In de toekomst SPECTRUM 15- standplaats Brazilië Jan Willem Zeldenrust Luis is de laatste maanden onrustig. Hij is^ niet blij met zijn relatie en zijn werk geeft hem veel stress. Hij wil een veran dering, maar weet niet hoe. Nee, met een psycholoog of therapeut wil hij niet praten. En bijna als vanzelfsprekend komt Luis, een 33-jarige Braziliaanse vriend, uit bij een kaart- en schelpenlezer. Geloof en bijgeloof spelen in het dagelijks leven in Brazilië een belangrijke rol in alle lagen van de be volking. In kranten staan iedere dag grote adverten ties van waarzeggers, schelpenlezers, voodoobeoefe-^ naars en mediums. Politici, artsen, schoonmakers, iedereen maakt er gebruik van. Toen ik op bezoek was bij een kerk in Salvador in Bahia, in het noordoosten van Brazilië, werd me ver zekerd dat een paar armbandjes - en de bijbehoren de wensen die ik mocht maken - mijn leven zou den verbeteren. Een bandje voor liefde, gezondheid, geld, werk, vriendschap en nog veel meer. Of ik wel even 5 euro kon afrekenen. Vervolgens liep ze nog een paar rondjes om mij heen en maakte ze af en toe een buiging. Dat was voldoende om de geeste lijke wereld te laten weten dat mijn wensen echt se rieus genomen moesten worden. Voor Luis zijn dit soort verhalen de normaalste zaak van de wereld. Zijn waarzegster blijkt in een van de duurste wijken in Rio de Janeiro te wonen. Luis heeft me gevraagd met hem mee te gaan om te la ten zien wat er precies gebeurt. Her en der staan wat Afrikaanse beelden. De persoon in kwestie zit in vol gewaad en opgemaakt in de woonkamer te wachten op haar bezoek. Aan de muur hangt een oud diploma van de Braziliaanse Federatie van Umanda, eèn Braziliaanse religie met Afrikaanse en katholieke elementen. Oorspronkelijk afstammend van het Macumba, wat min of meer iets als 'ma gisch' betekent. De pinapparaten lig gen op een bureau ernaast. Het hele gesprek duurt nog geen half uur. Luis hoeft zich nergens druk om te maken. Na veel magische bewegin gen en spreuken blijkt dat hij een nieuwe baan zal vinden die hem meer tot rust gaat brengen. Verder is deze relatie niet goed voor hem. Maar als hij er echt mee door wil f gaan, kan hij toch nog wel gelukkig worden met zijn vriendin. Als onge vraagd extraatje blijkt Luis op het punt te staan een grote verandering in zijn leven mee te maken. Een positieve, uiteraard. Ze kan alleen niet precies zeggen wat er gaat gebeu ren. Aan het eind van het gesprek kan Luis eventueel nog een vloek uitspreken over iemand, zodat die persoon financiële problemen krijgt of iets over komt dat lichamelijk letsel veroorzaakt. Maar daar heeft Luis niet zo'n behoefte aan. Het advies heeft hem uiteindelijk iets meer dan 30 euro gekost, maar het contact met de vrouw heeft zijn gemoed zichtbaar verbeterd. Vrolijk glim lachend loopt hij weg, wetend dat het allemaal goed^ gaat komen. Een blik in de toekomst neemt in Brazilië alle zor gen weg. ZATERDAG 11 OKTOBER 2014 Robin en Ayesha Ghosh met hun twee kinderen. „Sanya en Rahul komen nauwelijks nog buiten. Dat is te gevaarlijk. Dan zouden ze onze verblijfplaats aan mijn familie kunnen verraden", vertelt moeder Ayesha. foto's Wilma van der Maten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 103