Vlaams-Waalse ruzie over vliegherrie al vanaf 9 bol.com BUITENLAND 9 44 Schiphol kan 's nachts ook dicht En die luchthaven ligt buiten de stad de winkel van ons allemaal Ontvoerde pater vrijgelaten in Syrië De rooms-katholieke pater Hanna Jallouf is door de jiha- disten die hem begin deze- week in het christelijke dorpje Qunaya in Syrië ont voerden, onder voorwaarde vrijgelaten. Dat meldt de kerk. De pater heeft wel het bevel gekregen het klooster in Qunaya niet te verlaten. Weer onrust VS na fatale schietpartij Zo'n tweehonderd betogers zijn in het Amerikaanse St. Louis woedend de straat op gegaan na een fatale schiet partij. Een agent schoot woensdag buiten diensttijd een zwarte jongeman dood. De agent was - in poli- tie-uniform - op patrouille voor een beveiligingsbedrijf. Grottekeningen ouder dan gedacht Rotstekeningen in grotten in Indonesië zijn niet 10.000 maar 40.000 jaar oud en zijn waarschijnlijk de oudste kunst die tot nu toe bekend is. Dat melden Australische en Indonesische onderzoe kers. De stelling dat de oor sprong van kunst in Zuid-Europese grotten ligt, wordt hiermee ondermijnd. Brussels Airport wordt het eerste hoofdpijndossier voor de nieuwe Belgische regering, die op dit mo ment wordt gevormd. Het vliegla waai is meer dan dat alleen, het is een splijtzwam tussen Walen en Vlamingen. Van het Vlaamse Steenokkerzeel tot het overwegend Franstalige Kraainem, van het sjieke Water maal-Bosvoorde tot de multiculti kanaalzone in het centrum van Brussel, ze hebben allemaal hun eigen actiegroepen; Decibel 25L, Air Libre Bruxelles, Wakker Ter vuren, Wake up Kraainem. Op het internetforum van Air Libre plaatsen boze burgers hun nood kreten: 'En wéér is mijn kind wak ker!' Een miljoen mensen ondervin den hinder van opstijgende vlieg tuigen in de vroege ochtend en van nachtelijke vrachttoestellen. „Schiphol kan 's nachts dicht, in Basel kan het. En die luchthavens liggen een eind buiten de stad", betoogt Brussels parlementslid Jef van Damme, die in de stad woont. Zijn vrouw slaapt niet van de herrie. Maar de ligging van Brussels Airport, pal aan de oost zijde van de stad, maakt het een hopeloos, politiek probleem. De luchthaven valt namelijk on der de nationale regering maar ligt ook op Vlaams grondgebied, en is daarmee eveneens een zaak van de Vlaamse regering. De stad Brussel kijkt evenmin van de zij lijn toe. Hoe gevoelig de zaak ligt bleek dit voorjaar wel, toen de Waalse staatssecretaris voor transport Melchior Wathelet zonder over leg de vliegroutes liet omleggen, waardoor het gebied ten zuidoos ten van Brussel, waar veel Fransta lige kiezers wonen, werd ontlast, ten koste van woedende Vlaamse gemeenten aan de noordrand. Hij stookte het vuurtje vervol gens nog wat op: „Als de Vlamin gen geen oplossing willen voor de geluidsoverlast voor duizenden Brusselaars, zullen ze een vermin derde activiteit op de luchthaven moeten slikken. Er zijn misschien alternatieven met de luchthavens van Charleroi en Luik." Die vlieg velden vallen onder Waalse be voegdheid. Het dreigement schoot Vlaande ren in het verkeerde keelgat en de Vlaamse regering stapte naar de rechter wegens 'een belangencon flict' met de federale regering. De rechter schorste het plan en de aantredende Belgische regering zal met alternatieven moeten ko men. „België is het enige land ter wereld waar niet de wind, maar de politiek beslist waar vliegtui gen opstijgen en landen", zegt Peggy Courtois uit Kraainem. Ook toe aan het gemak van digitaal lezen? Dan is dit het moment om de knoop door te hakken. Want bij bol.com heb je nu al een Kobo e-reader vanaf 49 euro! Bovendien heb je de keuze uit meer dan 2 miljoen e-books. Van beroemde klassiekers, de beste thrillers, tot aan de laatste Nederlandse en internationale bestsellers. En dat al vanaf 29 cent. Al je e-book aankopen bij bol.com staan direct op je e-reader, dus voorlopig zit je goed. Of beter gezegd: lees je goed. Profiteer dus ook van het gemak van digitaal lezen. Ga snel naar bol.com en kies je Kobo! VRIJDAG 10 OKTOBER 2014 DAMASCUS ST. LOUIS JAKARTA door onze correspondent Petra Janbroers BRUSSEL - Overal in Brussel en de plaatsen eromheen hangen ze ach ter de ramen: de protestposters van inwoners die wakker liggen van Zaventem. Non!!! Brusselaars voor een leefbare luchthaven! Parlementslid Jef van Damme Een protestposter tegen lawaai-overlast van Brussels Airport, foto Didier Lebrun/Photo News Je leest het goed49 O.rfl om AANBEVOLEN - ;,V/ k' <1 BOEKEN-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 9