Face-to-face veel beter Nog geen zwarte cijfers bij Elisabethparochie Sluis belooft klachten omwonenden motel tegen het licht te houden I i I 44 Mooi hoor, koeien in de wei, maar wij kijken toch eerst of het bedrijf rendabel draait 28 ZEEUWS-VLAANDEREN DOE ALS EEN-BOERDAC Springen meer bij, in de wei is er bijna nooit maar ook in Vlaanderen worden de melkkoeien verwend. F Schoolplein Vanaf begin 2015 bellen kinderen in Zeeland niet meer met de Zeeuwse Kindertele foon om problemen te bespreken, maar met een Kindertelefoonloca tie buiten de provincie. Een aantal vestigingen wordt namelijk opge heven. De verandering heeft te maken met de overgang van jeugdzorg van het Rijk naar de gemeenten. Kinderen zullen er niets van mer ken, laat Kindertelefoon weten. Dat zou ook nog best weieens kun nen, omdat heel veel kinderen niet eens meer van het bestaan van de Kindertelefoon weten. Een rondje vragen op het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen leerde deze week dat veel leerlin gen de Kindertelefoon maar een beetje ouderwets vinden. Anderen kennen het fenomeen niet eens. „Ik ken de Kindertele foon wel, maar dan vooral van de verhalen van bekenden, die er grapjes mee uithaalden. Belden ze met een verzonnen verhaal over huiselijk geweld. En de persoon aan de andere kant van de lijn maar serieus blijven doen. Achter af vind ik het best stom dat ze er zo misbruik van maakten, want voor kinderen die het echt nodig hebben kan de Kindertelefoon een uitkomst zijn", zegt de in Hoek woonachtige Charina Martens (14) Dat zegt vice-voorzitter Carel van Waes van het parochiebestuur in een toelichting op een artikel in het parochieblad. „We zijn inmid dels van de onderhoudskosten van een aantal kerkgebouwen af. Daarnaast proberen we de inkom sten te verhogen via de parochie- bijdragen. We zullen parochianen benaderen met de vraag of ze de bijdrage willen verhogen. Wel licht dat we dan eind 2015 weer zwarte cijfers schrijven. Maar een tekort van pakweg tien-, twintig duizend euro zou al mooi zijn." Kerken zitten al een aantal jaren in zwaar weer door vergrijzing, ontkerkelijking en niet meer te be happen onderhoudskosten van kerkgebouwen. Om het tij te ke ren gingen binnen de Elisabethpa rochie zes van de negen kerken begin 2013 dicht. Alleen Terneu- uit 3,vmbo. Ondanks alle moder ne, digitale communicatiemidde len ziet zij wel de meerwaarde van een telefonisch consult. Haar klas genoot Moniek de Letter uit Ter- neuzen is dezelfde mening toege daan. „Rechtstreeks met iemand praten is altijd fijner dan via een chat op internet. Je hoort al snel aan een stem of je hem of haar kunt vertrouwen. Gek, er zijn zo veel manieren om te communice ren, maar als het om echte proble men gaat vertrouw je toch het meest op de ogen, oren en mond van jezelf en iemand anders." Terneuzenaar Rick de Causmae- cker uit de vwo-eindexamenklas is een ietwat andere mening over de Kindertelefoon toegedaan. „Als je als kind jouw problemen niet thuis kunt delen of jouw pro bleem juist het thuisfront is, dan kun je je volgens mij beter meteen wenden tot een professioneel bege leider. Op school bijvoorbeeld. Bij de Kindertelefoon kun je je ei mis schien kwijt. Maar daarna? Ik vind het ook maar een achterhaalde in stantie. Er zijn zoveel manieren op internet om jouw verhaal te vertel len. En dan krijg je ook nog eens een heleboel adviezen. Ik kan er ook niet mee zitten dat de Kinder telefoon geen Zeeuws karakter meer heeft. Als je problemen hebt, kun je die beter meteen face-to-face bespreken." zen, Philippine en Zuiddorpe heb ben nog een rk-kerk waar dien sten zijn; de kerken van Koe wacht en Biervliet vallen onder een andere parochie. Het effect van het sluiten van ker ken in de Kanaalzone zal pas in 2015 of 2016 helemaal duidelijk zijn, zegt Van Waes. Dat komt om dat de verkoop van kerkgebou wen in Axel en Zandstraat nog de finitief moet worden afgerond. De jaren 2012 en 2013 sloot de Eli sabethparochie af met een tekort van ruim een ton. Maar dit jaar zal het tekort naar verwachting al lager uitkomen, zo rond de zeven tigduizend euro. De Elisabethparochie telt ruim ze venduizend gezinnen die mee doen aan de jaarlijkse Kerkba lans-actie. Dat is een periode in ja nuari waarin de zowel de protes tantse als katholieke kerken de ge lovigen aanspreken op hun finan ciële verantwoordelijkheid. Van Waes hoopt dat een aantal paro chianen in 2015 wat dieper in de buidel wil tasten. „Maar we wil len ook niet-gevers benaderen." ZEVENEKEN - De wei mogen ze al leen maar in als ze toevallig in de zomer voor het eerst zwanger zijn. Maar verder hebben de melk koeien van de familie Van de Keere in het Vlaamse Zeveneken weinig te klagen, is zaterdag te zien tijdens de Doe als een boer-Dag van Albert Heijn. Ze rusten op een waterbed, een mestrobot veegt continu de vloer schoon en ze draaien een rondje in de draaimolen (de melkcarrou- sel) tijdens het melken. Ook hoe ven ze hun kop maar door het hek te steken om onbeperkt gras en hooi te kunnen vreten en krij gen ze een precies op hun behoef ten afgestemde hoeveelheid krachtvoer. De koeien mogen dan wel binnen zitten, muren heeft de stal nauwe lijks meer, zodat de dieren kun nen genieten van vrij uitzicht over erf en weilanden. Koud krij gen ze het ook niet, omdat de tem peratuur constant in de gaten wordt gehouden. Wordt het kou der dan acht graden, een koe krijgt het pas echt koud bij -10, dan trekken de gordijnen die de muren vormen automatisch tot op een kier dicht. Voor ze in de nieuwe melkstallen belanden en de maand dat ze 'droogstaan' vóór het kalven, staan de koeien nog in oudere, iets minder moderne, schuren. Ook daar worden ze in de watten gelegd, want ook daar staat het eten altijd klaar en worden de stal len geregeld gereinigd. Bovendien verhuizen de dieren regelmatig, telkens als ze weer een stapje ma ken in hun ontwikkeling, totdat ze, als ze om en nabij twee jaar zijn, de eerste keer kalven. Dirk en Marleen Van de Keere ver zorgen hun dieren perfect - als ze niet als stiertje worden geboren, want dan gaan ze na twee weken naar de mester - maar niet in de eerste plaats om de koeien een mooi liefdevol leven te geven. „Het ziet er altijd romantisch uit, een paar kalfjes of koetjes in de wei. Maar voor ons staat de melk- opbrengst voorop. We runnen ten slotte een bedrijf', betoogt Dirk. Dat ze dat professioneel en dier vriendelijk doen, laten ze - samen met zoon en bedrijfsopvolger Tho mas - zaterdag graag zien aan be langstellenden uit de buurt en uit aangrenzend Nederland. Die kunnen van 10.00 tot 17.00 uur ook zien dat één dier wel een sprookjesachtig leven leidt. Tus sen alle drachtige koeien staat één man, die zich met recht prijsstier mag noemen. Dirk: „Als een kunstmatige inseminatie is mis lukt, heeft hij het direct door als een koe tochtig wordt. En dan zorgt-ie er voor dat het foutje wordt rechtgezet en de koe alsnog drachtig wordt." DEELNEMENDE VLAAMSE BOERENBEDRIJVEN VLAKBIJ Inspreker Ronnie de Wever was na afloop van de vergadering niet direct tevreden met de toezeg ging van de burgemeester. Hij meent dat de gemeente al langer op de hoogte is van overlastklach- ten en de zaak te lang op zijn be loop heeft gelaten. De Wever was ook teleurgesteld dat hij geen ant woord kreeg op een aantal vra gen, liet hij de burgmeester we ten toen hij haar na de vergade ring handtekeningen van omwo nenden aanbood. Zo vragen buren van Motel West zich af waarom zij niet zijn inge licht over de plannen om nog der tig kamers voor buitenlandse werknemers aan te bieden in een voormalig kinderdagverblijf. De omwonenden hebben geen gele genheid gehad om bezwaar aan te tekenen en weten niet of bewo- ners die hun intrek in de nieuwe kamers hebben genomen, daar al dan niet rechtmatig zitten. Dat Motel West eind vorige eeuw als asielzoekerscentrum ook voor overlastklachten zorgde, was bur gemeester Jetten niet bekend. Maar tot voor kort kwamen er geen klachten over overlast uit Schoondijke. „Nu die klachten er wel zijn, komen we natuurlijk in actie. We gaan met de bewoners en de Dorpsraad in gesprek." Ook de klagende omwonenden uit Weststraat en Nijverheids straat legden al contact met de Dorpsraad. Zij zullen de raad ver der bijpraten, meldde De Wever. EF door Raymond de Frel In de rubriek Schoolplein leggen we actuele kwesties voor aan drie leer lingen van één van de vier middelba re scholen in Zeeuws-Vlaanderen. Vandaag: de kindertelefoon. I Charina I Moniek I Rick door Florence Imandt TERNEUZEN - De Elisabethparochie in de Kanaalzone hoopt het finan cieel tekort volgend jaar voor een heel groot deel weg te poetsen. Verwende koe met waterbed en mestrobot door René Hoonhorst Boer Dirk Van de Keere De Doe als een boer-Dag wordt morgen niet alleen van 10.00 tot 17.00 uur op Nederlandse, maar ook op een paar Vlaamse bedrij ven gehouden. Op alle bedrijven zijn rondleidin gen, die ruwweg tussen 10.00 en 12.30 uur, tussen 12.30 en 15.00 uur en tussen 15.00 en 17.00 uur worden gehouden. Melkveebedrijf Familie Heirman, Gentsesteenweg 260, Zele. Melkveebedrijf Familie Ingels, Drie- selstraat 67, Oostakker. Melkveebedrijf Familie Van de Keere, Oude Veldstraat 174, Ze veneken. Fruitteeltbedrijf Tack en Persoon, Aststraat 66, Sint Gillis Waas. Informatie: www.ahboerendag.nl door René Hoonhorst SLUIS - Sluis onderzoekt snel of klachten van omwonenden over overlast van (Poolse) gasten van motel West in Schoondijke gerecht vaardigd zijn. Burgemeester Anne- miek Jetten beloofde tijdens de ver gadering van de commissie Ruimte dat de gemeente snel controleert of alle regels in acht zijn en wor den genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2014 | | pagina 68