Parijs is universum van Franse Nobelprijswinnaar Besef groeit dat luchtacties Kobani niet redden op'poetins tfger 66 Er is geen tijd om te wachten op consensus of verdere consultaties 8 BUITENLAND Deelnemers top noemen aanpak van virus zeer dringend. Volgens topman Wereldbank faalt Westen 'jammerlijk' Modiano is de veertiende Franse schrijver die 's werelds hoogste letterkundige prijs ontvangt. Hij heeft zo'n dertig romans op zijn naam staan en is een ster in Frank rijk. Bij ons vielen zijn boeken aanvankelijk ook zeer in de smaak. De Arbeiderspers bracht ze trouw in vertaling uit, totdat de uitgeverij het na een aantal ja ren voor gezien hield. Het was aan Meulenhoff en daarna aan Querido te danken dat Modiano in Nederland werd 'herontdekt'. Wie Modiano zegt, zegt Parijs. Dat is zijn universum. Hij kent de stad als zijn broekzak. Er zullen weinig schrijvers zijn die het oude en moderne Parijs zo mooi met elkaar verweven als hij. Patrick Modiano werd geboren op 30 juli 1945 als de zoon van een Belgische actrice en een uit Alexandrië in Egypte afkomstige Joods-Italiaanse man. De schrij ver had geen makkelijk jeugd. Hij voelde zich een verwaarloosd kind dat zich met veel pijn en moeite wist te handhaven in een vijandige wereld. In 1968 debu teerde hij met De plaats van de ster, over een Jood die wordt ach tervolgd door de schimmen van het Derde Rijk. Het debuut was meteen een groot succes, lanceer de hem ais literair wonderkind en zette de toon voor het werk dat volgde: vrijwel plotloze romans vol associaties en suggestie. Modiano's personages zijn ver vuld van een diepe eenzaamheid en op zichzelf teruggeworpen. Ze kunnen zich niet ontworstelen aan de kluisters van hun verle den. Je leest aan zijn laconieke, dromerige stijl niet af dat schrij ven voor Modiano 'een nachtmer rie' is. Dat gekit niet voor het be denken van een verhaal, maar vol gens de auteur om wat in je hoofd zit exact in taal te vangen, want 'op papier krimpt alles'. WASHINGTON - Met elke dag die verstrijkt, groeit het besef dat er te weinig wordt ondernomen om de crisis rond het ebola-virus te beteugelen. De roep om maatrege len, geld en beleid wordt almaar luider. Prominente beleidsmakers bena drukten gisteren op een crisistop in Washington hoe urgent de zaak is geworden. „Er js geen tijd om te wachten op consensus of verdere consultaties", zei VN-top- man Ban Ki-moon. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken deed met klem een oproep aan alle landen om mee te denken en te handelen voordat er verdere verspreiding van ebola plaatsvindt. Volgens Jim Yong Kim, de presi dent van de Wereldbank, heeft het Westen tot nu toe 'jammerlijk gefaald' met de bestrijding van ebola. Dat zei hij in een interview met de Britse krant The Guar dian. Kim wil een internationaal fonds om meteen actie te onder nemen bij noodgevallen. Dat fonds moet omgerekend over bijna 16 miljard euro kunnen be schikken. In West-Afrika wordt nu al maan denlang geklaagd over een tekort aan materieel en geschoold perso neel. De reguliere gezondheids zorg voor patiënten die aan ande re zieken lijden en voor zwang- eren heeft ernstig te lijden onder paniek en gesloten gezondheids centra als gevolg van ebola. Inmiddels zijn minstens 3.700 mensen aan het virus overleden en is een veelvoud daarvan be smet geraakt. Zonder nieuwe te genmaatregelen zal het aantal ebo- la-gevallen volgens Artsen zonder Grenzen elke twee a drie weken verdubbelen. Patiënten die in het Westen te rechtkomen, zoals in de VS en Spanje, worden in eerste instantie niet serieus tegemoet getreden en blijken in de tussentijd met veel mensen contact te hebben gehad. Langzaam komt nu het besef dat er meer gedaan moet worden. Het Britse ministerie van Volksge zondheid houdt morgen en zon dag oefeningen in ziekenhuizen in Engeland. Gekeken wordt hoe snel medici de juiste veiligheids procedures in gang zetten. Op de grootste luchthaven van Ro me komt een 'ebolabunker', een quarantainecentrum voor reizi gers met ebolaverschijnselen. De VS meten op zes grote luchtha vens in het westen van het land bij alle reiziger uit West-Afrika de temperatuur. Nederland gaat training geven aan douanepersoneel in de getrof fen landen en maakt via verschui vingen in het hulpbudget nog eens 16 miljoen euro vrij voor de strijd tegen ebola. Frankrijk is voorstander en de Britse minister Hammond zei gis teren een dergelijke zone 'niet uit te sluiten'. Uit Washington komen nog wel gemengde reacties. Maar over één ding zijn de bondgenoten het in middels roerend eens: alleen met luchtaanvallen gaat Kobani het niet redden. Maar wie stuurt grondtroepen Sy rië in? Veel ogen zijn gericht op Uirkije. De internationale druk op de regering in Ankara om de grensstad te redden is groot Ook de noodkreet van de Koerden, die overal ter wereld protesten hou den, klinkt luid. Daar komt bij dat media uit de hele wereld aan de TLirkse grens de strijd met het blo te oog volgen en zien hoe Koer den die naar Kobani willen om te vechten, worden tegengehouden door Tlirkse militairen. Een over winning in Kobani zou boven dien van strategisch belang zijn voor IS, dat dan een ruim 100 kilo meter lange strook tussen 'hoofd kwartier' Raqqa en de T\irkse grens in handen krijgt. Maar Turkije voelt er weinig voor een interventie voor zijn rekening te nemen. „Het is niet realistisch te verwachten dat Thrkije in zijn eentje een grondoperatie gaat lei den", zei de Tlirkse minister van Buitenlandse Zaken Mevlut Ca- vusoglu gisteren. De Turkse regering voelt zich het slachtoffer van een falende inter nationale aanpak van de oorlog in Syrië en is niet van plan samen met de Koerdische strijders - of wel aartsvijand PKK - tegen Isla mitische Staat (IS) te gaan vech ten. Vredesonderhandelingen Turkije wil wel troepen Syrië in sturen, maar alleen om samen met partners een 'no-fly'-zone te creëren met de PKK in eigen land veran deren daar niets aan. Dat luchtaanvallen alleen weinig effect hebben, bleek gisteren weer. Hoewel de strijders van IS woensdag even door luchtbom bardementen waren teruggedron gen uit het centrum van Kobani, rukten ze gisteren al weer op. IS zou inmiddels een derde van de grensstad in handen hebben. Turkije wil wel grondtroepen de grens over sturen, maar alleen om samen met bondgenoten een vlieg- vrije bufferzone in Syrië te creë ren. In die zone zouden vluchtelin gen kunnen worden opgevangen. Maar of het Turkse pleidooi effect heeft, moet blijken. Cavusolgu vliegt vandaag naar Parijs om ver dere samenwerking te bespreken. PEKING - In China wordt gezocht naar de Siberische tijger Koezia, die de Russische president Vladi mir Poetin in mei heeft vrijgela ten in de afgelegen Siberische re gio Amoer. Het roofdier blijkt in zijn zoektocht naar voedsel de grens met China te zijn overgesto ken, dat meldde staatspersbureau Xinhua gisteren. Chinese autoriteiten hebben van Russische collega's het verzoek ge kregen om Koezia te beschermen. Lokale boswachters hebben daar om veel camera's in de regio ge plaatst, om de tijger te vinden. Als het roofdier is gesignaleerd zullen boeren in de omgeving worden gewaarschuwd en zal mo gelijk ook vee worden losgelaten, om Koezia's honger te stillen. Urgentie rond ebola blijft uit Patrick Modiano hoorde gisteren dat hij de Nobelprijs voor literatuur 2014 krijgt. Hij is de veertiende Franse schrij ver die de internationaal belangrijke prijs ontvangt, foto HH door Nico de Boer HOORN - Bij de bookmakers stond Patrick Modiano (1945) tamelijk hoog genoteerd. Toch mag het een verrassing heten dat de Nobelprijs voor de literatuur naar deze Franse schrijver gaat. Het is een opsteker voor de Franse literatuur die allang niet meer toonaangevend is. door onze redactie buitenland Ban Ki-moon, secretaris-generaal van de VN door onze correspondent Jessica Maas ISTANBUL - Het Turkse plan voor een 'no-fly'-bufferzone in Syrië, waar vluchtelingen veilig kunnen worden opgevangen, wint aan steun.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 8