niet op. Ergens in het boek wordt een rampzalige droog te beschreven. Het wil maar niet regenen en de wanhoop wordt zo groot dat een aantal mensen (profeten) een wilde re- gendans gaan uitvoeren. -'Ze riepen uit al le macht en brachten zichzelf zoals hun gewoonte was met zwaarden en lansen verwondingen toe totdat het bloed over hun lijf stroomde.' (1 Koningen). Maar wat ze ook doen, het werkt niet en rege nen doet het er voorlopig niet. Vorige week schreef ik een idyllisch stuk je over een wandeling door een woud met reuzensequoia's. Maar in de ver uit gestrekte Centrale Vallei van Californië daar in de buurt was het erg heet. Door grote inspanningen is deze in de loop der jaren veranderd in cultuurgrond. Er zijn uitgestrekte akkers met mais en zeer grote boomgaarden met citrus- of aman delbomen. Vooral de maisvelden zagen er treurig uit, bruin met armzalige planten, zonder kolven, die dikwijls van pure ellende wa ren geknakt. Mais wordt er veel geteeld. Het dient als veevoer, als biochemische brandstof, wat erg vervuilend is, maar vooral ook als basis voor zoetstof, bijvoor beeld in frisdranken. De boeren kampen daar nu al drie jaar met een groot watertekort, rivieren staan droog en spaarbekkens zijn soms hele maal leeg. Met vernuftige apparaten wordt het nog aanwezige water in de blaadjes van de vruchtbomen gemeten om na te gaan of men met minder irriga tie toe kan, maar al veel boeren zijn fail liet. Anderen doen wat ze kunnen, sprin gen extra zuinig met water om, helpen el kaar soms, maar er wordt ook meer en meer in water gehandeld en de prijs van water stijgt steeds meer. Langs de wegen staan borden met daarop in grote letters: NO WATER NO JOBS. Veel water moet echter ook naar de steden, waar steeds meer mensen wonen. Er zijn ook acties tegen frisdrankenpro ducenten zoals die van Coca-Cola en Nestlé (Perrier) die zeer veel bronwater oppompen en dat duur verkopen. De pro blemen zijn ingewikkeld en de vraag is of de regering van Californië ze kan of wil oplossen. De politici, die altijd wel in de toekomst willen kijken, zullen naar verwachting geen bloederige dans uitvoe ren, ook al weten ze dat alleen flink wat regenbuien en meer winterse sneeuwval in de bergen redding zou kunnen breng en. y J J Wandelmarathon in Zoutelande www.pzc.nl/video UW MENING 481 reacties Een koning hoeft geen belasting te betalen EENS WÊÊ 21% Natuurlijk zijn er dingen voor verbete ring vatbaar. Maar dan gaat het alleen om wat logistieke zaken, vertelde orga nisator Lein Lievense na afloop van het Kustmarathonweekend. „We zijn super tevreden. En niet alleen de organisatie is dat, maar ook de gemeente en het wa terschap." Alles werkte mee, het afgelo pen weekeinde. Om te beginnen het weer. Voor de deelnemers was het aan genaam om te sporten en voor de toe schouwers was het lekker om aan de kant te staan. De parkoersen werden op alle drie dagen dan ook omzoomd door duizenden toeschouwers. Zes oudere inwoners van Goes en Brui- nisse zijn het slachtoffer geworden van een zeer geniepige babbeltruc. Een vrouw deed zich voor als thuiszorgme dewerkster of assistente van een huis arts. Eenmaal binnen, aldus de politie, werd de bloeddruk opgenomen of wer den wonden verzorgd. Daarna zijn de slachtoffers door de vrouw onder de douche gezet. De vrouw verdween daar na met geld, sieraden en bankpasjes. In alle gevallen werden de slachtoffers, kort na het bezoek van de 'hulpverleen ster', gebeld door iemand die zich voor deed als medewerker van een bank. De curatoren van het failliete Therm phos, havenbedrijf Zeeland Seaports en de provincie hebben een overeenkomst gesloten over de sanering van de fa briek. Het akkoord houdt in dat er 35 miljoen euro voor sanering beschik baar komt uit de boedel. De curatoren dragen het beheer van Thermphos 15 oktober over aan de daartoe opgerichte sanerings-BV SPV. Een complete schoonmaak kost 70 miljoen euro. Het Rijk draagt 3 miljoen bij. Het resteren de bedrag kan worden verdiend met de uitgifte van geschoonde delen van het terrein door het havenbedrijf. 1. Lilian Janse (SGP): Ik zou de dood straf kunnen uitvoeren 2. Fruitteler Vrouwenpolder smeekt publiek zijn boomgaard leeg te pluk ken 3. Broers sluiten niet uit dat Herman Ploegstra nog leeft 4. Honda-dealer beëindigt activitei ten in Goes 5. 'Meisje van de Slijterij' zet filmpje met winkeldieven op internet Einde ov-chipkaart al in zicht Nederland bombardeert IS Mkb eindelijk ook in de plus Achteraf een rekening krijgen voor de reizen die je met trein of bus gemaakt hebt. Dat lijkt de toekomst nu een proef met reizen op rekening van de Rotterdamse vervoerder RET is geslaagd. Het kan het einde beteke nen van de ov-chipkaart die nu alleen werkt als je er vooraf een saldo op hebt geladen. Twee Nederlandse F-16-gevechtsvliegtuigen hebben dinsdag voor het eerst bommen ge gooid op doelen van de terreurgroep Islamiti sche Staat (IS) in Irak. De jacht vliegers wier pen drie bommen op bewapende voertuigen van IS die Koerdische strijders onder vuur namen in het noorden van het land. Nu de consument weer geld durft uit te ge ven, gaat het midden- en kleinbedrijf einde lijk betere tijden tegemoet. De groei van het mkb in 2015 is bescheiden maar onmisken baar. Alle tien MKB-sectoren gaan plussen in 2015. Bouw, autohandel en detailhandel blij ven dit jaar nog rond de nul hangen. Cr-?» VIDEO VAN DE WEEK ONEENS MEEST CELEZEN IN BINNEN- EN BUITENLAND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 104